Jan A. P. Kaczmarek: Doktryna neoliberalizmu jest plagą...

  Jan A. P. Kaczmarek: Doktryna neoliberalizmu jest plagą naszej cywilizacji. Katastrofa wisi w powietrzu

  Agaton Koziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Jan A. P. KaczmarekKompozytor, autor muzyki filmowej. Skomponował muzykę do takich filmów jak „Quo Vadis”, „Plac Waszyngtona”, „Aimée i Jaguar”. Laureta

  Jan A. P. Kaczmarek Kompozytor, autor muzyki filmowej. Skomponował muzykę do takich filmów jak „Quo Vadis”, „Plac Waszyngtona”, „Aimée i Jaguar”. Laureta Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel” ©Fot.Szymczak Krzysztof / Polska Press

  - Dominująca w ostatnich dekadach doktryna neoliberalizmu jest plagą naszej cywilizacji. Odebrała przywileje klasie średniej na rzecz globalnych korporacji - mówi Jan A. P. Kaczmarek, kompozytor, w rozmowie z Agatonem Kozińskim.
  Jan A. P. KaczmarekKompozytor, autor muzyki filmowej. Skomponował muzykę do takich filmów jak „Quo Vadis”, „Plac Waszyngtona”, „Aimée i Jaguar”. Laureta

  Jan A. P. Kaczmarek Kompozytor, autor muzyki filmowej. Skomponował muzykę do takich filmów jak „Quo Vadis”, „Plac Waszyngtona”, „Aimée i Jaguar”. Laureta Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel” ©Fot.Szymczak Krzysztof / Polska Press

  Pan jedną nogą żyje w USA, z bliska przyglądał się procesom, które wyniosły do władzy Donalda Trumpa. Teraz narasta ferment we Francji. Widać tu jakieś analogie?
  Tak - pod tym względem, że generalnie na Zachodzie widać ferment. Ten ferment wynosi do władzy osoby, które wcześniej nie miały na to szans. Tak było w USA, gdzie Donalda Trumpa wynieśli m. in. biali mężczyźni, którym się nie wiedzie, i którzy chcieli pokazać środkowy palec elitom rządzącym.

  Teraz sfrustrowani Francuzi w żółtych kamizelkach protestują przeciwko Macronowi. Działa podobny mechanizm?
  Wielu z nich rok temu na niego głosowało. Uważali go za swojego, ale dziś widzą, że on ich nie reprezentuje.

  Spodziewa się Pan, że z tego fermentu wyłoni się francuski Trump?
  Owszem, to możliwe. Dziś „żółte kamizelki” nie mają przywódców i to jest ich siła, bo nie wiadomo z kim walczyć - ale przy tego rodzaju ruchach zawsze może się pojawić charyzmatyczny lider. „Francuski Trump” może się pojawić właściwie w każdej chwili. Próbuje w te buty od pewnego czasu wejść Marine Le Pen, która zdobyła dużo głosów w ostatnich wyborach i widać, że czeka na swój czas. Macron rok temu zaczarował Europę - ale dziś widać, że ewidentnie pomylono jego miłą powierzchowność z tym, co proponuje.

  Czego Panu brakuje?
  On miał być człowiekiem, który naruszy polityczne status quo - ale widać, że ten system tylko podtrzymuje. Przez chwilę najważniejsze było zablokowanie Marine Le Pen. Sytuacja we Francji stała się napięta. Tak bardzo, że w każdej chwili może wybuchnąć. Wszystko dlatego, że Macron, czy szerzej neoliberalna klasa polityczna, dokonują zamachu na wartości, które Francuzom są najbliższe.

  Wolność, równość, braterstwo?
  Dzisiaj Francuzi rozumieją to bardziej przyziemnie - chodzi o to, że nie muszą zbyt długo pracować, że mają dobre emerytury, świadczenia społeczne. Ale teraz francuski dobrobyt zaczyna być kwestionowany, próbuje się im go odebrać.

  Powoli można mówić o globalizacji protestów właściwie we wszystkich krajach Zachodu. Według Pana wszędzie jest to protest sfrustrowanych, jak w USA i we Francji?
  Podłoże do tego daje rozczarowanie pogłębiającymi się nierównościami społecznymi. Dominująca w ostatnich dekadach doktryna neoliberalizmu jest prawdziwą plagą naszej cywilizacji.

  Plagą? Dlaczego?
  Nie potrafię pojąć, w jaki sposób niepostrzeżenie neoliberalizm mógł się stać dominującą doktryną polityczną. To nabrało tempa, gdy prezydentem USA był Ronald Reagan. To on rozpoczął proces deregulacji, odbierania przywilejów klasie średniej na rzecz wielkiego kapitału i globalnych korporacji. W ten sposób zakończył się okres prosperity, kiedy z owoców wzrostu korzystali właściwie wszyscy.

  Francuzi ten okres nazywają „Trente Glorieuses” (złota trzydziestka) - trzy dekady, od lat 40. do lat 70., nieustannego wzrostu.
  Trzydzieści lat nieustannej prosperity klasy średniej w USA i Europie Zachodniej brało się między innymi z tego, że bano Związku Radzieckiego i ideologii komunistycznej. Kapitalizm dzielił się bogactwem bojąc się rewolucji. Kiedy upadł ZSRR można było bezkarnie powoli odbierać te przywileje.

  Za doprowadzenie do rozpadu ZSRR Reagan ma status bohatera w Polsce i piękny pomnik blisko Sejmu.
  Rozumiem, dlaczego Reagan był dla Polski ważny - ale jednocześnie warto pamiętać, że to on był pierwszym demontującym istniejący porządek gospodarczy. Choć na tle George’a Busha juniora, czy teraz Trumpa to Reagan jawi się niczym niewiniątko. Generalnie od Reagana wszyscy prezydenci USA, i Republikanie, i Demokraci, dążyli do deregulacji gospodarki, czyli usunięcia narzędzi kontroli nad kapitałem, bankami.

  Gdy Reagan zaczynał zmiany, system był wyraźnie przeregulowany. W ten sposób on ożywił gospodarkę, która tkwiła w marazmie.
  Owszem, ożywił - ale dziś zbieramy tego owoce. Zawsze trzeba pamiętać o proporcjach. Bo nagle rozpoczęła się wolna amerykanka. Uwolniono siły, które teraz nie sposób ponownie schować do worka. Dziś Wall Street, szalejący po całym świecie kapitał spekulacyjny nie ma nad sobą kontroli. Fatalnie uzbrojone w uprawnienia państwa narodowe nie są w stanie tego robić. Brakuje im instrumentów, by wygrać starcie z wielkim kapitałem.
  « 1 2 4

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (12)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Z kompozytorem o polityce ??

  To (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  może podyskutujcie z Kaczyńskim na temat wariacji goldbergowskich.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Klocki się sypią

  monte verde (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Pewnie, że mamy ferment na świecie. Ludzie są skołowani, np. Wyspiarze już sami nie wiedzą czy lepiej być w Unii czy z nie wyjść, tak im mącą w głowach.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mało znany fakt - anarchista Bakunin przestrzegał Marksa, że budowa czerwonego raju na ziemi

  poprzez wymordowanie co dziesiątego - choćby tylko z potencjalnymi zdolnościami przywódczymi, (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 1

  wszystkich kreatywnych i zdolnych, bynajmniej nie naiwnych altruistów - skończy się katastrofą.
  Wg Bakunina nowe "elity" wcale nie będą lepsze tylko gorsze,
  bo pozbawione korzeni, historii,...rozwiń całość

  wszystkich kreatywnych i zdolnych, bynajmniej nie naiwnych altruistów - skończy się katastrofą.
  Wg Bakunina nowe "elity" wcale nie będą lepsze tylko gorsze,
  bo pozbawione korzeni, historii, etosu czy jakiejkolwiek etyki.
  Historia pokazała, że Bakunin miał rację - nieco lepiej znał się na ludziach niż Marks.
  Trzeba być ślepym, by nie dostrzegać wokół "lewackich dobroczyńców dla ludzkości"
  - prosto z hodowli nowego człowieka,
  - nowej rasy-klasy - wyzywająco, wystarczająco tępej i totalitarnie butnej",
  aby "rządzić stojąc na straży zdobyczy kapitalizmu".zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Błazen i tyle

  strażnik miejski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Błazen

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie wie, ale się wypowiada

  hetman (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Kolejny gość "nie wiem, ale się wypowiem". Gościu chwali okres "prosperity" powojennej i krytykuje reformy Reagana (jakby się znał, to by wspomniał jeszcze Margaret Thatcher) i pieprzy coś o...rozwiń całość

  Kolejny gość "nie wiem, ale się wypowiem". Gościu chwali okres "prosperity" powojennej i krytykuje reformy Reagana (jakby się znał, to by wspomniał jeszcze Margaret Thatcher) i pieprzy coś o kapitalizmie dzielącym się bogactwem w trzech dekadach po wojnie. Po wojnie w ekonomii zapanował keynesizm i system monetarny z Bretton Woods. Rząd amerykański przyznał sobie władzę nad światową polityką monetarną, a keynesiści drukowali pieniądze, bo wierzyli, że kosztem inflacji już nigdy nie będzie bezrobocia i kryzysów. Zdziwili się, jak pod koniec lat 70-tych doprowadzili do kryzysu polegającego na inflacji i bezrobociu jednocześnie i musieli od nowa pisać teorie ekonomii, a do gry weszli liberalni ekonomiści (Friedman, Hayek) krytykujący rządowe sterowanie ekonomią. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  fuj

  maria n (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  Przeczytaj komentarze, panie Kaczmarek i zobacz, jakich masz fanów. To z nimi uratujemy sie od katastrofy, he he. Wstyd, by inteligentny człowiek wypowiadał sie na tematy, o których ma słabe...rozwiń całość

  Przeczytaj komentarze, panie Kaczmarek i zobacz, jakich masz fanów. To z nimi uratujemy sie od katastrofy, he he. Wstyd, by inteligentny człowiek wypowiadał sie na tematy, o których ma słabe pojęcie. Wyszedł z tego stek populistycznych komunałów. Proponuję: kompozytorzy do muzyki! ( to nie jest neoliberalne) zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Artysta

  bzm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Znakomity artysta, a ma pojęcie o tak trudnych sprawach - to krzepiące. Tylko nie rozumiem jak mógł popierać Komorowskiego (protestując przeciw wszechwładzy wielkiego kapitału) , przedstawiciela...rozwiń całość

  Znakomity artysta, a ma pojęcie o tak trudnych sprawach - to krzepiące. Tylko nie rozumiem jak mógł popierać Komorowskiego (protestując przeciw wszechwładzy wielkiego kapitału) , przedstawiciela najbardziej neoliberalnej partii, działającej wyłącznie dla dobra wielkiego kapitału. To równie sensowne, jak popieranie Dudy lub Kaczyńskiego tylko po to, żeby przekonać ich do zniesienia zakazu aborcji. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kapitalizm

  banana city high life (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  to najbardziej zbrodnia rzecz jaka istnieje we wszechświecie. zohydzono socjalistyczne idee i wyprano mózgi ludziom by godzili się na demokratyczne niewolnictwo ze strachu przed władzą ludu....rozwiń całość

  to najbardziej zbrodnia rzecz jaka istnieje we wszechświecie. zohydzono socjalistyczne idee i wyprano mózgi ludziom by godzili się na demokratyczne niewolnictwo ze strachu przed władzą ludu. korpogangi powinny być natychmiast zlikwidowane, zniszczyły już praktycznie wszystko, zdegenerowały ludzi mają kontrolę dosłownie nad wszystkim. Rządy nie rządzą, rządy zapewniają im bezkarność, oddają im wszystko łącznie z ludźmi którzy są dla nich eksperymentalnym materiałem. Znów podano listę wycofanych leków, o skażeniach reszty produktów w tym środowiska nawet już się nie informuje. Bo 7 miliardów ludzi to za dużo, a korpogangom już nie chodzi o kasę bo tą mają w dowolnej ilości w dowolnej chwili. ONE NAM DYKTUJĄ JAK MAMY ŻYĆ, CO JEŚĆ PIĆ, NA CO CHOROWAĆ ... ONE SIĘ NAMI ZWYCZAJNIE B A W I Ą JAK BOGOWIE ! To suwereni pozwolili na to i pozwalają by taki zdegenerowany patologiczny twór wciąż istniał i kpił sobie ze wszystkiego.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlatego pojawiła się pilna potrzeba przesunięcia napięć

  abcd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  .. w kierunkach inne niż wskazane w artykule. Działania zostały podjęte i są realizowane.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nic o satanistach-islamistach

  adam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

  W artykule pan J.A.P. Kaczmarek nic nie powiedziało o satanistach-islamistach- taka polit. poprawność

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo