Japonia. Tłumy żegnały byłego premiera Shinzo Abego

Maciej Białobrzeski
Maciej Białobrzeski
Pogrzeb Shinzo Abego w Tokio
Pogrzeb Shinzo Abego w Tokio Fot. EPA/CHRISTOPHER JUE Dostawca: PAP/EPA
W świątyni buddyjskiej w centrum Tokio odbyła się uroczystość pogrzebowa byłego premiera Japonii Shinzo Abego. Na ulicach zgromadziły się tysiące mieszkańców, opłakujących śmierć polityka. Polityka zastrzelił w piątek zamachowiec.

W uroczystości w świątyni Zojoji obok słynnej Tokyo Tower wzięła udział mała grupa żałobników, m.in. żona byłego premiera Akie Abe. Przed uroczystością Japończycy ustawiali się w długich kolejkach, by złożyć kwiaty pod zdjęciem uśmiechniętego Abego – opisuje agencja Kyodo.

Tysiące ludzi zgromadziły się na trasie, którą w procesji pogrzebowej wieziono ciało Abego. W stypie w świątyni Zozoji uczestniczyło 2,5 tys. osób, w tym japońscy politycy, biznesmeni i zagraniczni dygnitarze – podała stacja NHK.

Abe był najdłużej urzędującym premierem Japonii. Pełnił tę funkcję w latach 2006-2007, a następnie 2012-2020. Zgromadzeni relacjonowali BBC, że jako premier dawał im poczucie bezpieczeństwa.

Były premier został zastrzelony w piątek przez zamachowca, podczas wygłaszania przemówienia na wiecu politycznym w mieście Nara w zachodniej Japonii. Według świadków sprawca strzelił dwa razy. Na nagraniach widać zamachowca z chałupniczo wykonaną bronią z drewna i metalu.

Zamach na Abego wstrząsnął Japończykami, którzy nie przywykli do przemocy z użyciem broni palnej. W Kraju Kwitnącej Wiśni do takich przestępstw dochodzi bardzo rzadko. Według Reutera było to pierwsze zabójstwo urzędującego lub byłego premiera tego kraju od lat 30. XX wieku.

Policja zatrzymała podejrzanego o zamach 41-letniego Tetsuyę Yamagamiego. Mężczyzna przyznał się do winy. Według policji Yamagami chciał zabić Abego, ponieważ oskarżał go o promowanie w Japonii grupy religijnej\ znanej jako Kościół Zjednoczeniowy, któremu jego matka przekazała olbrzymią darowiznę, co później doprowadziło ją do bankructwa.

Kościół Zjednoczeniowy (pełna nazwa: Ruch pod Wezwaniem Ducha Świętego dla Zjednoczenia Chrześcijaństwa Światowego) został założony w Korei Południowej w 1954 roku przez samozwańczego mesjasza Sun Miung Muna. Kościół znany jest między innymi z masowych ślubów, w których małżeństwa zawierają jednocześnie tysiące par.

Japoński oddział Zjednoczenia Chrześcijaństwa Światowego przekazał, że matka podejrzanego należy do zgromadzenia, ale odmówił przekazania informacji o jej darowiznach. Według strony internetowej Kościoła, Abe wystąpił do niego we wrześniu 2021 roku - podała agencja Reutera.

Źródło: PAP, BBC, Reuter, Twitter

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl