Janusz Styczeń, poeta z Wrocławia kończy dziś 70 lat

  Janusz Styczeń, poeta z Wrocławia kończy dziś 70 lat

  Barbara Sola

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Całe życie mieszka we Wrocławiu (dzieciństwo spędził na Zaciszu, teraz mieszka przy pl. Grunwaldzkim). To tu napisał swoje wiersze.
  Przepisuję z dowodu: Janusz Styczeń, wzrost - 170 cm, oczy - niebieskie, miejsce urodzenia: Biadoliny Szlacheckie, 27.11.1939 r.

  Siedzimy we wrocławskim Klubie Szachowym przy ul. Wita Stwosza. Przez grube szkła (9 dioptrii) poeta patrzy na ulicę, po której idą młodzi chłopcy i dziewczyny, trzymając się za ręce.
  Janusz Styczeń urodził się w małopolskiej wsi, w rodzinie partyzanckiej - ojciec był oficerem AK, stryj i dwaj wujkowie należeli do Batalionów Chłopskich, współpracujących z AK.
  Poza tym w rodzinie był jeden biskup i jeden jezuita, pracujący na misjach w Japonii. Po wojnie ojciec, uciekając przed UB, przeniósł się do Świdnicy, a w 1946 r. do Wrocławia. Dzieciństwo upłynęło poecie na Zaciszu, w domu przy ul. Kochanowskiego.

  Humanistyczne zainteresowania nastolatka skończyły się tym, że wylądował on na polonistyce Uniwersytetu Wrocławskiego. Zaczął pisać. Debiutował w 1960 r. w "Odrze" opowiadaniem "Requiem dla nieśmiałego".
  Humanistyczne zainteresowania nastolatka skończyły się tym, że wylądował on na polonistyce.
  - Tymoteusz Karpowicz, redaktor "Odry", wybitny poeta, był moim ojcem w literaturze - mówi dziś autor "Boskiego paragrafu". - Zbudowali mnie Karpowicz i William Faulkner, najważniejszy dla mnie pisarz.

  W 1991 r. Styczeń otrzymał z Chicago, dokąd wyemigrował Karpowicz, list ze słowami: "Pana wiersz... Sakrament... rozgrzesza poezję".
  Ale w latach 60., w gomułkowskiej, parcianej epoce, poeta publikował też wiersze, opowiadania i dramaty erotyczne. W jednym z opowiadań jego bohater, Winicjusz, zastanawia się nad specyfiką orgazmu u kobiety.

  Lata 60. to również czas przyjaźni. Spotykali się w empiku - Styczeń, prozaicy Jerzy Pluta i Ernest Dyczek, Stanisław Kortyka. Gadali, czytali prasę zagraniczną, pokazywali sobie wiersze. Założyli Ugrupowanie Literackie 66. - Ogłosiliśmy w manifeście, że naszym mistrzem jest Karpowicz i że występujemy przeciw metaforze niefunkcjonalnej. Najważniejsza była przyjaźń z Rafałem Wojaczkiem, poetą straceńcem.
  - Chodziliśmy razem na piwo. Gdy odprowadzałem zalanego Wojaczka do domu, mówił mi: "Prowadź mnie, kocie".
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo