Janda: Jestem zakładniczką teatru

  Janda: Jestem zakładniczką teatru

  Ryszarda Wojciechowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W filmie "Czarny czwartek" zagra samą siebie. O tym, dlaczego przyjmuje epizodyczne role, a dlaczego odmówiła reżyserom niemieckim i francuskim, Krystyna Janda opowiada Ryszardzie Wojciechowskiej.
  Kiedy Antoni Krauze zadzwonił z propozycją epizodu w "Czarnym czwartku", nie przyszło Pani na myśl, żeby odmówić? Bo jak to, wybitna aktorka, a w epizodycznej roli?
  Ani przez chwilę tak nie myślałam. Przy tym temacie nie ma znaczenia, czy gra się epizod, czy większą rolę. Ważne, żeby przy tym być. Żeby się w tej historii znaleźć. Zaproszenie do tego filmu jest tylko i wyłącznie wyróżnieniem.


  Kiedy się Pani dowiedziała o tym, co się wydarzyło w Gdańsku i Gdyni w 70 roku?

  Dokładnie w tym momencie, kiedy to się stało. Byłam wtedy na pierwszym roku w szkole teatralnej. Miałam 18 lat. Ale pamiętam, że już rozumiałam, że wydarzyło się coś, co będzie miało brzemienne skutki. Czułam, że to może zaważyć także na moim życiu, że jako aktorka będę miała z tym związek. Potem zwróciłam uwagę na to, że po Grudniu '70 nastąpiły pewne zmiany w polityce, cenzurze. Że trochę innym językiem zaczyna mówić telewizja. Ale na krótko.

  Reżyser Antoni Krauze powiedział, że epizod z Pani udziałem jest hołdem dla "Człowieka z żelaza", w którym pojawił się temat Grudnia '70. Właściwie tylko zamarkowany, ale wtedy nie można było inaczej. Jak się grało w "Człowieku z żelaza"?
  Trudno. Ale nie tylko dlatego, że dotykaliśmy takiej historii. Grało się ciężko także z tego powodu, że nie mieliśmy żadnych środków do zrealizowania tego filmu. Nie było czołgów ani mundurów. Dymy to jedyna rzecz, jaką dysponowaliśmy. Pamiętam, jak z Jurkiem Radziwiłowiczem kręciliśmy scenę w pociągu, z którego mieliśmy rozrzucać ulotki. Ekipa filmowała tylko odjazd i nas wychylających się z okna i wyrzucających ulotki. Kiedy pociąg ruszył, zostaliśmy z Jurkiem sami. I nie byliśmy pewni, czy nie zostaniemy aresztowani między stacjami. Takie ujęcia kręciliśmy na ryzyko własne i filmu. Nikt nam nie gwarantował wówczas zamknięcia ulic na czas zdjęć. I to było trudne. Ale jakoś się udało. Mam nadzieję, że widzowie nie czują, że wszystko to było tworzone tak minimalnymi, z konieczności, środkami.

  W "Czarnym czwartku" gra Pani właściwie siebie.

  Zagrałam już siebie u Julka Machulskiego. Uczyłam wtedy młodą aktorkę, jak... być aktorką. Taki filmowy żart ["Superprodukcja" - aut.]. A dziś? Jest mi bardzo miło, że moja twarz ma przypomnieć to, co pokazano w polskim filmie o Grudniu.

  Nie żal, że ten film powstaje dopiero teraz? Mógł zdecydowanie wcześniej.
  Mógł. Ale myślę, że dopiero dziś jest szansa, żeby on rozwinął skrzydła. Jeszcze 10 lat temu bylibyśmy bardziej ostrożni w dotykaniu tego problemu. Dziś więcej wiemy. Odkrywamy więcej dokumentów. Coraz więcej osób mówi na ten temat. Ta historia kompletuje się dopiero teraz.

  Pani synowie pójdą na ten film?
  Myślę, że tak.

  Można powiedzieć, co oni wiedzą o Grudniu?
  Oni się już o tym uczyli w szkole.

  Ale dla młodych ludzi masakra grudniowa jest jak wirtualny świat.

  Pamiętam wrażenia moich synów po obejrzeniu "Przesłuchania". I to, jak nie byli w stanie uwierzyć, że taka opowieść może być w jakimkolwiek stopniu prawdziwa. Szczęśliwe dzieci i szczęśliwi ludzie, którzy się urodzili po tych wydarzeniach. Takie filmy jak "Czarny czwartek" kręcimy po to, żeby nie zapominać o tym, co się stało. Pamiętać o tych, którzy zginęli po to, żeby dziś mogło być tak, jak jest. Jako memento mori, które nam przypomina, że odległość między tym, co było, a tym co obecne, jest niewielka..

  Dzisiaj młodzi ludzie nie są zainteresowani przeszłością swoich rodziców. Wolą patrzeć w przyszłość.

  Trudno się temu dziwić i oczekiwać od nich, żeby żyli naszym czasem. Oni mają zupełnie inne problemy. A to, z czym im się przychodzi zmierzyć, wcale nie jest proste. Ta gmatwanina obowiązków i możliwości jednocześnie. Trudno im się w tym wszystkim rozeznać. Moi dwaj synowie są właściwie na zakręcie życiowym. Mają prawie po 20 lat. I widzę ich problemy. I ten ich skomplikowany świat. Ale szczęśliwie nie muszą się zmagać z problemami naszej młodości.

  Pani ma szczęście do ról w filmach, które są krokami milowymi polskiego kina. Najpierw "Człowiek z marmuru", potem "Człowiek z żelaza", "Przesłuchanie", a niedawno "Rewers". Nie czuje Pani niedosytu z tego powodu, że "Rewers" nie otrzymał nominacji do Oscara? Dlaczego w latach siedemdziesiątych nominacje nam się zdarzały, a teraz nie?

  Myślę, że w latach siedemdziesiątych z konieczności robiliśmy filmy bardziej uniwersalne. Cenzura wymuszała na nas ogólniki. A "Rewers" jest jednak filmem bardzo specyficznym. Myślę, że mógłby być niezrozumiały do końca gdzie indziej. To tylko my czujemy ten niuans. To skrzywienie i ta ironia są przede wszystkim dla nas zrozumiałe. Tylko my to czujemy dokładnie, ponieważ znamy wszystkie filmy o tamtym czasie, nakręcone bez tego krzywego uśmiechu. Na świecie tego nie docenią. Zresztą wśród nas są ludzie, którzy uważają, że "Rewers", który w taki sposób opowiada o stalinowskich czasach, powstał dużo za wcześnie. Oni są tym filmem dotknięci, i to boleśnie.

  Nie ma tygodnia, żeby w telewizji nie pokazywano jakiegoś filmu z Pani udziałem.

  Chyba nie ma nawet dnia (śmieje się). Wiem to, ponieważ śledzę programy z konieczności i mam od tego zawrót głowy. Ale ta liczba filmów to nie moja zasługa, tylko kanałów telewizyjnych, które powstają.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo