Jarosław Gowin przy Alchemium Politechniki Łódzkiej. Obecni rektorzy PŁ i Uniwersytetu Łódzkiego jednak będą mogli ubiegać się o reelekcję?

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Wicepremier Jarosław Gowin i prof. Sławomir Wiak na tle wznoszonego Alchemium
Wicepremier Jarosław Gowin i prof. Sławomir Wiak na tle wznoszonego Alchemium Krzysztof Szymczak
W sobotę (5 października) Politechnikę Łódzką odwiedził Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki. Podsumował współpracę swojego resortu z PŁ w kończącej się kadencji parlamentarnej. Jej najdroższym efektem dla łódzkiej uczelni jest Alchemium, czyli budowany obecnie gmach Wydziału Chemicznego. Minister na czas powyborczy odkłada rozstrzygnięcie, czy aktualni rektorzy PŁ i Uniwersytetu Łódzkiego będą mogli ubiegać się o reelekcję w 2020 r. Według obowiązujących teraz przepisów, wykluczy to ich wiek.

– Politechnika Łódzka należy do najbardziej dynamicznie rozwijających się uczelni w Polsce – mówił Jarosław Gowin w towarzystwie prof. Sławomira Wiaka, rektora PŁ.

Wizyta wicepremiera w kampusie tej uczelni w ostatni przedwyborczy weekend nie zdziwiła, bo szef politechniki należy do największych sojuszników ministra we wdrażaniu jego reformy nauki. Ponadto Jarosław Gowin mógł w sobotę przypomnieć, że przekazał PŁ 97,5 mln zł na wybudowanie Alchemium – nowego gmachu Wydziału Chemicznego. Koszt inwestycji miał wynieść 113 mln zł, ale rektor opowiadał, że będzie mniejszy: to inżynierowie z PŁ (a nie firmy zewnętrzne) opracują w budynku struktury informatyczne czy nagłośnienia. Zatem obniży się suma wkładu własnego uczelni.

Co z prawem do walki o reelekcję dla obecnych rektorów?

Budowa pierwszego etapu Alchemium ma się zakończyć w sierpniu 2020 r. Czyli tuż przed końcem pierwszej kadencji prof. Sławomira Wiaka na stanowisku rektora PŁ. Przypomnijmy, że – zgodnie z obecnym prawem – i on, i także kończący pierwszą kadencję, jako rektor Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Antoni Różalski, nie mogą ubiegać się o reelekcję ze względu na barierę wiekową (a uczelniani elektorzy zwykle decydują się na pozostawienie rektora na drugą kadencję, jeśli w pierwszej nie miał on wielkich wpadek).

Dowiedz się więcej: Ostatni rok akademicki z rektorami: prof. Antonim Różalskim z Uniwersytetu Łódzkiego i prof. Sławomirem Wiakiem z Politechniki Łódzkiej

– Po wyborach wrócimy do tematu – odpowiedział w sobotę zapytany o barierę wiekową Jarosław Gowin. Stwierdził także, że pomysł ograniczenia wieku kandydata na rektora do 67 lat (ukończonych w momencie ewentualnego objęcia funkcji) wyszedł od prezydenta Andrzeja Dudy, który także uczestniczył w pracach nad wdrażaną reformą nauki.

Ale w przypadku przywrócenia dopuszczalnego wieku sprzed reformy, czyli 70 lat, skorzystałby na tym tylko prof. Antoni Różalski, który w 2020 r. będzie świętował 68. urodziny. Natomiast prof. Sławomir Wiak ma już ukończony 71. rok życia. Zatem, aby obecny rektor PŁ mógł się ubiegać o reelekcję bariera wiekowa musiałaby być nawet łagodniejsza niż przed reformą.

Politechnika zyska salę reprezentacyjną

Robotnicy wznoszą Alchemium od ubiegłej zimy, a Jarosław Gowin był obecny także na uroczystości wmurowania symbolicznego kamienia węgielnego w fundamenty gmachu w maju 2019 r.

Budowa u zbiegu ulic Żeromskiego i Żwirki jest podzielona na dwa etapy. Pierwszy ma się zakończyć do sierpnia 2020 r. Do tego terminu powstanie centrum konferencyjno-dydaktyczne, którego aula na pół tysiąca osób zastąpi wysłużone audytorium Sołtana jako miejsce najważniejszych uroczystości ogólnouczelnianych. Drugi etap, czyli budynek dydaktyczny dla studentów i badaczy-chemików będzie wznoszony w latach 2021-2024.

Więcej o tej inwestycji: Alchemium, nowy budynek Politechniki Łódzkiej. Wmurowano kamień węgielny pod Alchemium na 74. urodziny PŁ

Zobacz wizualizację Alchemium PŁ

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl