Jest 300 mln euro na dokończenie autostrady A1 z Częstochowy do Tuszyna. Zobaczcie, jak wygląda obecnie plac budowy ZDJĘCIA

AD/mat.pr.
Tak obecnie wygląda plac budowy autostrady A1 od Częstochowy do granicy z województwem łódzkim. Na zdjęciach z drona widać w kilku miejscach przewężenia i zamkniętą jedna nitkę trasy DK1, czyli popularnej gierkówki
Tak obecnie wygląda plac budowy autostrady A1 od Częstochowy do granicy z województwem łódzkim. Na zdjęciach z drona widać w kilku miejscach przewężenia i zamkniętą jedna nitkę trasy DK1, czyli popularnej gierkówki GDDKiA
Autostrada A1 z Częstochowy do Tuszyna ma już zagwarantowane finansowanie. Krajowy Fundusz Drogowy, z którego finansowana jest budowa wszystkich autostrad i dróg ekspresowych w Polsce, został właśnie zasilony przez 300 mln euro. To kwota kredytu na współfinansowanie budowy autostrady A1 między Częstochową a Tuszynem, na który umowę podpisał z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym polski Bank Gospodarstwa Krajowego. Europejski Bank Inwestycyjny jest instytucją Unii Europejskiej, udzielającą kredytów długoterminowych. Udziałowcami EBI są państwa członkowskie.

Do zakończenia budowy autostrady A1 brakuje w sumie 138 kilometrów. W budowie od 2015 roku jest 57 km od Pyrzowic do Częstochowy. W ubiegłym roku rozpoczęła się także budowa na odcinku od Częstochowy do Tuszyna.

Zobaczcie zdjęcia:

- Jest to kluczowy odcinek z punktu widzenia budowy spójnej sieci dróg szybkiego ruchu, która jest jednym z najważniejszych priorytetów obecnego rządu. Ukończenie całego korytarza autostrady A1 jest planowane do 2022 roku – mówił wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Chodzi o odcinek autostrady z Częstochowy do Tuszyna. To liczący 81 kilometrów ostatni fragment tej trasy. Jest brakującym elementem, łączącym cały układ sieci autostrad i dróg ekspresowych w Polsce.

Na zdjęciach odcinek autostrady (H) budowany przez firmę Strabag. Na pierwszym zdjęciu w galerii węzeł Woźniki. W sumie ten odcinek liczy 16,7 km.

Budowa autostrady A1 w województwie śląskim: Nowy odcinek A1...

Prowadzi od węzła Rząsawa pod Częstochową do Tuszyna. Trasa będzie betonowa i będzie miała po trzy pasy ruchu w każdym kierunku. Będzie biegła po śladzie drogi krajowej nr 1, popularnie zwanej gierkówką. Częściowo będzie też biegła po śladzie … autostrady A1. Chodzi o 15-kilometrowy fragment autostrady budowanej w latach dziewięćdziesiątych, dziś standardami odbiegający od obecnych autostrad. To pierwszy w kraju fragment autostrady, przebudowywany do standardów… autostrady.

Dziś praktycznie na wszystkich odcinkach rozpoczęła się już budowa. W województwie śląskim 17-kilometrowy odcinek A1 od Częstochowy do granicy z województwem łódzkim, buduje firma Polaqua. Prace już się rozpoczęły, co z pewnością odczuli już kierowcy. Trasa DK1 jest bowiem w kilku miejscach zawężona do jednej jezdni, którą odbywa się cały ruch w obu kierunkach. Zwężenia, zwłaszcza w godzinach szczytu powodują spore utrudnienia i korki.

Budowa autostrady A1 pod Częstochową. Generalna Dyrekcja Dró...

Kredyt, który zasilił Krajowy Fundusz Drogowy jest kontynuacją długoletniej współpracy BGK z EBI przy finansowaniu inwestycji drogowych. Od 2005 roku EBI udzielił na rzecz KFD 35 kredytów na łączną kwotę ok. 13,2 mld euro.

INFRASTRUKTURA BUDOWA DRÓG, ZOBACZ KONIECZNIE

- Od 2004 roku, czyli od 15 lat, budowa praktycznie wszystkich dróg krajowych w Polsce, w tym autostrad, dróg ekspresowych czy obwodnic miast, powstaje z udziałem środków Krajowego Funduszu Drogowego zarządzanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Przez te 15 lat łączne wydatki KFD na budowę dróg w Polsce wyniosły 144 mld złotych, co przełożyło się na współfinansowanie budowy ponad 1 200 km odcinków autostrad i 1 900 km odcinków dróg ekspresowych – powiedział wiceprezes zarządu BGK Włodzimierz Kocon.

Autostrada A1 to fragment transeuropejskiego korytarza transportowego Bałtyk – Adriatyk. Na terenie Polski trasa będzie miała prawie 570 km długości i połączy Trójmiasto, Toruń, Łódź, Częstochowę oraz Górny Śląsk z granicą państwa. Po jej ukończeniu przejazd z trójmiejskich portów do południowej granicy z Czechami skróci się do ok. 5 godzin. Podniesie to zdecydowanie konkurencyjność polskich portów i zachęci do korzystania z ich usług kontrahentów z Czech, Słowacji czy Węgier.

Zobaczcie koniecznie

Zaskakująca wystawa STOP SMOG w Katowicach

Najciekawsze startupy na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl