Jakie tematy na maturze z polskiego 2019? Niełatwe "Dziady" i refleksyjny wiersz Świrszczyńskiej [opinie, komentarze]

(KGK)
Matura z języka polskiego 2019 w XV LO w Gdańsku
Matura z języka polskiego 2019 w XV LO w Gdańsku Karolina Misztal
Jakie tematy na maturze z polskiego 2019? Tegoroczni maturzyści mieli do wyboru napisanie rozprawki z odwołaniem do fragmentu "Dziadów" na temat "Czym dla człowieka może być wolność?" lub interpretację wiersza Anny Świrszczyńskiej pt. "Samotność".

Jakie tematy na maturze z polskiego 2019? Rozprawka i analiza tekstu. Jakie tematy się pojawiły?

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części – maturzyści muszą rozwiązać test i napisać własny tekst. Mają wybór między napisaniem rozprawki a analizą tekstu poetyckiego.

Na tegorocznej maturze z języka polskiego pojawiła się trzecia część "Dziadów" Adama Mickiewicza. Uczniowie mogli napisać rozprawkę z odwołaniem do fragmentu "Dziadów" na temat "Czym dla człowieka może być wolność?" lub zinterpretować wiersz Anny Świrszczyńskiej pt. "Samotność".

Matura 2019 z języka polskiego - odpowiedzi:

Matura 2019. JĘZYK POLSKI poziom podstawowy 6.05.2019 - odpowiedzi i arkusz CKE. Matura z języka polskiego (podstawa) - pytania, odpowiedzi

MATURA 2019. JĘZYK POLSKI poziom podstawowy 6.05.2019 ODPOWI...

Matura polski 2019. Jak poloniści oceniają tegoroczne zadania?

- Można było przewidzieć, że na maturze pojawią się motywy związane z patriotyzmem i wolnością, choć uczniowie spodziewali się jako tekstu źródłowego raczej „Pana Tadeusza” lub „Wesela” - przyznaje Anna Konarzewska, polonistka z XIV LO w Gdańsku.

- Dla tych, którzy nie przepadają za polskimi dramatami, tekstami wieszczów, świetną alternatywą była interpretacja wiersza Anny Świrszczyńskiej - współczesnego, łatwego w odbiorze, z nutą filozoficznej refleksji - dodaje Anna Konarzewska.

Izabela Zin, polonistka z Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku, zwraca uwagę na to, że po raz kolejny pojawiają się teksty z podstawy programowej.

- To kanon, który każdy uczeń powinien znać, choć nie ulega wątpliwości, że „Dziady” nie należą do lektur łatwych w odbiorze - komentuje Izabela Zin.

PODZIELCIE SIĘ SWOIMI OPINIAMI W KOMENTARZACH POD MATERIAŁEM I NAPISZCIE NA ADRES [email protected]

Matura z języka polskiego. Co było w 2018 roku?

W 2018 roku uczniowie musieli napisać, czy tęsknota jest siłą napędzającą ludzkie życie czy niszczącą na podstawie fragmentu „Lalki”. To było dla wielu osób o tyle łatwe, że jest to lektura obowiązkowa, której nauczyciele na pewno poświęcają dużo czasu podczas lekcji. Poloniści, których poprosiliśmy o komentarz, mówili wtedy, że tęsknota jest tak szerokim tematem, że zdecydowanie było to do napisania.

Drugą możliwością była interpretacja wiersza Ernesta Brylla „Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają”.

MATURA 2019. ARKUSZE CKE I ODPOWIEDZI

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jakie tematy na maturze z polskiego 2019? Niełatwe "Dziady" i refleksyjny wiersz Świrszczyńskiej [opinie, komentarze] - Dziennik Bałtycki

Wróć na i.pl Portal i.pl