Jest decyzja o dekomunizacji ulic w Szczecinie! Co się zmieni?

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Znamy już decyzję w sprawie zmiany nazw ulic w Szczecinie w związku z dekomunizacją. Wiadomo już gdzie zmieni się adres, a gdzie pozostanie bez zmian.

Obrońców Stalingradu zmieni się w ulicę Edmunda Bałuki, a ulica 26 Kwietnia pozostaje bez zmian.

Nowym patronem ulicy będzie Edmund Bałuka (1933-2015), jeden z liderów strajku w Stoczni Szczecińskiej w 1970 roku. W styczniu 1971 roku był organizatorem i przywódcą drugiego strajku w zakładzie. Prowadził rozmowy z I sekretarzem KC PZPR Edwardem Gierkiem i premierem Piotrem Jaroszewiczem, szefem MSW Franciszkiem Szlachcicem i generałem Wojciechem Jaruzelskim, który był wówczas szefem armii i posłem ziemi szczecińskiej.

Słynne spotkanie w stoczni trwało dziewięć godzin. Zapis z tego spotkania trafia na Zachód. W 1976 r. telewizja Granada nakręciła na tej podstawie fabularyzowany dokument "Three Days in Szczecin".

Natomiast decyzją wojewody nazwa ul. 26 Kwietnia pozostanie bez zmian. Mimo argumentów IPN, że wszystkie nazwy ulic, placów czy skwerów, upamiętniające datę wkroczenia Armii Czerwonej do danej miejscowości i przez lata świętowane jako dzień jej wyzwolenia, podlegają na ziemiach zachodnich i północnych zmianie w myśl Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

- Oczywiście 26 Kwietnia to data kojarząca się z dniem wkroczenia na teren Szczecina Armii Czerwonej. Dla mieszkańców jest ona jednak ważna również z powodu ustanowienia polskiej administracji rządowej tłumaczył dziś wicewojewoda Marek Subocz.

Zobacz także: Stargard, Kolumna Zwycięstwa, ostatni dzień rozbiórki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jest decyzja o dekomunizacji ulic w Szczecinie! Co się zmieni? - Głos Szczeciński

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Malinska

To zła decyzja. Wciąż bohaterzy polityczni. Przyjdą nowe czasy, a wraz z nimi nowi bohaterzy. Głosowaliśmy za pis ... ale to już koniec. Zawsze kij w mrowisko.

S
Szczecinianin

A co z nazwą " Franklina Delano Roosevelta" ? Jak można upamiętniać pospolitego zdrajcę wojennych sojuszników i stalinowskiego pachołka?

 

w
wieś z tramwajami

Jestem przeciw komunuchom, ale nie odnajduję korelacji pomiędzy wydarzeniem historycznym: bitwą pod Stalingradem (i upamiętnieniem jego obrońców) a dekomunizacją???

- Stalingrad nie równa się Stalin, ul Komuny Paryskiej nie jest dla chwały Komunizmu, Bohaterów Warszawy nie definiuje z jakiej są epoki historycznej, ul Czerwona powinna być chyba z urzędu zlikwidowana i zakazana...Skąd ci goście w UM maja takie pomysły, w proteście przeciw strajkom nie uczyli się Historii?

 

Wróć na i.pl Portal i.pl