Jedna z najlepszych orkiestr na świecie zagrała w Katowicach. Koncert Berliner Philharmoniker 20 lutego w NOSPR

KAP
W siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach wystąpiła jedna z najznakomitszych orkiestr symfonicznych na świecie - Berliner Philharmoniker. Zobacz zdjęcia melomanów oczekujących na rozpoczęcie koncertu.
W siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach wystąpiła jedna z najznakomitszych orkiestr symfonicznych na świecie - Berliner Philharmoniker. Zobacz zdjęcia melomanów oczekujących na rozpoczęcie koncertu. Karina Trojok
Na ten koncert szybko zabrakło biletów, choć nie należały do tanich. 20 lutego w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach wystąpiła jedna z najznakomitszych orkiestr symfonicznych na świecie - Berliner Philharmoniker. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć melomanów oczekujących na rozpoczęcie koncertu.

Na takie wydarzenie melomani zawsze czekają z niecierpliwością. Słynna Berliner Philharmoniker, jedna z najwspanialszych orkiestr symfonicznych na świecie, wystąpiła w środę 20 lutego 2019 r. o godz. 20 w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Katowicach.

Zobacz zdjęcia sprzed koncertu:

To było tym większe wydarzenie, że koncert poprowadził jeden najbardziej cenionych obecnie mistrzów batuty - 43-letni kanadyjski dyrygent Yannick Nézet-Séguin, jeden z dyrektorów muzycznych Metropolitan Opery w Nowym Jorku i dyrektor muzyczny Orkiestry Filadelfijskiej.

W wykonaniu Berlińczyków melomani usłyszeli: La mer Claude’a Debussy’ego i V Symfonię B-dur Siergieja Prokofiewa.

Jedna z najlepszych na świecie

Berliner Philharmoniker, to orkiestra symfoniczna uznawana za jedną z najlepszych na świecie, założona w 1882 r. jako samodzielna instytucja kultury.

W 1955 r. dyrektorem artystycznym został Herbert von Karajan. W kolejnych latach artysta wypracował z orkiestrą jedyną w swoim rodzaju jakość brzmienia symfonicznego i usilnie dążył do udoskonalania interpretacji dzieł muzycznych, co przyczyniło się do zdobycia przez Berliner Philharmoniker międzynarodowej sławy. W latach 1989-2002 I dyrygentem zespołu był Claudio Abbado. Dzięki jego sugestiom w repertuarze orkiestry zwiększono rolę muzyki współczesnej, rozszerzono serie koncertów kameralnych i włączono do programów koncertów estradowe wykonania dzieł operowych. Tę samą tendencję starał się zachować sir Simon Rattle, który był dyrektorem artystycznym Berliner Philharmoniker od 2002 aż do końca sezonu artystycznego 2017/2018. W okresie tym w instytucji wdrożono program o charakterze edukacyjnym celem dotarcia do szerszej publiczności, szczególnie młodszej wiekiem.

W 2015 r. na nowego dyrektora artystycznego wybrano Kirilla Petrenko, który obejmie to zaszczytne stanowisko z początkiem sezonu artystycznego 2019/2020.

Mistrz batuty z Montrealu

Yannick Nézet-Séguin studiował grę na fortepianie, dyrygenturę, kompozycję i kameralistykę w Konserwatorium Muzycznym w Montrealu oraz dyrygenturę chóralną w Westminster Choir College w Princeton. Swoje umiejętności dyrygenckie doskonalił m.in. pod kierunkiem Carla Marii Giuliniego.

W latach 2008-2018 był dyrektorem artystycznym Rotterdam Philharmonic Orchestra, a obecnie pełni funkcję dyrygenta honorowego tego zespołu. Kierował także Philadelphia Orchestra (od 2012 r.) i Orchestre Métropolitain w Montrealu (od 2000 r.), a w latach 2008-2014 był I dyrygentem gościnnym London Philharmonic Orchestra. Honorowy członek Chamber Orchestra of Europe. Jest regularnie zapraszany do współpracy przez wiodące orkiestry europejskie, takie jak Berliner Philharmoniker, Wiener Philharmoniker czy Bayerischer Rundfunk Sinfonieorchester.

Artysta odnosi tyleż sukcesów dyrygując zespołami symfonicznymi co prowadząc przedstawienia operowe z podium dyrygenckiego. W 2008 r. zadebiutował podczas Festiwalu w Salzburgu dyrygując Romeo i Julią Ch. Gounoda, a rok później został zaproszony po raz pierwszy do słynnej Metropolitan Opera w Nowym Jorku, by poprowadzić spektakle Carmen G. Bizeta. Z początkiem sezonu artystycznego 2018/2019 Yannick Nézet-Séguin objął stanowisko dyrektora muzycznego tej instytucji. Ponadto, jest zapraszany do udziału w produkcjach operowych przez Teatro alla Scala w Mediolanie, londyńskie teatry Royal Opera House i Covent Garden czy Wiener Staatsoper.

Dyskografia artysty obejmuje liczne albumy nagrywane z orkiestrami symfonicznymi dla wiodących wytwórni fonograficznych, takich jak EMI Classics, BIS czy ATMA Classique. Od 2013 r. Yannick Nézet-Séguin nagrywa wyłącznie dla Deutsche Grammophon. Płyta z Weselem Figara W.A. Mozarta, zrealizowana wraz z Chamber Orchestra of Europe, otrzymała nagrodę ECHO Klassik za najlepsze nagranie w kategorii muzyka operowa w roku 2017 r. Krążek ten był również nominowany do nagrody GRAMMY.

Pies Mania trafił do służby w policji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Jedna z najlepszych orkiestr na świecie zagrała w Katowicach. Koncert Berliner Philharmoniker 20 lutego w NOSPR - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl