Jakie mity o autyzmie powielamy każdego dnia?

AIP
Polska Press
Agresja, wycofanie, nieporadność życiowa – to tylko niektóre mity o autyzmie, które powiela bardzo duża grupa Polaków. Oczywiście nieświadomie… bo każdy jest przekonany o swojej wiedzy na temat tego zaburzenia. Nie pozostaje to obojętne dla osób z autyzmem. Dlatego Fundacja JiM z dużym sukcesem edukuje Polaków w tej kwestii.

Jak się okazuje, większość respondentów zetknęła się z pojęciem autyzm, a prawie 60 proc. twierdzi, że wie czym on jest. Ludzie chętniej wypowiadają się na dany temat gdy są pewni swojej wiedzy, dlatego niezwykle istotne jest to, skąd te informacje czerpią. Tutaj kluczową rolę gra popkultura. Polacy pozyskują wiedzę o autyzmie głównie z filmów i seriali (54 proc.). Z kolei co czwarty Polak zna kogoś kto urodził się z autyzmem. Niestety, znajomość, jak i postawiona diagnoza, są często powierzchowne – kontakt z taką osobą ogranicza się do płytkich kontaktów w pracy czy szkole.

W ten sposób rodzą się mity, które deformują fakty, a to powoduje kształtowanie się negatywnych stereotypów. Pierwszym skojarzeniem ponad połowy badanych było to, że osoby z autyzmem mają problem z nawiązywaniem kontaktów z innymi, niewiele mniej stwierdziło, że mają trudność z porozumiewaniem się czy komunikowaniem. Popularne były również stwierdzenia, że osoby te są agresywne, upośledzone umysłowo, wycofane. Autyzm kojarzy się Polakom głównie negatywnie, a część z nich odczuwa lęk i strach przed osobami dorosłymi ze spektrum.

Myślenie w ten sposób może być szkodliwe, bo aż 40 proc nie wierzy, że dzieci z autyzmem są w stanie poradzić sobie w zwyczajnej szkole. Polacy jednak tutaj kierują się troską, nie złośliwością. Uważają, że tradycyjne szkoły nie dysponują odpowiednimi programami nauczania dostosowanymi pod potrzeby dzieci. Martwią się również, że rówieśnicy mogą nie zrozumieć specyfiki autyzmu i odrzucić jego młodych przedstawicieli.

Po zapoznaniu się z powyższymi informacjami przestaje szokować fakt, że prawie połowa Polaków nie jest przekonana czy osoby z autyzmem powinny mieć prawo do zawierania małżeństw (co piaty Polak zdecydowanie odmawia im zakładania rodziny!). Wizja agresywnego i nieporadnego życiowo rodzica może skutecznie wpłynąć na dalszy pogląd. ak jest więc naprawdę?

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym. Nie da się nim zarazić lub nabyć w ciągu swojego życia – z nim trzeba się urodzić. Osoby z autyzmem niczym się nie wyróżniają, są jak wszyscy inni. Potrzebują tylko czasu, akceptacji i wyrozumiałości. Intensywniej odbierają bodźce dlatego hałas czy nagły dotyk mogą wzbudzić w nich strach.

Mity rosnące wokół autyzmu wpływają negatywnie na jakość życia tych osób. Są niezrozumiani i wykluczani ze społeczeństwa. Dlatego Fundacja JiM od kilku lat realizuje działania, których celem jest edukacja społeczeństwa oraz poprawa jakoś życia osób z autyzmem. W ramach tegorocznej kampanii Polska Na Niebiesko udało się zainteresować tematem wielu Polaków! KV kampanii zobaczyło ponad 3 mln osób, ponad 11 tysięcy osób uczestniczyło w wirtualnym zapaleniu niebieskiego balonika – symbolu akcji, na stronie kampanii. Ponad 32 tys. osób zmieniło zdjęcie profilowe na Facebooku – jako wyraz poparcia dla akcji. Więcej informacji oraz raport do pobrania znaleźć można na stronie www.polskananiebiesko.pl

A jeśli firma naruszyła RODO w zakresie Twoich danych osobowych, możesz wystąpić o odszkdowanie. Kliknij w ten tekst a dowiesz się jak to zrobić!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl