Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedzenie w szkołach. Drożdżówki powrócą do jadłospisu uczniów?

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Czy ministerstwo „poluzuje” przepisy dotyczące produktów sprzedawanych w szkolnych sklepikach?
Czy ministerstwo „poluzuje” przepisy dotyczące produktów sprzedawanych w szkolnych sklepikach? Tomasz Hołod/archiwum Polska Press
Ministerstwo Zdrowia w tajemnicy pracuje nad zmianą w przepisach o jedzeniu w szkole. Według przecieków, wrócą wyroby z pieczywa cukierniczego i półcukierniczego, czyli drożdżówki.

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nową listą produktów, które będą mogły być sprzedawane w szkolnych sklepikach. Wciąż ma w nich dominować zdrowa żywność, ale możliwe, że pojawi się tam część zakazanych obecnie frykasów lubianych przez dzieci i młodzież. Tak wynika z przecieku z obrad jednej z sejmowych komisji, która w marcu zajmowała się nieoficjalnym jeszcze projektem nowego rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia. Zmieniony przepis dopuściłby do sprzedaży pieczywo półcukiernicze i cukiernicze. Oznacza to, że do szkół wróciłyby m.in. drożdżówki (tyle, że z ograniczoną zawartością cukru i tłuszczu). Zniknąłby także zapis, za sprawą którego soki można sprzedawać tylko w opakowaniach nie większych niż 330 ml.

CZYTAJ TEŻ: Zakaz sprzedaży śmieciowego jedzenia w szkołach. Uczniowie na przerwach idą na hot dogi

Prace nad rozporządzeniem prowadzone są w tajemnicy - od czwartku Ministerstwo Zdrowia nie zdołało odpowiedzieć na nasze pytania o kształt nowych przepisów. Przypomnijmy, że obecne dzielą one dozwolone w sklepikach produkty na 14 kategorii. (np. kanapki, mleko, owoce, warzywa). Czego nie ma w spisie, jest zakazane (napoje z dodatkami cukrów i substancji słodzącymi, batony, drożdżówki). To, co jest dozwolone, dokładnie opisano. Na przykład legalne kanapki mogą być robione tylko na bazie pieczywa razowego, bezglutenowego lub pełnoziarnistego. Wymieniono też produkty, które można włożyć do kanapki - wśród serów nie ma topionych, a przetwory mięsne muszą mieć co najmniej 70 proc. mięsa. W kanapce zakazane są sosy (wyjątek to keczup). Kanapek nie wolno solić - podobnie jak dań przygotowanych w stołówkach oraz w kateringu.

Na oficjalne ogłoszenie zmian w przepisach z niecierpliwością czeka m.in. Piotr Bara, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 138 w Łodzi.

- Po ostatnich wakacjach przedsiębiorca, który wcześniej prowadził u nas sklepik, zrezygnował z działalności, bo co niby miał tam sprzedawać: macę? Nikt nowy nie podjął wyzwania. Wiem z innych szkół, że jeśli sklepiki zostały, to ich właściciele przędą bardzo cienko i jeśli przepisy się nie zmienią, pewnie we wrześniu 2016 r. nie wznowią działalności - przewiduje Piotr Bara.

CZYTAJ TEŻ: Tłusty czwartek w szkołach. Część dyrektorów pozwoliła na jedzenie "zakazanych" produktów

Dyrektor SP nr 138 opowiada, że jego uczniowie w sklepiku kupowali najczęściej rozmaite batoniki.

- Teraz w drodze do szkoły kupują sobie czipsy i zajadają je między lekcjami - mówi Piotr Bara. - Co do dań na stołówce, trudno nie zauważyć, że bez te bez soli dzieciom smakują mniej i zostaje więcej resztek niż przed rokiem.

MATURA 2016|MATURA 2016 z CKE: Matury już od 4 maja - TERMINY, ARKUSZE, PYTANIA, ODPOWIEDZI

Na stronie internetowej Gimnazjum nr 2 w Łodzi ogłoszenie o możliwości wynajęcia sklepiku szkolnego wisi już od września. Problem mają też szefowie techników i ogólniaków, którzy od jesieni opowiadają o wycieczkach młodzieży do pobliskich sklepów i fast-foodów na każdej przerwie. Popularne stały się też stacje benzynowe, które sprzedają hot-dogi z „zakazanym” majonezem i „nielegalną” kawę. Dyrektorzy obawiają się, że takie wyprawy mogą skończyć się tragicznie podczas przebiegania przez jezdnię. Ale głodną „złych” kalorii młodzież na przerwie trudno upilnować.

Do części placówek w Łodzi słodycze trafiły w ostatni tłusty czwartek. Dyrektorzy szkół i przedszkoli pozwolili w ten dzień na dystrybuowanie pączków na ternie placówek oświatowych, a sanepid przyznał, że nikogo nie będzie za to ścigał.

MATURA 2016|MATURA 2016 z CKE: Język POLSKI - poziom rozszerzony [ARKUSZE CKE, PYTANIA, ODPOWIEDZI]

Według obowiązujących dzisiaj przepisów, kto „w jednostce systemu oświaty w ramach żywienia zbiorowego stosuje środki spożywcze nieodpowiadające wymaganiom określonym w przepisach” podlega karze pieniężnej (do wysokości 30 średnich wynagrodzeń miesięcznych w gospodarce)”.

CZYTAJ TEŻ: Zakaz sprzedaży śmieciowego jedzenia w szkołach. Protest piotrkowskich licealistów

MATURA 2016|MATURA 2016 POLSKI - podstawowy i rozszerzony [ARKUSZE, ODPOWIEDZI matura 2016 polski]

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 25 kwietnia - 1 maja 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki