18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Jaką siłą dysponuje papieska dyplomacja?

Grzegorz Ignatowski
Grzegorz Ignatowski
Grzegorz Ignatowski Fot. Polskapresse
Z dużą wnikliwością postanowiłem prześledzić ostatnie informacje docierające z różnych ośrodków życia religijnego. Powiem inaczej, zacząłem szukać wypowiedzi dotyczących Bliskiego Wschodu, a szczególnie Strefy Gazy. Nie trzeba nikogo przekonywać, dlaczego taka, a nie inna decyzja. Od kilku bowiem dni wszystkie światowe i krajowe media na bieżąco informują o konflikcie i dążeniach do zawieszenia broni między Izraelem a leżącą nad Morzem Śródziemnym, tuż przy granicy z Egiptem, palestyńską Strefą Gazy.

Mimo że teren ten oficjalnie stanowi część Autonomii Palestyńskiej, to władzę oraz wpływ na tym niewielkim skrawku ziemi sprawuje radykalny Hamas, co zdecydowanie potęguje i tak napiętą sytuację w tym regionie. Jest też w pełni zrozumiałe, że chrześcijanie zawsze interesowali się w sposób szczególny Bliskim Wschodem. W tej części naszego globu, nazywanej dość powszechnie Palestyną, a w języku religijnym Ziemią Świętą, znajdują się najważniejsze dla nich pamiątki religijne. Na nieszczęście od dawna jest ona miejscem wybuchających stale konfliktów. Nietrudno uzmysłowić zatem sobie, że nieprzerwany konflikt odstrasza wiele osób od ich odwiedzania. Nie znaczy to jednak wcale, że stronili od niego ostatni papieże. Chętnie przybywali tutaj Paweł VI, Jan Paweł II i Benedykt XVI. Na drodze ich pielgrzymek znajdowały się nie tylko najcenniejsze sanktuaria w takich miastach jak Betlejem czy Jerozolima. Papieże odwiedzali także inne miasta i państwa sąsiadujące z Izraelem i Autonomią Palestyńską. Wymieńmy chociażby Egipt, Jordanię, Syrię i Liban.

Wróćmy jednak do napiętej aktualnej sytuacji. Watykański Zenit informował nas o wspólnym stanowisku zajętym przez stojącego na czele Federacji Kościołów Protestanckich Gottfrieda Kochera oraz Norberta Brunnera - przewodniczącego katolickiej Konferencji Episkopatu Szwajcarii. Wymienieni dostojnicy wystosowali do obu stron konfliktu apel, aby uświadomili oni sobie, że ponoszą odpowiedzialność za ludność cywilną, i położyli kres narastającej przemocy. Ich wypowiedź zdecydowanie dystansuje się od ferowania jakichkolwiek wyroków. Obie strony - czytamy w oświadczeniu - roszczą sobie prawo do samoobrony. W żadnym jednak wypadku nie wynika z tego fakt, że należy zapominać o cywilach, narażać ich życie, ranić i zabijać. Koncentrując się na kwestiach religijnych, Kocher i Brunner przypominają, że żadna religia nie powinna stwarzać pretekstu do rozsiewania przemocy i śmierci. Ostrzegają, że zaostrzenie konfliktu grozi zachwianiem i tak złożonej sytuacji na całym Bliskim Wschodzie. Przy okazji watykański Zenit przypomina, że szwajcarscy wolontariusze, zarówno w Autonomii Palestyńskiej, jak i w Izraelu, działając pod patronatem Federacji Kościołów Protestanckich, podejmują stale działania na rzecz ochrony ludności cywilnej. Ze swojej zaś strony szwajcarscy katolicy wspierają wiele dzieł humanitarnych, jak chociażby specjalny szpital dziecięcy w Betlejem. Dwa dni temu, podczas środowej audiencji generalnej, o pokój na Bliskim Wschodzie zaapelował Benedykt XVI. Dodał, że z wielkim zatroskaniem obserwuje eskalację przemocy między Izraelczykami a Palestyńczykami. Podkreślił, że nienawiść i przemoc nie przybliżają do rozwiązania narosłych problemów. Nalegał także na izraelskich i palestyńskich przywódców, aby podjęli odważną decyzję na rzecz pokoju. Na koniec przypomniał, że cały region jest naznaczony przez zbyt wiele konfliktów i potrzebuje pojednania.

Oświadczenia Szwajcarów przypomniały nam o sąsiadującym z Autonomią Palestyńską i Izraelem ważnym dla całego regionu Egipcie. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak zatrzymać się jeszcze dłużej na Bliskim Wschodzie, a szczególnie w Egipcie. Okazję daje zarówno papieski Serwis Informacyjny, Watykańskie Radio oraz wszystkie inne media, z "L'Osservatore Romano" na czele. Mianowicie swoją uwagę skoncentrowały one na Tawadrosie II - zwierzchniku około 8-milionowego Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Oficjalnie nazywany jest on papieżem Aleksandrii i patriarchą stolicy św. Marka. W minioną niedzielę, dokładnie 18 listopada, został on formalnie wprowadzony w ten właśnie urząd w kairskiej katedrze koptyjskiej. W całej sprawie nie brakuje drobnego helweckiego akcentu. Na czele delegacji katolickiej stał bowiem szwajcarski kardynał Kurt Koch - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

W wystosowanym z tej okazji liście, zamieszczonym we wspomnianym Serwisie Informacyjnym, Benedykt XVI życzy Tawardosowi II, aby wzrastała wzajemna miłość między Kościołem katolickim a Kościołem koptyjskim oraz zapewnia o swojej nieprzerwanej bliskości. Wspomina również poprzednika Tawardosa III, zmarłego w marcu 2012 r. Szenudę III, który - według Benedykta XVI - swoją posługę koncentrował na wzmacnianiu relacji z innymi chrześcijanami, pomnażając w ten sposób nadzieję na zjednoczenie chrześcijan. W ogólnych, aczkolwiek niezmiernie ciepłych słowach, Benedykt XVI twierdzi, że braterski duch współpracy oraz pogłębiony dialog teologiczny dopomoże wzrastać w jedności oraz składać wspólne świadectwo przez chrześcijan. Przypomnijmy na koniec, że Jan Paweł II spotkał się kilkakrotnie z Szenudą III podczas swojej pielgrzymki do Egiptu w dniach od 24 do 26 lutego 2000 r. Ponadto życzliwe słowa przywódców religijnych w tym tak napiętym regionie świata mogłyby stanowić dobry znak w obliczu wybuchających ciągle konfliktów i sporów.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie