Jesień frankowiczów? Sąd Najwyższy wyznaczył termin posiedzenia w sprawie kredytów frankowych

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Obecnie jedynym skutecznym sposobem na dochodzenie swoich interesów jest droga sądowa
Obecnie jedynym skutecznym sposobem na dochodzenie swoich interesów jest droga sądowa Piotr Smoliński
2 września to kolejny termin posiedzenia pełnego składu Izby Cywilnej. Ma ona zająć długo oczekiwane stanowisko w sprawie kredytów frankowych. Na rozstrzygnięcie czekają zwłaszcza ci kredytobiorcy, których sprawy sądowe odroczono w oczekiwaniu na opinię Sądu Najwyższego.

Ponad pół roku posiadacze kredytów frankowych czekają na odpowiedzi pełnego składu Izby Cywilnej na zasadnicze pytania dotyczące ich kredytów. Termin, w którym Izba Cywilna SN miała się wypowiedzieć najpierw był kilkakrotnie przekładany. Gdy w końcu posiedzenie się odbyło, Izba Cywilna nie odpowiedziała na pytania, które zadawały sądy, za to poprosiła RPO, KNF, Rzecznika Finansowego, NBP i Rzecznika Praw Dziecka o opinie. Te do SN wpłynęły.

Sąd Najwyższy odpowie na pytania w sprawie kredytów frankowych?

Pytania, na które miała odpowiedzieć Izba Cywilna to :

  • czy można zastąpić usunięte z umów kredytowych klauzule niedozwolone innymi, dotyczącymi ustalania kursu walut
  • czy w razie niemożliwości ustalenia wiążącego strony kur-su waluty obcej w umowie kredytu indeksowanego do takiej waluty umowa może wiązać strony w pozostałym zakresie?
  • czy w przypadku nieważności lub bezskuteczności umowy kredytowej, gdy bank wypłacił kredytobiorcy całość lub część kredytu, a kredytobiorca dokonywał spłat kredytu, powstają odrębne roszczenia na rzecz każdej ze stron, czy też powstaje jedynie jedno roszczenie, równe różnicy spełnionych świadczeń, na rzecz tej strony, której łączne świadczenie miało wyższą wysokość
  • czy w przypadku nieważności lub bezskuteczności umowy kredytowej z powodu niedozwolonego charakteru niektórych jej postanowień, bieg przedawnienia roszczenia banku o zwrot kwot wypłaconych z tytułu kredytu rozpoczyna się od chwili ich wypłaty?
  • czy, jeżeli w przypadku nieważności lub bezskuteczności umowy kredytowej którejkolwiek ze stron przysługuje roszczenie o zwrot świadczenia spełnionego w wykonaniu takiej umowy, strona ta może również żądać wynagrodzenia z tytułu korzystania z jej środków pieniężnych przez drugą stronę?

Termin posiedzenia jest. Czy będzie rozstrzygnięcie?

Czy 2 września odpowiedzi zostaną udzielone, stając się jednocześnie zasadą przy rozstrzyganiu w podobnych sprawach?

- Spodziewam się, że tak - mówi Krzysztof Szczepański, adwokat. - Presja społeczna, by tak się stało jest bardzo silne. Sąd
Najwyższy wyznaczył też dość nieodległy termin posiedzenia. To wszystko każe sądzić, że odpowiedzi zostaną udzielone.

Beata Strzyżowska, radca prawny, ma co do tego pewne wątpliwości.

- Wiele osób na to czeka, zwłaszcza, że część sądów, w których toczą się sprawy dotyczące kredytów frankowych odroczyła je do jesieni, żeby wyrokować już po udzieleniu odpowiedzi przez pełny skład Izby Cywilnej. Ale SN nie poprosił o opinię ani UOKiK, ani NIK, a te instytucje na temat kredytów frankowych się wypowiadały. Sąd może zechcieć ten brak nadrobić i sprawa znów się przesunie. Ale, jak już mówiłam wielokrotnie, SN dotąd praktycznie odpowiedział na wszystkie pytania z wyjątkiem tego o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału - podkreśla.

-Może być i tak, że Izba Cywilna zdecyduje, że na pytania będą odpowiadać składy trzech lub siedmiu sędziów SN - mówi Arkadiusz Szcześniak, prezes stowarzyszenia STOP Bankowemu Bezprawiu. - Możliwe, że o wynagrodzeniu za korzystanie z kapitału wcześniej niż Sąd Najwyższy wypowie się TSUE. Takie pytania sądów zostały już skierowane, do tego z poparciem m.in. RPO. Dla nas byłaby to korzystna opcja.

Wideo

Materiał oryginalny: Jesień frankowiczów? Sąd Najwyższy wyznaczył termin posiedzenia w sprawie kredytów frankowych - Głos Wielkopolski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie