Jaki był cel wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Afryce Zachodniej? Jakub Kumoch wyjaśnia

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Jakub Szymczuk/KPRP
Prezydent Andrzej Duda przebywał z wizytą w Afryce Zachodniej. Odwiedził Nigerię i Wybrzeże Kości Słoniowej oraz Senegal. Cel wizyty prezydenta w Afryce Zachodniej tłumaczył szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Jakub Kumoch był pytany w TVP Info o wizytę zagraniczną prezydenta Andrzeja Dudy w krajach Afryki Zachodniej: Nigerii, Wybrzeżu Kości Słoniowej i Senegalu. Polski prezydent podczas tej wizyty, z której wrócił w piątek rano, prowadził rozmowy nt. dostaw surowców energetycznych do Polski, kryzysu żywnościowego i rosyjskiej propagandy.

– Rosja przeprowadziła przede wszystkim bardzo zmasowaną kampanię różnego typu kłamstw i przeinaczeń na kontynencie afrykańskim używając do tego głównie mediów społecznościowych. To zostało też nam bezpośrednio powiedziane przez przywódców afrykańskich, w jak trudnej są sytuacji, że jest oddziaływanie bezpośrednio na społeczeństwa – powiedział.

Jakub Kumoch dodał, że często w tamtym rejonie świata „media społecznościowe zostały zatrute przez rosyjską propagandę”. Zastrzegł, iż nie oznacza to, że Rosji udało się przekonać władze afrykańskich państw. – Władze zdają sobie sprawę z tego, że Rosja stanowi zagrożenie również dla ich bezpieczeństwa. Proszę spojrzeć co dzieje się w efekcie działań Grupy Wagnera w Mali, czy Republice Środkowoafrykańskiej – wskazał nawiązując do działań rosyjskich najemników.

– Jeżeli Rosji udałoby się osiągnąć sukces przy tej imperialistycznej polityce to, prędzej czy później, państwa afrykańskie będą tego ofiarą i nikt w Afryce nie ma do tego wątpliwości – zaznaczył.

W ocenie Jakuba Kumocha „Rosja próbuje wykorzystać swoje przekonanie o niewiedzy na temat tej sytuacji wśród społeczeństw afrykańskich”. – Prezydent Duda nie tylko rozmawiał z przywódcami, udzielił również wywiadu BBC Afryka, żeby dokładnie powiedzieć, o co chodzi w konflikcie – mówił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

– Najważniejsza rzecz, to co prezydent mówił, z Afryką trzeba rozmawiać jak z partnerem. To co robiła do tej pory wspólnota zachodnia, czyli przekonanie, że Afryka wcześniej, czy później będzie musiała zrozumieć nasze racje, jest błędnym podejściem – mówił. Dodał, że „jeśli chce się kogokolwiek do czegokolwiek przekonać, trzeba mu okazać elementarny szacunek i traktować po partnersku”. Podkreślił, że wizyta prezydenta Dudy była przejawem takiego podejścia.

Wskazał, że Nigeria i Senegal są dużymi producentami surowców: ropy, gazu i węglowodorów. – Dlatego też przedstawiciele PGNiG i PKN Orlen byli na miejscu, była bardzo długa dyskusja z przedstawicielami sektora naftowego, w której prezydent brał udział, a przede wszystkim firmy naftowe i gazowe z jednego i drugiego kraju – relacjonował.

– Polska wkracza do polityki afrykańskiej, bo potencjał naszego państwa rośnie i Polska będzie odgrywać dużą rolę w polityce afrykańskiej. Nie była nigdy kolonizatorem, jej powiązania z Afryką sięgają raczej czasów PRL i wsparcia dla dekolonizacji, natomiast w latach 90., w momencie transformacji, zostały osłabione. Polska musi zaś wrócić do Afryki, żeby być poważnym graczem i do tego zmierzamy – mówił.

TD

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl