Jakie ubezpieczenie na narty wybrać?

Materiał informacyjny mubi.pl
Uprawianie sportów zimowych wiąże się ze sporym ryzykiem. To niezwykle kontuzjogenny rodzaj aktywności. Aby zminimalizować ryzyko powstania wypadku, przygotuj się do wyjazdu. Zadbaj o swoją formę i kup ubezpieczenie, które wesprze Cię w sytuacji, gdy spotka Cię nieprzewidziane zdarzenie losowe.

Polisa powinna być podstawowym elementem każdego Twojego wyjazdu na narty. Zarówno na polskie, jak i zagraniczne stoki. Wystarczy chwila nieuwagi, abyś uległ wypadkowi, doznał kontuzji i uszkodził przy okazji swój sprzęt sportowy lub ekwipunek innego narciarza. Opłaty związane z opieką medyczną za granicą, zadośćuczynieniem za zniszczenie wypożyczonego sprzętu lub uszczerbek na zdrowiu, którego doznała osoba trzecia, z pewnością zwalą Cię z nóg. Jeśli posiadasz ubezpieczenie narciarskie, pokryciem wszelkich zobowiązań finansowych zajmie się towarzystwo.

Zakres ubezpieczenia narciarskiego

Ubezpieczenie narciarskie to nic innego, jak polisa turystyczna rozszerzona o zdarzenia, które mają miejsce podczas uprawiania tego rodzaju aktywności. Podczas jazdy na nartach łatwo o kontuzję czy wypadek. Nawet jeśli będziesz ostrożny, nigdy nie wiesz, jak zachowają się pozostali turyści, którzy korzystają ze stoku. Warto więc się zabezpieczyć.

Polisa na narty pokryje koszty Twojego leczenia, gdy spotka Cię nieszczęśliwe zdarzenie na stoku. W ramach takiej ochrony otrzymasz pomoc, jeśli konieczne będzie przeprowadzenie akcji poszukiwawczej i ratowniczej. Ubezpieczyciel wesprze Cię finansowo, gdy uszkodzisz swój własny lub wypożyczony sprzęt sportowy. Zapewni Ci świadczenie, jeśli doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu. Wypłaci zadośćuczynienie osobie, z którą zderzysz się podczas jazdy na nartach.

W skład ubezpieczenia narciarskiego wchodzi zwykle ochrona:

  • kosztów leczenia,
  • assistance,
  • NNW,
  • OC,
  • od zdarzeń, które mają miejsce podczas jazdy na nartach,
  • sprzętu sportowego.

Więcej na temat ubezpieczenia narciarskiego przeczytasz w artykule dostępnym na mubi.pl/ubezpieczenie-narciarskie.

Ważne elementy ubezpieczenia narciarskiego

Aby ubezpieczenie narciarskie spełniało swoją rolę, musisz dostosować je do własnych potrzeb, specyfiki, kierunku oraz długości wyjazdu. Nie każda polisa turystyczna będzie odpowiednia na wyjazd, podczas którego planujesz uprawiać sport.

Pamiętaj o tym, aby polisa na narty posiadała:

  • odpowiednią sumę ubezpieczenia kosztów leczenia

Opieka medyczna za granicą jest bardzo kosztowna. Z jeszcze wyższymi opłatami wiąże się przeprowadzenie akcji poszukiwawczej i ratowniczej w górach. Dopilnuj więc tego, aby Twoja ochrona zawierała odpowiednią sumę ubezpieczenia. Ważne, aby pokryła wszystkie potrzebne świadczenia, z których przyjdzie Ci skorzystać.

  • ochronę dotyczącą uprawiania sportu

Jeśli Twoje ubezpieczenie nie będzie obejmowało zdarzeń powstałych podczas uprawiania sportów, towarzystwo nie udzieli Ci pomocy, gdy doznasz kontuzji np. na stoku.

  • ochronę dotyczącą chorób przewlekłych

Kupując ubezpieczenie turystyczne, pamiętaj o tym, że nieprzewidziane zdarzenia losowe mogą wydarzyć się nie tylko podczas uprawiania sportu. Jeśli chorujesz przewlekle, istnieje także ryzyko, że dojdzie do zaostrzenia objawów Twojego schorzenia. Takie sytuacje wymagają rozszerzenia polisy o klauzulę dotyczącą chorób przewlekłych.

  • ochronę sprzętu sportowego

Jeśli ulegniesz wypadkowi podczas jazdy na nartach i uszkodzisz swój sprzęt, zgubisz go lub ktoś Ci go ukradnie, towarzystwo wypłaci Ci odszkodowanie. Dzięki świadczeniu będziesz mógł naprawić uszkodzony sprzęt lub kupić nowy.

  • OC

Jeżeli wpadniesz w kogoś podczas zjeżdżania ze stoku lub uszkodzisz wypożyczony sprzęt sportowy, towarzystwo wypłaci odszkodowanie poszkodowanym przez Ciebie osobom.

  • NNW

Kiedy doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu, ubezpieczyciel wypłaci Ci należne świadczenie. Będziesz mógł przeznaczyć je np. na rehabilitację lub zakup przedmiotów ortopedycznych.

EKUZ nie dla narciarza

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który uprawnia do korzystania z publicznej opieki medycznej w krajach członkowskich UE oraz EFTA na tych samych warunkach, które obejmują obywateli danego państwa. Wyrobienie EKUZ jest bezpłatne i dostępne dla każdego, kto opłaca składki na ubezpieczenie zdrowotne w NFZ. Tego rodzaju ochrona nie nadaje się jednak na wycieczki dla narciarzy. Dlaczego?

EKUZ przede wszystkim nie pokrywa kosztów ratownictwa górskiego. W Polsce taka pomoc finansowana jest w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli wyjedziesz na narty do innego kraju i ulegniesz wypadkowi, za organizację akcji poszukiwawczej i ratowniczej będziesz musiał zapłacić. Koszty te są horrendalnie wysokie. Sam transport helikopterem to opłata rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeśli kupisz ubezpieczenie turystyczne, towarzystwo pokryje zobowiązania finansowe za Ciebie. Ponadto będziesz mógł dodatkowo skorzystać między innymi z leczenia w placówkach prywatnych oraz transportu medycznego do Polski.

Cena polisy na narty

Zwykle ubezpieczenie turystyczne rozszerzone o zdarzenia powstałe podczas uprawiania sportów jest droższe od ochrony przeznaczonej na wyjazd, którego celem jest jedynie wypoczynek i zwiedzanie. Wiąże się to z większym ryzykiem powstania szkody. Niemniej jednak ceny polisy wahają się w granicach kilku, kilkunastu złotych za dzień ochrony.

W szybkiej i wygodnej weryfikacji ofert ochrony na narty pomoże Ci kalkulator ubezpieczeń turystycznych. Znajdziesz go na mubi.pl/kalkulator-ubezpieczenia-turystycznego.

Przykładowe zakresy i ceny ubezpieczenia narciarskiego sprawdzimy na przykładzie kalkulacji, której dokonała 31-letnia Joanna. Planuje ona 10-dniową wycieczkę do Włoch. Podczas wyjazdu Joanna planuje wypoczynek, zwiedzanie oraz jazdę na nartach. Ile zapłaci za polisę z ochroną kosztów leczenia, NNW i OC?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl