Jazda na suwak i korytarz życia obowiązkowe. Inaczej mandat. W końcu jest bat na kierowców. Jak się jeździ na suwak?

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic

Wideo

Zobacz galerię (5 zdjęć)
6 grudnia weszły w życie nowe przepisy, które sprawiły, że jazda na suwak i tworzenie korytarza życia są obowiązującą praktyką na polskich drogach. Co to oznacza dla kierowców? Jak zachować się na jezdni? Przeczytajcie, jak się zachować, by nie stać godzinami w korku. Oto najważniejsze zasady jazdy na suwak i tworzenia korytarza życia.

W Niemczech czy Austrii jazda na suwak jest od dawna precyzyjnie uregulowana. Polscy kierowcy doskonale się tam odnajdują. Jadą płynnie dwoma pasami do końca zwężenia, dopiero tam, przy barierach zaczynają się grzecznie przepuszczać.

Jazda na suwak i korytarz życia od dziś obowiązkowe. Inaczej mandat

W Polsce w tej kwestii polegaliśmy wyłącznie na uprzejmości i dobrym humorze kierowców, którzy albo wpuścili kogoś z drugiego pasa przed siebie, albo nie. Od 6 grudnia, za niedostosowanie się do tych przepisów kierowcy muszą się liczyć z mandatem w wysokości do 500 złotych. Warto więc dokładnie zorientować się w nowych przepisach.

Dotąd mieliśmy trzy sposoby włączania się na drugi pas...

Kierowcy A
Większość, widząc znaki sugerujące rychłe zwężenie drogi, od razu zjeżdża na prawy pas, którym docelowo ma się odbywać dalszy ruch po zwężeniu.

Kierowcy B
Część kierowców, widząc te same znaki, jedzie dalej lewym pasem, zaczynają zjeżdżać na prawy pas mniej więcej w połowie korka.

Kierowcy C
Jest też trzecia grupa kierowców, którzy respektują znak sugerujący jazdę na suwak. Oni jadą zwykle lewym pasem do samej bariery, przed którą włączają się na prawy pas, często niechętnie wpuszczani przez stojącą z w długim korku grupę kierowców na prawym pasie.

Jak więc powinien zachować się dziś kierowca pojazdu wpuszczanego przed zwężeniem do ruchu?

Oto zasady jazdy na suwak:

Tak powinien się zachować w korku przed zwężeniem POJAZD WPUSZCZANY:

  • dojeżdża aż do końca dostępnego dla niego pasa jezdni,
  • nigdy nie zmienia pasa jezdni wcześniej niż przed końcem swojego pasa, nawet jeśli widzi wolne miejsce na pasie sąsiednim,
  • będąc już wpuszczonym nie wpuszcza nikogo innego.
  • wjeżdża płynnie, nie powodując konieczności zatrzymywania się pojazdu, który go wpuszcza. Wystarczy, że tamten jedzie wolno

A to zasady zachowania się kierowcy POJAZDU WPUSZCZAJĄCEGO:

  • wpuszcza dokładnie jeden pojazd z pasa, który się kończy i robi to dopiero przy końcu tego pasa, nie wcześniej
  • nie wpuszcza nikogo więcej ponad pojazd, który właśnie wpuścił
  • zachowuje odpowiedni odstęp od pojazdu poprzedzającego by nie tworzyć fantomowego korka

Korytarz życia

W przypadku korytarza życia, jeśli dojeżdżamy do miejsca wypadku drogą dwupasmową, kierowcy poruszający się lewym pasem zjeżdżają do lewej krawędzi, a kierowcy z prawego pasa - do prawej.
W przypadku trzech pasów ruchu kierowcy z lewego zjeżdżają do lewej krawędzi, natomiast z prawego do prawej krawędzi, a samochody jadące środkowym pasem ustawiają się jak najbliżej nich. Pamiętajmy o tych obowiązkach.

Policjanci potwierdzają, że początkowo będą pouczać kierowców, którzy nie zrozumieli dotąd na czym polega jazda na suwak, jednak po tygodniu okres ochronny się skończy. Zarówno za naruszenie tego pzrepisu jak i złamanie pzrepisu dotyczącego tworzenia korytarza życia grozi mandat do 500 zł.

- Jeśli ktoś świadomie będzie blokował przejazd karetki, radiowozu czy samochodu straży pożarnej jadącej na sygnale, zostanie ukarany. Tu już nie możemy mówić o tym, żę ktoś nie słyszał o tym, że należy tworzyć korytarz życia i jak się to robi. To jest dobry zwyczaj, który już od wielu miesięcy obowiązywał na drogach - mówi Sonia Kepper, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu.

Materiał oryginalny: Jazda na suwak i korytarz życia obowiązkowe. Inaczej mandat. W końcu jest bat na kierowców. Jak się jeździ na suwak? - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
PAWLO
6 grudnia, 20:52, Gość:

Dlaczego nie informujecie że zasada obowiązuje tylko w miejscu poprzedzonym odpowiednim znakiem?

7 grudnia, 15:16, Assl:

No bo to nie prawda co piszesz. Zasada jazdy na suwak obowiązuje wszędzie tam gdzie dochodzi do znacznego spowolnienia ruchu.

Assi waść głupoty pisze... Jazda na suwak jest obowiązkowa tylko tam gdzie bedą te znaki https://www.google.com/search?sa=X

A
Assl
6 grudnia, 20:52, Gość:

Dlaczego nie informujecie że zasada obowiązuje tylko w miejscu poprzedzonym odpowiednim znakiem?

No bo to nie prawda co piszesz. Zasada jazdy na suwak obowiązuje wszędzie tam gdzie dochodzi do znacznego spowolnienia ruchu.

G
Gość

Dlaczego nie informujecie że zasada obowiązuje tylko w miejscu poprzedzonym odpowiednim znakiem?

Dodaj ogłoszenie