Jarosław Gowin: 26 mld złotych z europejskich funduszy na wsparcie transferu wiedzy z nauki do gospodarki

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Ponad 26 mld złotych z funduszy europejskich przeznaczy rząd i podległe mu instytucje na wsparcie transferu wiedzy z nauki do gospodarki. O finansowaniu polskiej nauki i innowacji mówił podczas kongresu Impact19 wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin.

Jak tłumaczył minister Gowin, strategia działania Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w obszarze innowacji podzielona została na trzy filary: reformę systemu szkolnictwa wyższego i nauki, wsparcie procesów innowacji  na styku nauki i biznesu oraz społeczną odpowiedzialność nauki.
 
- Tworząc strategię dla polskiej nauki, przyjęliśmy jako podstawowe założenie, że innowacje mają służyć społeczeństwu. Wynalazki powstają po to, by poprawiać nie tylko słupki PKB, ale przede wszystkim codzienność Polaków, zwłaszcza w takich obszarach jak zdrowie, bezpieczeństwo, czy edukacja. By tak sformułowane cele osiągnąć, musimy inwestować w odważnych ludzi i ich wizjonerskie projekty. W tym pomagają nam fundusze unijne oraz instytucje takie jak Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które wspierając polskich przedsiębiorców i jednostki naukowe w tysiącach projektów B+R, pokazuje, że w innowacjach zawsze chodzi o człowieka” – mówił Jarosław Gowin.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) oraz agencje wykonawcze: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA), Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) i Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE (KPK) w obecnej perspektywie (lata 2014 – 2020) przeznaczą łącznie ponad 26 mld złotych ze środków europejskich na wsparcie transferu wiedzy z nauki do gospodarki.

Z podległych ministerstwu agencji wykonawczych, główną instytucją, dystrybuującą fundusze europejskie jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które dysponuje środkami w ramach Programów Operacyjnych: Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) oraz Inteligentny Rozwój (POIR). W obecnej perspektywie finansowej, instytucja zarządza budżetem rzędu 21 miliardów złotych dofinansowania na innowacyjne projekty polskich przedsiębiorstw i jednostek naukowych, rozwój młodych firm technologicznych (w ramach PO IR oś I oraz IV) oraz blisko 5,5 miliarda złotych na wsparcie programów kształcenia uczelni wyższych (w ramach PO WER). Dodając do tego działania NCBR w poprzedniej perspektywie, warto zaznaczyć, że łączny budżet, który NCBR przeznaczył z funduszy europejskich na wsparcie projektów badawczo-rozwojowych polskich przedsiębiorców i jednostek naukowych sięga ponad 37 miliardów złotych.
 
- W tym roku świętujemy 15-lecie obecności Polski w Unii Europejskiej - to czas nie tylko podsumowań, ale też formułowania celów  na przyszłość. Za nami okres intensywnej pracy na rzecz podniesienia poziomu innowacyjności krajowej gospodarki oraz inwestycji w B+R polskich przedsiębiorców. Zmiany, które zaszły, przekładają się na codzienne życie nas wszystkich – mówi zastępca dyrektora NCBR Izabela Żmudka.
 
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, realizujące projekty pozakonkursowe, przekazało środki na wsparcie zmian wprowadzonych przez Konstytucję dla Nauki. Dzięki tym środkom możliwa była realizacja m.in. takich programów jak: „Program praktyk zawodowych  dla PWSZ”, (6-miesięczne praktyki) „Liderzy zarządzania uczelnią”, w ramach którego odbyły się szkolenia dla kadry kierowniczej i administracyjnej uczelni; „Inkubator Innowacyjności”, wspierający centra transferu technologii i spółki celowe uczelni; „Najlepsi z Najlepszych”, umożliwiający udział zdolnych studentów w międzynarodowych zawodach i konferencjach; czy wreszcie „Mistrzowie Dydaktyki”, dzięki któremu możliwe było przeprowadzenie szkoleń nauczycieli akademickich w zagranicznych uczelniach w zakresie nowoczesnych metod dydaktycznych.
 
Z kolei Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy realizuje zadania w zakresie rozwoju nowoczesnej infrastruktury badawczej sektora nauki, stanowiącej wsparcie wybranych projektów dużej, strategicznej infrastruktury badawczej, o charakterze ogólnokrajowym lub międzynarodowym, znajdujących się na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej. Na ten cel przekazał w trybie konkursowym – jako instytucja wdrażająca NCBR - ponad 800 milionów złotych.
 
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej może pochwalić się sukcesami takich programów, jak chociażby „Podniesienie kompetencji kadry akademickiej i potencjału instytucji w przyjmowaniu osób z zagranicy - Welcome to Poland”, „Międzynarodowa wymiana stypendialna doktorantów i kadry akademickiej”, „Program STER - Stypendia doktorskie dla cudzoziemców” oraz „Program KATAMARAN - Przygotowanie i realizacja wspólnych studiów II stopnia”, „Program Poland my first choice”, oferujący stypendia dla studentów zagranicznych odbywających w Polsce studia II stopnia w jednostkach o wysokiej ocenie parametrycznej.

Czytaj także

W Krakowie urodziły się sześcioraczki. To pierwszy taki przypadek w Polsce

Wideo

Materiał oryginalny: Jarosław Gowin: 26 mld złotych z europejskich funduszy na wsparcie transferu wiedzy z nauki do gospodarki - Dziennik Polski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie