Jamie Oliver walczy z cukrem, ale w jego lokalach o nim...

  Jamie Oliver walczy z cukrem, ale w jego lokalach o nim cisza

  David Sanderson

  Polska

  Polska

  Jamie Oliver chwalony jest za to, że wprowadził zdrową żywność do szkół brytyjskich. Zbiera jednak cięgi za to, że u siebie nie podaje, ile cukru jest w serwowanychtam potrawach.
  Jamie Oliver wprowadził zdrową żywność do brytyjskich szkół, a teraz walczy o zmniejszenie konsumpcji cukru na świecie. Nie pytajcie jednak, ile cukru zawierają potrawy serwowane w jego restauracjach.

  Przed premierą "Sugar Rush", filmu dokumentalnego Olivera, w którym kucharz celebryta wypowiada "wojnę totalną" przemysłowi cukrowemu, eksperci ds. zdrowia skrytykowali restauracje należące do jego wielomilionowego imperium za to, że w menu nie podaje się zawartości cukru.


  Jamie's Italian, sieć restauracji rozsianych po całej Wielkiej Brytanii, informuje o kaloriach i zawartości węglowodanów w deserach, ale nie wyszczególnia, ile z nich stanowią cukry, co - zdaniem dietetyków - ma zasadnicze znaczenie.

  Inne sieci, jak McDonalds czy Pizza Express, podają zawartość węglowodanów, zawsze dodając: "w tym cukier". I tak na przykład ciasto czekoladowe w Pizza Express dostarcza 552 kalorie, 28,3 g tłuszczu i 65,6 g węglowodanów, w tym 58,1 g cukru. Dla porównania z menu Jamie's Italian można dowiedzieć się, że ich czekoladowe ciasto dostarcza 746 kalorii i 87 g węglowodanów.

  - Regularnie zmieniamy menu w Jamie's Italian - mówi rzecznik Olivera. - Już w październiku tego roku, przy następnej zmianie menu, w internecie zmienimy też sposób podawania informacji o wartości odżywczej, w tym oczywiście zawartości cukru.

  - W zeszłym roku dopisaliśmy do menu zawartość węglowodanów, by osoby chore na cukrzycę mogły łatwiej skalkulować dawkę potrzebnej im insuliny. Większość cukrzyków nie potrzebuje dokładniejszego rozbijania tej wartości na cukier i skrobię. Nigdy rozmyślnie nie zatajaliśmy przed klientami żadnych informacji, w tym o zawartości cukru.

  Rzecznik dodał, że klienci restauracji zawsze mogą poprosić o "kopię dokładnych informacji o wartości odżywczej".
  Zainteresowanie tematem ma związek z proponowanym przez Olivera podatkiem od cukru, który w Wielkiej Brytanii stał się już kwestią polityczną. Coraz więcej agencji rządowych wyraża zaniepokojenie szkodliwym wpływem nadmiernej konsumpcji cukru.

  Tam Fry z Narodowego Forum Otyłości uważa, że Oliver "powinien martwić się tym, jak postrzega się kampanię [cukrową] i jego restauracje". - Najwyższy czas, by zaczął wprowadzać słowa w czyn - dodaje Fry.

  - To nie takie trudne - mówi Gail Rees, doktor dietetyki z Uniwersytetu Plymouth. - Skoro podajesz zawartość węglowodanów, to dlaczego przy okazji nie podajesz informacji o cukrze? Same węglowodany o niczym nie świadczą.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo