Jakie działania podejmuje Unia Europejska w celu zwalczania pandemii COVID-19?

Materiał informacyjny
Wsparcie przekazywane krajom członkowskim UE ma na celu pomoc wszystkim sektorom, które ucierpiały na pandemii koronawirusa. Na co konkretnie przeznaczane są pieniądze? Prezentujemy szczegółowy wykaz tego, jak Unia Europejska pomaga w zwalczaniu COVID-19.

Dla Unii Europejskiej absolutnym priorytetem jest ochrona obywateli UE. 5 mld euro przeznaczono do tej pory na zakup masek i sprzętu medycznego oraz leczniczego. Poza tym ponad 440 mln euro wydano m.in. na ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jednocześnie – w ramach potężnej pomocy finansowej – kraje członkowskie otrzymują wsparcie w innych obszarach. Chodzi np. o badania naukowe – prace nad szczepionką przeciw COVID-19 oraz nad lekarstwem na koronawirusa – przeznaczono na to w sumie ponad 1,1 mld euro. Unia Europejska stworzyła też program, który pomagał i nadal pomaga krajom członkowskim w repatriacji ich obywateli w ramach Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności.

Wszystkie działania Unii w walce z pandemią zebrano na jednej infografice.

Ponad 7,1 mld złotych – taka kwota, powierzona polskiemu rządowi z funduszy unijnych, jest wykorzystywana na walkę z koronawirusem.

Dodatkowo, pieniądze są przekazywane przez Unię Europejską bezpośrednio samorządom na różne sektory i działania, które akurat najbardziej potrzebują wsparcia. Zobacz na infografice, na co przeznaczono środki unijne w naszym województwie.

Podsumowanie działań Komisji w poszczególnych obszarach
Kalendarium UE

Dodaj ogłoszenie