Choć Jaworzno nie wejdzie w skład śląsko-zagłębiowskiej metropolii, w pojedynkę radzi sobie doskonale. Paweł Silbert, prezydent tego miasta, i Marek Gutt-Mostowy, prezes zarządu firmy Euroloop, podpisali list intencyjny, dotyczący potencjalnych testów tuby dla najszybszego pociągu świata.

Wszystko wskazuje na to, że to właśnie w Jaworznie powstanie taki tor w pełnej skali. Miałby 5 kilometrów i zostałby zlokalizowany na szlaku starej kolejki między śródmieściem a Szczakową. Czy tak się stanie, zależy od szczegółowych analiz i pozyskania dotacji na ten cel.

-Zdecydowaliśmy się na Jaworzno dzięki zaangażowaniu władz tego miasta, które same zaproponowały teren do testów, spełniający wszystkie nasze kryteria - zaznacza Marek Gutt-Mostowy. - Jaworzno zachęciło mnie swoją innowacyjnością na skalę nie tylko ogólnopolską, ale i światową. To miasto bardzo mocno stawia na elektromobilność - dodaje.

Stworzeniem wynalazku Hyperloop zajmuje się Elon Musk, słynny wizjoner i propagator nowych technologii. To właśnie on ma na swoim koncie statek kosmiczny Dragon, rakiety kosmiczne wielokrotnego użytku, produkcję samochodów elektrycznych i dachów solarnych. Hyperloop to z kolei najszybszy pociąg świata, który będzie mógł osiągnąć 1223 km/h. Ogromna prędkość pozwoli na przemieszczenie się z Krakowa do Gdańska w niecałą godzinę. Cały transport będzie odbywać się w zamkniętej tubie o obniżonym ciśnieniu. Kapsuła ma być napędzana zmiennym polem magnetycznym.

Przedsięwzięciem w Polsce zajmuje się firma Euroloop, której szefuje uzdolniony Polak, Marek Gutt Mostowy. Ma on na koncie współpracę z Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN, która w swoim ośrodku w pobliżu Genewy ma Wielki Zderzacz Hadronów. Zespół badawczy, do którego należy Gutt-Mostowy, stworzył projekt, który wygrał konkurs na zbudowanie najlepszej kapsuły dla Hyperloppa, ogłoszony przez Elona Muska. Team Gutta-Mostowego okazał się najlepszy spośród 1,2 tys. drużyn z całego świata. Teraz założona przez Polaka i jego współpracowników z Doliny Krzemowej spółka Euroloop chce zbudować w Polsce pełnowymiarowy testowy odcinek systemu hyperlooop. Na początek firma stawia na transport towarów. Przewóz osób to z kolei odleglejsza perspektywa.
Zobacz galerię
Jaworzno od kilku lat stawia na innowacje. Po mieście jeździ pierwszy na polskich drogach elektrobus, a niebawem do miasta przyjedzie 22 takich pojazdów firmy Solaris. Władze Jaworzna planują też uruchomienie systemu elektrycznych rowerów miejskich, a już niebawem podpiszą list intencyjny, dotyczący testów samochodów elektrycznych i autonomicznych.