Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jan Rulewski o zerowym PIT dla młodych do 26 lat: "Powinno być dla osób do 30 lat i tylko po studiach matematyczno-fizycznych"

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Tomasz Czachorowski
Senator Jan Rulewski i senator Leszek Czarnobaj złożyli poprawkę do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która będzie rozpatrywana na najbliższym posiedzeniu senatu.

W senacie ustawa o zerowym PiT-cie dla młodych pracowników osiągających dochody w pierwszej grupie podatkowej. Powiedzmy, wyborcza, choć z gałązkami racjonalności. Chodzi o ograniczenie emigracji i preferencje dla pracy - napisał Jan Rulewski na swoim profilu facebookowym.

"Zachęta do kształcenia zawodowego, którego nasza młodzież wraz z rozkochanymi w niej rodzicami unika"

Czytamy tam dalej: "Proponuję poprawkę gospodarną. Owszem stawka zerowa jak wyżej, ale dla pracujących absolwentów i studentów do 30 roku jednakże po studiach matematyczno-fizycznych a więc określonych przez nomenklaturę OECD, z wyjątkiem nauk społecznych. Jest to zachęta do kształcenia zawodowego, którego nasza młodzież wraz z rozkochanymi w niej rodzicami unika. Jest to wyraz sprawiedliwości, gdyż rozwiązanie PIS preferuje takie zawody jak informatyk, medyk, biotechnolog zaledwie przez rok dwa lata po ukończeniu studiów, w czasie gdy ich pensje są niskie. Zaś młodzież bez wykształcenia może skorzystać z preferencji przez 6 lat nawet analfabeci byle młodzi. To zaś budzi wątpliwości konstytucyjne jako dyskryminację wiekową. Jest to zachęta do podejmowania pracy legalnej. Ministrowi nauki i d/s rynku pracy pozwala się na zarządzenie preferencji. Mogą się w niej znaleźć także nauczyciele wykładowcy od nauk przyrodniczo-fizycznych. Może powstaną samochody elektryczne Morawieckiego w polskiej pracowni miast u niemieckich inżynierów. Ciekawe, jak zagłosuje PIS zwalczający rabunkową gospodarkę" (pisownia oryginalna).

Co proponują Rulewski Czarnobaj?

Oto zaś ich poprawki o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych:

Poprawka nr 1

W art. 1 - 5 ilekroć jest mowa o „pkt 148” dodaje się po nim słowa „ i pkt 149”.

Poprawka nr 2

W art. 1 pkt 2 zmienia się lit. a w ten sposób, że w zapowiedzi po słowach „pkt 148” dodaje się słowa „i 149” oraz po słowach „kwoty 85 528 zł” kropkę zamienia się na przecinek i dodaje się pkt 149, który otrzymuje brzmienie:

„149) przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8, otrzymane przez podatnika do ukończenia przez niego 30. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł – studenta albo absolwenta studiów wyższych przyporządkowanych do dyscyplin naukowych określonych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki.”

Poprawka nr 3

W art. 1 pkt. 2 po lit. c dodaje się lit. d, który otrzymuje brzmienie:

„d) dodaje się ust. 40, który otrzymuje brzmienie:

40. Minister właściwym do spraw szkolnictwa wyższego i nauki w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych oraz ministrem właściwym do spraw pracy i polityki społecznej określi w drodze rozporządzenia listę dyscyplin naukowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 149, mając na uwadze:

1) następujące dziedziny i dyscypliny przyjęte przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD):

a) nauki przyrodnicze,

b) nauki inżynieryjne i techniczne,

c) nauki medyczne i nauki o zdrowiu,

d) nauki rolnicze,

2) zapotrzebowanie zawodowe rynku pracy oraz uwarunkowania obrotu gospodarczego".

POLECAMY TAKŻE: Pit 0 dla młodych do 26. roku życia. Młodzi od sierpnia skorzystają z nowej ulgi [zasady]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska