Jedzenie grzybów może chronić mózg przed utratą pamięci [Nowe wyniki badań]

Monika Piorun
Monika Piorun
Boczniaki, pieczarki, suszone grzyby i shitake – naukowcy dowodzą, że włączenie ich do codziennego menu może mieć pozytywny wpływ na nasz mózg i chronić nas przed chorobą Alzheimera. belchonock/123RF
Włączenie grzybów do codziennego menu może zapobiegać utracie funkcji poznawczych, związanej ze starzeniem się naszego organizmu. Naukowcy z Singapuru przekonują, że dzięki ergotioneinie zawartej m.in. w pieczarkach, boczniakach, grzybach suszonych i shiitake można ograniczyć ryzyko demencji i choroby Alzheimera u osób powyżej 60. roku życia.

Ergotioneina (tiotaina) jest silnym antyoksydantem, który występuje w grzybach, ma działanie przeciwzapalne i może chronić komórki skóry przed uszkodzeniami. Od dawna jest wykorzystywana w kosmetyce m.in. do ochrony przed przebarwieniami słonecznymi. Badaczom z Narodowego Uniwersytetu Singapuru udało się wykazać, że składnik ten może mieć dodatkowe zalety.

Podczas serii eksperymentów przeprowadzonych od 2011 do 2017 roku w ramach projektu sprawdzającego, jakie produkty spożywcze mogą chronić organizm przed negatywnymi skutkami starzenia, eksperci zauważyli ciekawy związek pomiędzy regularnym spożywaniem grzybów a zdolnościami poznawczymi osób powyżej 60. roku życia.

Grzyby mają dobry wpływ na pamięć

Zdaniem ekspertów jedzenie dwóch porcji grzybów w tygodniu (po ok. 150 g) może działać pozytywnie na mózg i chronić go m.in. przed utratą pamięci związaną z wiekiem.

663 osoby, które brały udział w badaniu, najczęściej spożywały najpopularniejsze w Singapurze grzyby, m.in. boczniaki, pieczarki, grzyby suszone, marynowane, shiitake i azjatyckie enoki. Wyniki testów zdolności poznawczych potwierdziły, że ci, którzy jedli grzyby co najmniej dwa razy w tygodniu, byli aż o 50 proc. mniej narażeni na ryzyko upośledzenia funkcji poznawczych. Im częściej grzyby były w ich menu, tym lepszy miało to wpływ na ich pamięć i zdolności umysłowe.

Choć zdaniem naukowców nie można udowodnić bezpośredniego związku pomiędzy jedzeniem grzybów a funkcjonowaniem ludzkiego mózgu, to jednak włączenie grzybów do jadłospisu może mieć pozytywny wpływ na ograniczenie ryzyka upośledzenia zdolności poznawczych, związanego z procesem starzenia.

Na 100 osób, które jadły jedną porcję grzybów w tygodniu, problemy z pamięcią zaobserwowano u około 19 osób. Z kolei w grupie spożywającej co najmniej dwie porcje (powyżej 300 g grzybów na tydzień) podobne zaburzenia zdarzyły się tylko u 9 osób na 100.

Grzyby mogą chronić przed utratą pamięci
Naukowcy z Singapuru przekonują, że jedzenie dwóch porcji grzybów w tygodniu (ok. 300 g) może chronić osoby powyżej 60. roku życia przed utratą pamięci związaną z procesem starzenia. antonioscarpi/123RF

Im więcej jemy grzybów, tym mamy lepszą pamięć?

– Ta korelacja jest zaskakująca – przekonuje prof. Lei Feng, jeden głównych autorów badania opisanego na łamach "Journal of Alzheimer's Disease". Naukowcy uważają, że efekt ten zawdzięczamy obecnej w grzybach ergotioneinie, która jest silnym przeciwutleniaczem i działa przeciwzapalnie. Pozytywny wpływ na neurony mogą mieć także inne składniki odżywcze i minerały obecne w grzybach, m.in. selen, witamina D oraz spermidyna, która opóźnia proces starzenia.

Jeśli chodzi o zapobieganie demencji starczej i choroby Alzheimera, to zdaniem specjalistów nawet jednej trzeciej zachorowań można uniknąć poprzez zmianę stylu życia (w tym diety). Dołączenie do jadłospisu grzybów, obok regularnego spożywania owoców i warzyw, unikania nadmiernej ilości cukru i soli, ograniczenia alkoholu oraz stronienia od innych używek, może pomóc nam w zapobieganiu chorób neurodegeneracyjnych mózgu, przez które tracimy pamięć.

Zadbaj o seniora! 10 objawów świadczących o chorobie Alzheimera

Zobacz również

Flesz - Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Materiał oryginalny: Jedzenie grzybów może chronić mózg przed utratą pamięci [Nowe wyniki badań] - Strona Zdrowia

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie