Zastanawiasz się, jakie żelazko kupić? Które parametry techniczne mają znaczenie dla żelazek? Jak wynika z badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Pralniomatów Hi’Shine, co drugi Polak nie przepada za prasowaniem. Jest ono uznawane za jedną najbardziej nieprzyjemnych czynności, którą najchętniej przekazałoby się komuś innemu. Aż 61% panów unika prasowania, tłumacząc to brakiem odpowiednich umiejętności, monotonnością i czasochłonnością samego zajęcia.

Naprzeciw tym problemom wychodzi wiele firm oferujących profesjonalne stacje parowe, dzięki którym czas prasowania skraca się niemal o połowę! Kto powinien ją kupić, a u kogo lepiej sprawdzi się tradycyjne żelazko? Przeanalizujmy, co możemy znaleźć na w sklepach gospodarstwa domowego.

Cechy, funkcje i technologie dostępne w najlepszych żelazkach

Zwracając uwagę na cechy i funkcje dostępne w najlepszych żelazkach, miejmy na uwadze, iż ważna jest nie tylko budowa oraz materiał, z jakiego wykonana jest stopka, ale również na samo prasowanie mają wpływ takie czynniki jak szybkość nagrzewania, wyrzut pary, cyfrowa blokada kapania wody oraz system chroniący ubrania przed spaleniem.

Stopa żelazka - jaka liczba otworów i co z kształtem?

Wybierając stopę żelazka, należy zwrócić uwagę na trzy aspekty:

  1. kształt stopy,
  2. liczbę parowych dziurek w stopie żelazka
  3. oraz materiał, z jakiego jest wykonana stopa grzejna.

W pierwszym przypadku powinna mieć zaokrąglone, ścięte krawędzie, które umożliwiają prasowanie trudno dostępnym miejsc, np. kołnierzyków i zakamarków sukienek.

 
W kwestii liczby dziurek, przez które wydobywa się para, istnieje prosta zasada: im więcej dziurek, tym lepiej. Umożliwiają one duże wyrzuty pary i tym samym rozprostowywanie zagnieceń i nierówności.

W przypadku wyboru stopy żelazka możemy spotkać się z trzema typami: wykonanej z ceramiki, stali lub eloksalowej:
- stopa żelazka ceramiczna jest bardzo wytrzymała, radzi sobie zarówno z lekkimi, jak i trudnymi do prasowania ubraniami (np. lnianymi).
-stopa stalowa pozwala na momentalne rozgrzanie żelazka, jednak do ich wad zalicza się łatwą eskpozycję na zadrapania i u szkodzenia mechaniczne.
- z kolei stopa eloksalowa jest dwukrotnie bardziej twarda niż stal, co pozwala na zachowanie jej odporności na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne spowodowane zamkami, guzikami i suwakami. Z drugiej strony jest lekka, co nie wpływa na wagę samego żelazka. Obecnie jest to jeden z najlepszych materiałów do produkcji stopek żelazka, z którymi można się spotkać w produktach firmy Braun.

Jakich trybów pracy żelazka szukać? Wybór temperatury manualny czy automatyczny?

W zależności od klasy żelazka, użytkownik ma do wyboru kilka opcji prasowania. Można samodzielnie ustawić konkretną temperaturę lub też wybrać jeden z proponowanych programów – tych jest najczęściej trzy i zależą jedynie od stopnia nagrzania się żelazka.

W przypadku firmy Braun mamy jednak do czynienia z innymi opcjami w pracy stacji parowej. Tryb ECO pozwalający na delikatne wygładzanie wrażliwych tkanin, tryb iCare zapewniający bezpieczną temperaturę, którą generator pary sam dobiera do materiału oraz tryb Turbo, jaki radzi sobie z nawet najbardziej opornymi tkaninami, np. lnem, dzięki dodatkowemu wyrzutowi silnego strumienia pary. Tryb iCare ustawia samodzielnie temperaturę do materiału, dzięki czemu nie ma już problemów z męskimi wymówkami, że nie ma się odpowiedniej wiedzy do tego, by móc samodzielnie prasować ubrania.

Jaka moc urządzenia, ciśnienie i wyrzut pary sprawdzi się w domowych warunkach?

Para, jaka jest tworzona podczas pracy urządzenia, pozwala na rozluźnienie włókien ubrań, co sprawia, że o wiele łatwiej prasuje się różnego rodzaju zagniecenia, odciski i nierówności. Zasada jest prosta: im większą moc posiada żelazko, tym więcej wytwarza pary.

Najmniej pary wytwarzają żelazka turystyczne, zaledwie 25 g/min, a najwięcej żelazka klasy premium, nawet 230 g/min. W nowoczesnych urządzeniach to użytkownik ma wpływ na samo użycie steamera, ponieważ emisję pary można regulować samodzielnie.

Prasowanie parą w pionie - do czego jest przydatne?

To, wbrew pozorom, bardzo ważna zaleta nowoczesnych żelazek! Prasowanie żelazkiem w pionie pomaga nie tylko w prasowaniu, ale przede wszystkim w odświeżaniu ubrań dzięki wyrzutowi gorącej pary.

W przypadku żelazek parowych z tradycyjną stopą nie należy spodziewać się zawrotnych efektów, ponieważ wpływ na prasowanie w pionie ma gramatura pary, przeważnie nieprzekraczająca 120g/min. O wiele lepiej sprawdzą się nowoczesne stacje parowe (lub tak zwane generatory pary), w których to pod wysokim ciśnieniem urządzenie wyrzuca nawet do 450 g/min! Sprawia to, że prasowanie ciężkich materiałów, na przykład zasłon, odzieży wierzchniej lub delikatnych tkanin, staje się o wiele łatwiejsze.
Nie trzeba stopką dotykać materiałów, ponieważ gęsta para sama sobie radzi z wszelkimi niedoskonałościami. Możliwy jest do obrania każdy kierunek prasowania, także od tyłu, co nie powoduje marszczenia ubrań.

Jaka pojemność zbiornika na wodę? Jaki system zapewni blokadę kapania z żelazka?

Obecnie niemal wszystkie żelazka mają zbudowane pojemniki na wodę: w tańszych wersjach mają około 200 ml, zaś w droższych nawet ponad 350 ml. Warto mieć na uwadze jednak fakt, że im więcej wody do środka nalejemy, tym cięższe staje się samo żelazko. Niektóre urządzenia mogą mieć też wyjątkowo małe otwory do wlewania wody.

Czym napełniać zbiornik? Najlepiej specjalnie przeznaczoną do tego wodą zapachową lub wodą destylowaną, które nie zawierają osadzającego się na częściej stopki kamienia.

Braun wyposażył swoje żelazka w system anti-drip, znany też jako niekapek lub system blokowania kapania wody. Żelazko zatrzymuje wyciek wody ze stopki podczas używania niskim temperatur, co eliminuje ryzyko powstania nieestetycznie wyglądających na ubraniach plam i zacieków.

Jak czyścić żelazko - odkamienianie żelazka, systemy antywapienne

W związku z tym, iż wiele osób nie przestrzega instrukcji obsługi zalecanej przez producentów i czasami się może przydarzyć sytuacja, że do zbiornika z wodą naleje się zwykłej wody z kranu, nowoczesne żelazka są wyposażone w funkcje samooczyszczenia i systemy antywapienne.

Woda pozostawiona w żelazku może wytrącać kamień, dlatego Braun obligatoryjnie wyposażył każde żelazko w system self-clean: pod wpływem silnego strumienia pary udrażniają się wszystkie otwory w stopie żelazka. System antywapnienny pozwala wydłużyć żywotność urządzenia i zapewnić jego precyzyjną pracę przez wiele lat.

Jaka długość przewodu w żelazku? Wpływ okablowania na zasięg i wygodę prasowania

Nie ulega wątpliwości, że żelazka przewodowe, chociaż posiadające na stałe przymocowany do nich kabel, są o wiele bardziej efektowne niż ich bezprzewodowe odpowiedniki. Żelazka turystyczne nie wymagają stałego podłączenia do przewodu elektrycznego, dlatego są doceniane głównie przez osoby podróżujące, niemniej do codziennej pracy się nie nadają ze względu na zbyt małą moc, co przekłada się na niską ilość emitowanej pary oraz niedostateczne nagrzanie się samej stopki.
W przypadku żelazek tradycyjnych należy zwrócić uwagę na okablowanie: dobrze, aby przewód miał elastyczne połączenie zapewniające komfort ruchów. Dobrze sprawdzi się tu tak zwana kulka, czyli miejsce połączenia umożliwiające ruchy kabla w różne kierunki, dzięki czemu nie będzie się przecierał lub też zaczepiał o fragmenty ubrań.

Wyświetlacz - panel led w żelazkach premium

To cecha zarezerwowana dla żelazek klasy premium. Wyświetlacz led pozwala na szybkie ustawienie wybranych parametrów prasowania, np. konkretnego programu lub temperatury. Gdy będziemy zmniejszać lub zwiększać moc urządzenia, to wszystkie informacje będą się wyświetlać na ekranie.

Inteligentne i automatyczne wyłączanie żelazka - bezpieczeństwo przede wszystkim

Kolejna, bardzo ważna i jakże praktyczna cecha. Inteligentne systemy wyłączania żelazka pozwalają nie tylko na zaoszczędzenie energii, ale przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo! Żelazko Brauna wyłącza się po 30 sekundach bezczynności w pozycji poziomej i po 8 minutach w pozycji pionowej. Chroni się zatem nie tylko ubrania przed przypaleniem, ale także eliminuje ryzyko powstania pożaru.

Kluczy poradnik: Najlepsze żelazko z generatorem pary – ranking żelazek 2019

Jakie żelazko wybrać? Tradycyjne, z generatorem pary, czy kompaktowe z generatorem pary?

Czy można skutecznie przełamać niechęć do prasowania? Owszem, ponieważ bardzo wiele zależy od samego urządzenia, z jakim będziemy współpracować.

Najlepsze efekty osiąga się przy wykorzystaniu specjalnej stacji parowej, niemniej w zależności od naszych potrzeb i finansów, można zdecydować się również na tradycyjne żelazko, które również pomoże w codziennym prasowaniu.
Warto dokonać szczegółowej analizy tego, co znajdziemy na rynku, zanim kupimy konkretny model.

Tanie żelazko do 150 zł

 
Modele żelazek Brauna oznaczone jako TexStyle 3 umożliwiają szybkie i wygodne prasowanie dzięki zastosowanej stopie ceramicznej równomiernie rozprowadzającej gorącą parę. Stopa żelazka FreeGlide 3D daje możliwość pracy we wszystkich kierunkach, nie marszczy materiału i nie zahacza o czułe punkty.

Producent oferuje wybór żelazka w aż dziewięciu kolorach oraz trzy rodzaje rączki. Dodatkowo żelazko wyposażono w pojemnik o pojemności 300 ml oraz funkcję auto-off (urządzenie samo się wyłącza po upływie 8 minut bezczynności). To wszystko sprawia, że prasowanie jest szybkie i skuteczne. Żelazko Braun TexStyle 3 można kupić już od 120 złotych

Żelazko do 300 zł

 
Żelazko Braun z serii TexStyle 7 należą do najbardziej wydajnych urządzeń producenta. Ma aż o 60% większą moc wyrzutu pary (w porównaniu do modelu TexStyle 3) i trzy punkty wyrzutowe (w tym z czubka żelazka, co jest szczególnie pomocne podczas prasowania koszul), dzięki czemu para głęboko przenika do tkaniny i skutecznie ją rozprasowuje.
System ochrony Soft Textile Protector chroni tkaniny przed uszkodzeniami, dotyczy to zarówno modeli ciemnych (chroni głębię barwy), jak i jasnych (nie stają się błyszczące). Żelazko Braun TexStyle 7 można kupić już od 300 złotych.

Żelazko do 400 zł

 
Jeśli zależy Wam na szybkim prasowaniu, to warto postawić na żelazko parowe TexStyle 9. Urządzenie zostało wyposażone w specjalny tryb iCare chroniący materiał, szafirową stopę 3D FreeGlide oraz system iCareTec Smart Textile Protector automatycznie dopasowujący do danego materiału najbardziej optymalną temperaturę.

Sama stopka żelazka ma zaokrąglony, zbliżony kształtem do deski snowboardowej, co umożliwia ruch w każdym kierunku, jest bardzo odporna na zarysowania (to jednocześnie najlepsza stopka Brauna) i umożliwia podwójny wyrzut pary. Co ważne, w przeciwieństwie do poprzednich modeli, umożliwia pracowanie w pionie i ma cyfrową blokadę kapania wody. Żelazko Braun TexStyle 9 można kupić już od 399 złotych.

Kompaktowe żelazko z generatorem pary do 650 zł

 
Kompaktowe żelazko z generatorem pary Braun CareStyle Compact pozwala na zaoszczędzenie aż połowy czasu przeznaczonego na prasowanie niż w przypadku tradycyjnych żelazek. Nie trzeba czekać na nagrzanie żelazka, stacja sama dostosowuje temperaturę do rodzaju tkaniny. A dzięki technologii iCare chroni je przed uszkodzeniami.

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych urządzeń, również te wyposażono w specjalną stopę 3D BackGlide umożliwiającą ruchy w każdym kierunku. Jak działa CareStyle? Precyzyjnie wyjaśnia jedna z blogerek:

– Para generowana jest nie bezpośrednio w żelazku, tylko w zewnętrznym urządzeniu, które przy pomocy grubego kabla tłoczy parę do żelazka. Stacja parowa doprowadza parę do żelazka równomiernie, co sprawia, że prasowana tkanina może być poddawana ciągłemu działaniu strumienia pary. Dzięki temu pościel, obrusy, ścierki wyprasowane są na tzw. listek bez wielkiego wysiłku! Dla kogoś takiego jak ja, kto prasuje prawie codziennie, to jest bardzo duże udogodnienie – zatem generator pary to idealne rozwiązanie dla osób, które mają problemy z utrzymaniem w dłoni przez dłuższy czas zwykłego żelazka, co potwierdza recenzja na SzkolaDam.pl (https://szkoladam.pl/zelazko-z-generatorem-pary-jak-dbac-o-ubrania-z-braun-carestyle-7-test/).

System Easy Lock pozwala za pomocą tylko jednego ruchu zablokować żelazko przed wysunięciem się ze stacji, a kompaktowa konstrukcja sprawia, że można je przechowywać zarówno w szafie, jak i w różnych schowkach (np. w pufie). Stopa pozwala na prasowanie zarówno ubrań z włókien sztucznych, lnu, jedwabiu, bardzo dobrze sobie radzi z koronkami, plisami, falbanami i marszczeniami, jak i guzikami oraz suwakami. Widać to na poniższym materiale filmowym:

 
Czy stacja parowa ma jakieś wady? Zalicza się do nich głównie wymiary samego urządzenia, możliwą głośniejszą pracę (w porównaniu do zwykłego żelazka) oraz cenę, która jest wyższa niż żelazka z serii TexStyle. A czy są zauważalne jakieś wady związane z samą pracą urządzenia?

– No ale co z tą skutecznością? Kompaktowa stacja pary Braun generuje w minutę trochę mniej pary niż stacje pełnowymiarowe. W porównaniu do mojego żelazka jednak to aż 3 razy więcej (110 g/min VS 35 g/min). Czy jest zatem 3 razy bardziej skuteczna? Na pewno nie. Powiedziałabym, że efektywność prasowania jest trochę lepsza, ale jednocześnie łatwiej uzyskać zadowalający efekt. Prasowanie jest mniej męczące i trochę szybsze – podsumowuje pracę CareStyle Compact autorka Dociekliwa.pl (za: https://dociekliwa.pl/2018/10/09/test-stacji-pary-braun-carestyle-compact-moje-opinie/).

Z kolei do najważniejszych zalet stacji CareStyle Compact zalicza się bardzo szybkie prasowanie w pionie, możliwość błyskawicznego odświeżenia ubrań przy pomocy pary, w tym często wymagające delikatne płaszcze oraz inne okrycia wierzchnie, które nie nadają się do tradycyjnego prasowania z racji ich licznych zmarszczeń, fałdek i trudności w samym prasowaniu.

Profesjonalne żelazko z generatorem pary do 1200 zł (CareStyle 7 IS 7156)

Jeszcze kilka lat temu prasowanie w pionie było możliwe jedynie w profesjonalnych zakładach, z czasem zaczęły pojawiać się w sklepach odzieżowych, a dzięki firmie Braun teraz każdy ma możliwość skorzystania z tego typu urządzeń.
CareStyle 7 IS 7156 daje możliwość prasowania w pionie nawet tak trudnych materiałów, jak firanki i zasłony, a także grubych tkanin z aplikacjami.

Dzięki opatentowanej technologii iCare chroni ubrania przed wybłyszczeniem, usuwa roztocza i mikroorganizmy z ubrań, nie wymaga ich zdejmowania z wieszaka i eliminuje ryzyko przypalenia.

– Żelazko Braun Carestyle 7 Pro to po prostu inna jakość prasowania (choć to prawdopodobnie dotyczy po prostu całej kategorii żelazek ze stacją parową) i trudno doszukiwać się u niego wad […] Żelazko dopasowuje też odpowiednią temperaturę do prasowanego materiału i na pewno nie zrobi krzywdy nieposegregowanym ubraniom rzuconych na górę do prasowania – podsumowuje pracę CareStyle7 IS twórczyni bloga Oulala: Jak uszyć lnianą sukienkę?.

We wspomnianym już badaniu dotyczącym domowych obowiązków wyszła na jaw jeszcze jedna, ciekawa rzecz: ponad połowę oddawanych do pralni rzeczy stanowią koszule! Na stronie Brauna znajduje się poradnik, jak krok po kroku profesjonalnie wyprasować koszule w domowym zaciszu, używając do tego zarówno tradycyjnego żelazka, jak i stacji parowej.
Nieco więcej wysiłku wymaga wyprasowanie odzieży wierzchniej, do której najlepiej użyć żelazka do prasowania w pionie.

– Mój ulubiony płaszcz ma tendencję do gniecenia się, a z racji tego, że często jeżdżę autem stwarzam do tego warunki. Nie ukrywam, że nigdy nie spróbowałbym prasować takiego płaszcza przy użyciu zwykłego żelazka, ewentualnie gdybym był do tego zmuszony to zrobiłbym to przez jakaś starą koszulkę by nie poniszczyć płaszcza. Dlatego za kolejny plus uznaje możliwość prasowania w pionie, co umożliwia odświeżanie także grubszych okryć. Przy włączonym trybie turbo nawet nie musiałem żelazkiem dotykać płaszcza, bo tak silny strumień pary wydostawał się ze stopki – chwali generator pary autor bloga Podlinski.net: Żelazko z generatorem pary - czy warto?

Reasumując, podczas wyboru żelazka należy zwrócić przede wszystkim uwagę na to, do czego je najczęściej wykorzystujemy. Jeśli tylko zależy nam na samym żelazku do prasowania samych ubrań, wystarczy tu jeden z modeli TexStyle, jeśli zaś posiadamy do prasowni także inne materiały, np. odzież wierzchnią, ciężkie firany i zasłonki, delikatne koronki lub ubranka dziecięce, to lepiej zainwestować w profesjonalną stację parową.

Czytaj także:
- Żelazka parowe: wady i zalety. Czym kierować się przy wyborze?
- Stacja pary - jak wybrać żelazko z generatorem pary? Czy warto?

Źródła:
http://www.centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/44951,,polacy-nie-przepadaja-za-prasowaniem-
https://www.podlinski.net/zelazko-generatorem-pary-warto/
https://www2.braunhousehold.com/pl-pl/jak-dbac-o-ubrania/jak-prasowa-koszul
https://dociekliwa.pl/2018/10/09/test-stacji-pary-braun-carestyle-compact-moje-opinie/