Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jerzy Kropiwnicki stanie przed senacką komisją finansów

Marcin Darda
Marcin Darda
Jerzy Kropiwnicki od 2010 r. jest doradcą Marka Belki, prezesa NBP
Jerzy Kropiwnicki od 2010 r. jest doradcą Marka Belki, prezesa NBP Maciej Stanik/archiwum Polska Press
Senatorowie z komisji budżetu i finansów będą we wtorek opiniować kandydaturę Jerzego Kropiwnickiego do Rady Polityki Pieniężnej.

Jerzy Kropiwnicki, były prezydent Łodzi zostanie we wtorek przesłuchany przez senacką komisję budżetu i finansów, jako kandydat Senatu na członka Rady Polityki Pieniężnej. Kropiwnicki został zgłoszony przez grupę senatorów PiS, a w uzasadnieniu napisano m.in. że „wyróżnia się wiedzą, doświadczeniem i odpowiedzialnością”.

Jerzy Kropiwnicki: Moja kandydatura do RPP nie wiąże się z porażką w wyborach do Senatu

Samo przesłuchanie przed komisją powinno być jednak formalnością, ponieważ PiS, nie tylko w Sejmie, ale i w Senacie ma większość. Po głosowaniu, prawdopodobnie już 13 stycznia były prezydent Łodzi zostanie zaprzysiężony i powołany do RPP. Pełnoetatową funkcję członka Rady obejmie po 24 stycznia, kiedy minie kadencja obecnych członków RPP wybranych przez Senat. Tym samym Kropiwnicki wejdzie w grono najbardziej wpływowych ekonomistów w kraju, bo to RPP decyduje m.in. o wysokości stóp procentowych, od których zależy oprocentowanie kredytów i lokat bankowych.

Jerzy Kropiwnicki w Radzie Polityki Pieniężnej?

Senat wybiera trzech członków RPP, a PiS prócz Kropiwnickiego zgłosiło także dr. Marka Chrzanowskiego i prof. Eugeniusza Gatnara, PO zaś dr. Marka Dąbrowskiego.

Kropiwnicki jest absolwentem Szkoły Głównej Planowania i Statystyki, ma stopień doktora ekonomii, wykłada na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ, od 2010 r. jest doradcą prof. Marka Belki, prezesa Narodowego Banku Polskiego. Kropiwnicki był ministrem w czterech rządach, a w latach 2002 - 2010 prezydentem Łodzi. Drugą kadencję wygrał z poparciem PiS, ale odwołano go w referendum pod koniec kadencji. Był też kandydatem PiS na senatora, jednak wybory przegrał z kandydatem PO.

Po wyborze do RPP będzie musiał zrezygnować z działalności politycznej. Kadencja członka RPP trwa 6 lat.

Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w skrócie
4 stycznia 2016 roku - 10 stycznia 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki