Jesienią rusza kontrofensywa rządu: Platforma celuje w kobiety

Wiktor Porembski
Coraz więcej wiadomo na temat tego, jak Donald Tusk zamierza w najbliższych miesiącach prowadzić polityczną strategię Platformy i rządu. Rządząca partia ma się bardziej otworzyć na kobiety i ich potrzeby. Szykuje się też ofensywa PO w zakresie polityki prorodzinnej. Jesienią możemy się spodziewać nowego otwarcia rządu Donalda Tuska. Niewykluczona jest też wymiana kilku ministrów.

Za sprawą wywiadu, którego premier udzielił "Polityce", potwierdziły się właśnie niektóre wcześniejsze informacje dotyczące zamierzeń Donalda Tuska. Szef rządu zdaje się mieć świadomość, że pozytywny dla PO i jego gabinetu sondażowy efekt Euro nie będzie działał w nieskończoność. W kolejnych badaniach przeprowadzonych pod koniec mistrzostw i po ich zakończeniu widać kilkuprocentowy wzrost poparcia dla Platformy i rządu. Poprawiło się też - badane przez CBOS - ogólne postrzeganie przez Polaków sytuacji w kraju.

Pisaliśmy już w "Polsce", że w kancelarii premiera wczesną wiosną zastanawiano się, jak maksymalnie wykorzystać wpływ mistrzostw piłkarskich na nastroje Polaków, po to by odwrócić spadek notowań PO i rządu datujący się od początku roku - wojny o refundację leków i ACTA. Pisaliśmy m.in. o koncepcji nowego exposé, które miało być wygłoszone po zakończeniu mistrzostw i diametralnie różnić się treścią i stylem od tego pierwszego - z listopada zeszłego roku. Ta koncepcja zdążyła już upaść - wydawało się, że na dobre - dwa tygodnie temu premier na konferencji prasowej odżegnywał się od tego planu. Teraz jednak pomysł przeprowadzenia nowego otwarcia rządu Donalda Tuska zdaje się powracać. - Tak zwane nowe otwarcie może być potrzebne dopiero wtedy, kiedy będę mógł powiedzieć, że główne zadania zarysowane w exposé na początku drugiej kadencji zostały zrealizowane. Jest bardzo prawdopodobne, że w październiku będę gotowy z taką informacją - mówił Tusk "Polityce".

Cóż więc może się stać treścią sugerowanego przez Tuska nowego otwarcia? Ma razie premier zasugerował jeden zakres tematów - politykę prorodzinną i prokobiecą. Platforma Obywatelska zdecydowanie będzie próbować rozszerzyć poparcie wśród żeńskiej części elektoratu.

PO ma się skupić na kobietach. Oprócz orlików mają powstawać też nowe żłobki

- Bardzo poważnie traktuję słowa kobiet, jakie padały podczas Euro, że oto panowie zafundowali sobie rozrywkę, wydali pieniądze na kosztowne zabawki, a gdzie porównywalny wysiłek na rzecz rodziny, kobiet? Nie lekceważę tego postulatu. Dlatego w najbliższym czasie naszym celem stanie się rodzina, chcę stworzyć bardzo konkretny plan inwestowania w polską rodzinę. Obok orlika czy stadionu muszą powstawać w większej liczbie żłobki, przedszkola, musimy stworzyć dobry system świadczeń - mówił Tusk.

Premier zapowiedział też "kontynuację działań przeciw przemocy w rodzinie i przemocy wobec kobiet" - co jest kolejnym sygnałem, że premier nie podziela krytycznego zdania swego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina na temat europejskiej konwencji przeciw przemocy wobec kobiet. I że w tej kwestii bierze raczej stronę Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz, pełnomocniczki rządu do spraw równego traktowania.

Donald Tusk przeciął też spekulacje, jakoby rząd miał niebawem powracać do tematu przystąpienia do strefy euro. - Decyzja w tej sprawie powinna zapaść dopiero wtedy, kiedy ta strefa, dziś zupełnie nieatrakcyjna, upora się ze swoimi obecnymi problemami. Bo znak zapytania ciągle nad nią wisi - mówił premier.

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
caro
Wpada chłopiec po szkole do domu i natychmiast melduje mamie; jestem mocno zziajany, bo leciałem za autobusem. Ale takim sposobem udało się zaoszczędzić 2 złote. No fajnie Jasio że myślisz o naszych skromnych finansach. Jednak gdybyś tak poleciał za Taxi, wówczas zaoszczędziłbyś 20 złotych.
L
Lodzia
Jednak w przyrodzie jest tak, że nigdy dwa tulipany pośród górskiego storczyka nie czynią jeszcze wiosny. Po za tym... po co dobierać jakieś dojrzałe damy gdzieś tam z zewnątrz, kiedy tylko wystarczy przekierować je z różnych ministerstw, np z min. Sportu. Natomiast, co jest dalej z zadłużeniem państwa? Co jest z armiami bezrobotnych? Co jest z dywizjami niepotrzebnych urzędników? Co jest z obniżką podatków (3x15) i horrendalną fiskalizacją przedsiębiorców? Co jest ze spauperyzowanym społeczeństwem ca. 80%? Co jest z drakońskimi opłatami za CO2? Co jest ze śledztwem smoleńskim? Co jest z rozbabranymi drogami i oszukanymi podwykonawcami? Co jest z kosztami eksploatacyjnymi z tyt. utrzymania zabetonowanych muraw... samorządy mają puste kasy? Co jest z etc..? Dla przypomnienia i pełnej świadomości:

I. ZADŁUŻENIE ZAGRANICZNE OGÓŁEM na IV kw. 2011
-kwotowo w PLN = 1.100.105.000.000
-kwotowo w USD = 319.296.743.484 *

II. ZADŁUŻENIE ZAGRANICZNE OGÓŁEM na IV kw. 2007 ²
-kwotowo w PLN = 568.197.000.000
-kwotowo w USD = 233.345.790.554 **

III. ZADŁUŻENIE ZAGRANICZNE OGÓŁEM na IV kw. 1989
-kwotowo w USD = 42.200.000.000

IV. WZROST DŁUGU
a)między 2007 i 2012
-kwotowo w PLN = 531.908.000.000
-kwotowo w USD = 154.382.074.650 *
-procentowo w PLN = 93,6133%
-procentowo w USD = 66,1602%
b)między 1989 i 2012
-kwotowo w USD = 277.096.743.484
-procentowo w USD = 656,6274%

V. ZAJERESTROWANI BEZROBOTNI
a)grudzień 1989
-liczbowo = 1.126.000 osób
-procentowo = 6,3%
b)maj 2012 ***
-liczbowo = 2.013.900 osób
-procentowo = 12,6%
c)na exodusie zarobkowym
-liczbowo = ca. 2.050.000 osób

VI. WZROST BEZROBOTNYCH
a)między 1989 i 2012
-liczbowo = (2.013.900 + 2.050.000 - 1.126.000) = 2.937.900 osób
-procentowo = (2.937.900 :1.126.000) = 260,9147%

(*) Kurs 02.01.2012 USD = 3,4454 PLN. (**) Kurs 31.12.2007 USD = 2,4350 PLN. (***) Stan aktywnych zawodowo 17,6 mln osób w GUS. (²) Saldo zadłużenia pozostawione min. JAV-Rostowskiemu przez min. ZJ-Gilowska. Dane opracowane wg. danych NBP, GUS, publikacji prof. G. Kołodko.

Nawiasem mówiąc: Polityk włoski znany ze sztuki bunga-bunga ma znacznie lepszy gust
i
i ich program
Musimy wydłużyć wiek emerytalny, bo to, co się dzieje na rynku
pracy, nie pozwala na inne wyjście - powiedziała Henryka Bochniarz z
PKPP Lewiatan na spotkaniu Rady Programowej Kongresu Kobiet z udziałem
premiera Donalda Tuska.

"Będziemy rozmawiać na temat tego, czy globalny ruch kobiecy jest w
stanie pokonywać lokalne nacjonalizmy i wokół hasła Virginii Woolf 'jako
kobieta nie mam ojczyzny'. Będziemy zastanawiały się nad tym, co
kobiety mogą zrobić dla pokoju na świecie" - powiedziała Szczuka.

GABINET CIENI KONGRESU KOBIET:

Premierka - Danuta Hübner

Wicepremierka, Ministra Rozwoju Przedsiębiorczości i Innowacyjności - Henryka Bochniarz

Wicepremierka, Ministra Rozwoju Regionalnego i Spraw Wewnętrznych - Teresa Kamińska

Ministra ds. Równości Płci i Przeciwdziałania Dyskryminacji - Małgorzata Fuszara

Ministra Finansów - Maria Pasło-Wiśniewska

Ministra Spraw Zagranicznych - Jolanta Kwaśniewska

Ministra Edukacji, Nauki i Sportu - Magdalena Środa

Ministra Energii i Środowiska - Lena Kolarska-Bobińska

Ministra Rolnictwa –

Ministra Pracy i Spraw Socjalnych - Henryka Krzywonos-Strycharska (wiceministra - Anna Karaszewska)

Ministra Zdrowia – Olga Krzyżanowska

Ministra Infrastruktury - Solange Olszewska

Ministra Sprawiedliwości - Eleonora Zielińska

Ministra Kultury - Kazimiera Szczuka

Ministra Świeckości Państwa i Wielokulturowości - Barbara Labuda

Ministra Obrony - Danuta Waniek

Rzeczniczka – Dorota Warakomska
L
Loża 22
Klub 22 to absolutnie coś unikatowego. Im dłużej jesteśmy ze sobą, tym bardziej jesteśmy o tym przekonane. Spotykamy się już prawie siedemnaście lat. Mało instytucji przetrwało taki okres naszej transformacji, do tego bez żadnej formy prawnej, bez żadnych właściwie obowiązków poza comiesięcznymi spotkaniami. Jak się popatrzy na nasz skład, to grupa jest tak różna w swoich poglądach na prawie wszystko, że to jest niesamowite, że to się nie rozwaliło przez te lata, kiedy przytrafiały się różne zawieruchy. A są tu kobiety tkwiące bezpośrednio w polityce, dziennikarki reprezentujące różne media, z jednej strony jest Nina Terentiew, z drugiej Bożena Walter, i że mimo tych wszystkich różnic ciągle jest to takie żywe. To jest fascynujące: zobaczenie tak różnych kobiet, z tak różnym podejściem do różnych spraw, które od siedemnastu lat się spotykają, dyskutują, zapraszają gości; różnią się, ale to im nie przeszkadza się lubić.

W Klubie 22 Bochniarz uchodzi za nieformalną szefową. Dziewięć lat temu to ona i Barbara Labuda wpadły na pomysł stworzenia grupy kobiet sukcesu. - Takie kobiece organizacje mają sens i dużą tradycję. Kobiety zawsze się spotykały w swoim kółku, by rozmawiać. Czy wstąpiłabym do takiego klubu? Nie odpowiem na to pytanie - mówi prof. Zyta Gilowska. - Po kilku latach naszych spotkań informacje o nich, mimo że trzymałyśmy to w tajemnicy, zaczęły się rozchodzić po mieście. Dziennikarze pisali artykuły, choć żadna z nas z nimi nie rozmawiała. Uznałyśmy więc, że lepiej samemu się odezwać. Wymyśliłyśmy najprostszą nazwę. Policzyłyśmy, ile nas jest, i tak powstał Klub 22 - opowiada Małgorzata Niezabitowska. - Wokół klubu panuje dziwna atmosfera tajemniczości, a przecież są to tylko przyjacielsko-intelektualne spotkania kobiet - mówi Olga Krzyżanowska, senator Bloku Senat 2001.
Obecnie do klubu należy około czterdziestu pań. Ile konkretnie, nikt nie wie. Podobno dlatego, że jeszcze się nie zdarzyło, by na spotkanie przyszły wszystkie. - Niektóre nie mogą, inne są za granicą. Gdy pracowałam w Genewie, też nie przychodziłam - opowiada Danuta Hübner."

Członkinią klubu jest i etyczka prof. Magdalena Środa. W wydanym niedawno wywiadzie rzece "Ta straszna Środa?" ujawniła, że Klub 22 miał duży udział w stworzeniu Kongresu Kobiet, stowarzyszenia, które doprowadziło do uchwalenia procentowego udziału pań na listach wyborczych.
z
znawca blondynek
stare feministki z loży 22 Bochniarz to nie sa kobiety!
p
polo
więc trzeba dać POspólstwu następne.
Tym razem odmóżdżeni dostaną "nowe otwarcie" i kolejną "jesienną ofensywę".
Teraz wystarczy włożyć im to do głowy łopatą, żeby zapamiętali.
m
mAREK
Celuje bosko w kobiety PRACA DO 67 R. ŻYCIA
G
Gość
Tusk klasyczny, Tusk cyniczny. Premier jedną ręką troszczy się o polską rodzinę, a drugą podkłada pod nią prawną i kulturową bombę - polecam artykuł na portalu wpolityce.pl
Bardzo ciekawy i pakazujący FAŁSZ pana premiera. Dziwie się Gowinowi, że jeszcze wspólpracuje z tym człowiekiem i nie ma tyle honoru, by ODEJŚĆ.

Przypomnę: niedawno pan Tusk podniósł w drastyczny sposób WAT na ubranka, buciki i książki dla dzieci. Polityka "prorodzinna" Platformy KWITNIE.
G
Gość
Premier Donald Tusk: "musimy stworzyć dobry system świadczeń" ??? - Panie premierze, przełomem w dziedzinie PR to nie jest ! Pamięta Pan przecież, że wszyscy uczyliśmy się na "60-ciu minutach na godzinę" - jedni tak, a inni tak ! Pozdrawiam
G
Gość
Najlepiej temu panu podziękować, dość tego jego "celowania". Niech idzie hartac w gałę, to mu najlepiej wychodzi.

cena kompletu podręczników (halowa z Szumilasową zarządziły - zero starych książek) - 600 zł. Na 1! dziecko.

2000 szkół zamknietych i 32 osobowe klasy.

To jest DZIEŁO pana Tuska.
Dodaj ogłoszenie