Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jastrzębie służą Polsce już 10 lat. Od ośmiu lat F-16 są w Łasku

Wit L. Leśniewicz
Materiały 32 BLT w Łasku/Bartek Bera
W listopadzie mija 10 lat od kiedy pierwsze polskie F-16 Jastrząb przyziemiły na lotnisku w Krzesinach. Dwa lata później zawitały do Łasku.

W listopadzie 2006 roku w bazie mieszczącej się w poznańskich Krzesinach wylądowały pierwsze 4 z 48 zakupionych przez Polskę samolotów wielozadaniowych F-16. Było uroczyste powitanie z udziałem władz państwowych i wojskowych. Gościem honorowym był prezydent RP Lech Kaczyński oraz jego żona Maria, która nadała samolotom nazwę „Jastrząb”.

Dwa lata później, w październiku 2008 roku, po kilkuletnim okresie intensywnych inwestycji w infrastrukturę lotniskową, myśliwce F-16 na wyposażenie przyjęła 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

CZYTAJ TEŻ: 50 myśliwców F-16 w Łasku. Największa baza lotnicza w Polsce

- Dziś na wyposażeniu polskich sił powietrznych znajduje się 48 wielozadaniowych F-16, które pełnią służbę w eskadrach w Łasku i Krzesinach. Od stycznia 2010 roku polskie F-16 pełnią dyżury bojowe w polskiej przestrzeni powietrznej na przemian z myśliwcami MiG-29. Cały personel lotniczy i obsługa naziemna są w ciągłej gotowości do obrony polskiego nieba. Podsumowując dziesięciolecie służby polskich Jastrzębi, niewątpliwie można stwierdzić, że posiadanie samolotów F-16 jest jednym z ważniejszych etapów modernizacji i podnoszenia na wyższy poziom techniczny lotnictwa wojskowego. Spełnia on wszystkie wymogi współczesnego pola walki i dumnie reprezentuje biało-czerwoną szachownicę - podkreśla kapitan Joanna Motylińska-Szczych, oficer prasowy 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Plusy stacjonowania F-16 w 32. BLT widzi burmistrz Łasku Gabriel Szkudlarek.

CZYTAJ TEŻ: Poseł Grabarczyk: Polskie F-16 na sprzedaż?

- Wprawdzie lotnisko leży na terenie gminy Buczek i ona jest największym beneficjentem, ale większość pracowników zarówno wojskowych, jak i cywilnych bazy to nasi mieszkańcy. W związku z tym uczestniczymy w podziale ich podatków, bo przecież 37 procent dochodów z PIT-u to dochód gminy. To wymierna korzyść. A więc po pierwsze mamy korzyści materialne, po drugie niesamowitą promocję, bo wiele razy publikowano mapy Polski gdzie widniały tylko Poznań z Krzesinami i Łask. Nawet Warszawy nie było. Tego rodzaju promocja jest niezwykle kosztowna, myśmy to mieli za darmo. To także napływ nowych, często młodych mieszkańców, którzy korzystają z naszych szkół i przedszkoli, kupują nasze działki i budując domy.

Mniej entuzjastycznie na ten temat wypowiada się wójt gminy Buczek. Obecnie baza, jak i lotnisko leżą w całości na jej terenie. - Mamy większy hałas i więcej ograniczeń, ale znaczenie ma obronność kraju i te niedogodności musimy znosić. Wojsko płaci, ale o te kwoty zmniejszoną mamy subwencję. Kokosów z tego nie ma - podkreśla wójt Bronisław Węglewski.

CZYTAJ TEŻ: 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Tankowanie F-16 z włączonym silnikiem

32. BLT
Na wyposażeniu polskich sił powietrznych znajduję się 48 samolotów wielozadaniowych F-16.

W tym 36 jednomiejscowych F-16C Block52+ i 12 dwumiejscowych F-16D Block52+, które pełnią służbę w eskadrach w Łasku i Krzesinach. W 32. BLT w Łasku stacjonuje jedna eskadra, licząca 16 samolotów, której jednym z najważniejszych zadań jest rozpoznanie lotnicze.

32. BLT jest największym w Łasku i okolicy pracodawcą.

Zatrudnia ponad 1,3 tys. żołnierzy zawodowych i pracowników cywilnych, współpracującym z dziesiątkami firm w regionie i kraju.

32. BLT jest także najnowocześniejszą bazą tego typu w Europie.

oprac. WLL

ZOBACZ TEŻ |Powrót F-16 do bazy w Łasku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki