Jaka pomoc dla pracowników, zleceniobiorców, samozatrudnionych i małych firm wg ustaw podpisanych przez prezydenta [5.04.2020 r.]

AIP
O godz. 6.30 w sobotę zakończyły się sejmowe głosowania ws. trzech ustaw z tzw. rządowej tarczy antykryzysowej, która ma złagodzić gospodarcze skutki koronawirusa w Polsce. Na jaką pomoc mogą liczyć osoby na etacie, zleceniu, samozatrudnieni i mikrofirmy mocą uchwalonego prawa? Andrzej Banaś / Polska Press
Dopłaty za przestój lub skrócony czas pracy – dla pracowników, postojowe czyli stała kwota zwolniona z podatku i nieoskładkowana dla zatrudnionych na umowach zlecenia, o dzieło i samozatrudnionych. Ponadto zwolnienie ze składek ZUS wszystkich pracowników w firmach zatrudniających do dziewięciu osób oraz samozatrudnionych. Takie rozwiązania ustanawiają ustawy zwane Tarczą Antykryzysową uchwalone rano w sobotę 28 marca przez Sejm. Mają one pomóc firmom i osobom przez nie zatrudnianym przetrwać kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię koronawirusa.

Choć w poniedziałek 30 marca Senat wniósł do tych rozstrzygnięć wiele poprawek, to 31 marca Sejm wszystkie je odrzucił - za wyjątkiem drobnych korekt, nie zmieniających zasadniczych rozstrzygnięć.

Teraz ustawy trafią do podpisu prezydenta, a po publikacji w Dzienniku Ustaw stanie się obowiązującym prawem. Niezależnie jednak kiedy to się formalnie stanie, większość przepisów obowiązywać będzie od 1 kwietnia, a inne nawet w terminach jeszcze sprzed daty uchwalenia.

Oto rozwiązania ostatecznie przyjęte przez Sejm, ważne z punktu widzenia pracownika, zleceniobiorcy, samozatrudnionego i mikrofirm czyli firm zatrudniających do dziewięciu osób.

Warto przeczytać:

Pakiet zwiera wiele rozwiązań, które mają pomóc firmom przetrwać i wyjść z Kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Co oczywiste, najpowszechniejsze zainteresowanie wzbudzają rozwiązania dotyczące płac, wynagrodzeń czy dochodów osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. I wyłącznie na tym zagadnieniu skupiamy się w tym artykule.

Dofinansowanie zatrudnienia

Pomoc ze środków FGŚP przysługuje przedsiębiorcy w okresie wprowadzonego przez przedsiębiorcę przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu, w przypadku spadku obrotów gospodarczych:
•nie mniej niż o 15 proc., obliczony jako stosunek łącznych obrotów w ciągu 2 kolejnych miesięcy w okresie po 01.01.2020 r., do łącznych obrotów z analogicznych 2 miesięcy z roku ubiegłego w następstwie wystąpienia COVID 19,
lub
•nie mniej niż o 25 proc., obliczony jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanego miesiąca w okresie po 01.01.2020 r., w porównaniu do obrotów z miesiąca poprzedniego.

Ile dla pracownika
W związku ze spadkiem obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia koronawirusa, pracownikowi objętemu przestojem ekonomicznym pracodawca wypłaca wynagrodzenie w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Ile dla pracodawcy
Dzięki środkom z FGŚP pracodawca otrzyma dofinansowanie do wynagrodzenia w okresie przestoju w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia plus składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracodawcy od przyznanych świadczeń, czyli 1 533,09 zł, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy.

Warto przeczytać:

Skrócenie czasu pracy
Przedsiębiorca, który obniżył wymiar czasu pracy w związku ze spadkiem obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia koronawirusa, może obniżyć wymiar czasu pracy pracownika o 20 proc., nie więcej niż do 0,5 etatu, z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy.
Przy tak obniżonym wymiarze czasu pracy Fundusz dofinansuje maksymalnie do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego plus składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracodawcy od przyznanych świadczeń. tj. 2 452,27 zł.
Oba świadczenia przysługiwać będą przez łączny okres 3 miesięcy przypadających od dnia złożenia wniosku o wypłatę świadczeń.
Rada Ministrów może, w celu przeciwdziałania skutkom gospodarczym COVID-19, w drodze rozporządzenia, przedłużyć ten okres, mając na względzie okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz skutki nimi wywołane.
Wnioski mogą być składane elektronicznie, do dyrektorów Wojewódzkich Urzędów Pracy.

Czytaj także

Postojowe dla zleceniobiorców i samozatrudnionych

Wypłata przez ZUS świadczenia postojowego w związku z przestojem spowodowanym epidemią koronawirusa.
Świadczenie co do zasady wynosi 2080 zł (80 proc. minimalnego wynagrodzenia) i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane.
W przypadku zleceniobiorców, których przychód z umów cywilnoprawnych nie przekracza 1300 zł miesięcznie (50 proc. minimalnego wynagrodzenia), świadczenie postojowe wynosi sumę wynagrodzeń z tytułu umów cywilnoprawnych.
Z kolei samozatrudnieni rozliczający się w formie karty podatkowej otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł.
Warunkiem uzyskania świadczenia jest to, aby przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekraczał 15 681 zł (3-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na 2020 r.).

Wszystko, co musisz wiedzieć o zwolnieniu z ZUS i świadczeni...

Poza tym rozpoczęcie działalności lub zawarcie umowy musi nastąpić przed 1 lutego br.
W przypadku osób samozatrudnionych przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku musi spaść o co najmniej 15 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego.

Nie trzeba zawieszać działalności, ale świadczenie przysługuje także samozatrudnionym, którzy zawiesili ją po 31 stycznia br.
Wnioski o wypłatę postojowego będzie przyjmował ZUS.

Samozatrudnieni – osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą

Otrzymają postojowe na warunkach jak wyżej.
Ponadto państwo przejmie za takiego przedsiębiorcą na trzy miesiące (za marzec, kwiecień i maj br.) pokrycie składek do ZUS .
Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł (300 proc. przeciętnego wynagrodzenia), którzy opłacają składki tylko za siebie.
Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP, FEP.
Przedsiębiorcy-samozatrudnieni zachowają prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych za okres zwolnienia ze składek

Warto przeczytać:

Zwolnienie mikrofirm do dziewięciu osób ze składek do ZUS przez 3 miesiące

Państwo przejmie na trzy miesiące (za marzec, kwiecień i maj br.) pokrycie składek do ZUS od mikrofirm zatrudniających do 9 osób, założonych przed 1 lutego br.
Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby.
Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP, FEP.
Zarówno przedsiębiorca, jak i pracujące dla niego osoby zachowają prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych za okres zwolnienia ze składek.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Warto przeczytać:

Flesz: Firmy w dużych tarapatach z powodu epidemii

Wideo

Materiał oryginalny: Jaka pomoc dla pracowników, zleceniobiorców, samozatrudnionych i małych firm wg ustaw podpisanych przez prezydenta [5.04.2020 r.] - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 109

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

A
Agni

Cześć! Nazywam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - loveto.one/agni

G
Gość

Tarcza antykryzysowa jest bardzo niesprawiedliwa. U mnie w pracy ludzie pracujący na etatach będą mieć dofinansowanie do KAŻDEJ pensji 40 % przeciętnego wynagrodzenia i opłacone składki do ZUSu, a okres ten będzie im się liczył do emerytury. Natomiast ludzie pracujący na umowę zlecenie, za tą samą pracę, dostaną tylko JEDNORAZOWY datek w wysokości 2080 zł. brutto i nic poza tym, nikt nie zapłaci za tych ludzi składek do ZUSu i okres ten nie będzie im się liczył do emerytury. A zanosi się przecież na bardzo długie siedzenie w domu.

b
bywalec
2 kwietnia, 6:17, Gość:

Rząd działa sprawiedliwie. Brawo i szacunek.

2 kwietnia, 11:05, Gość:

może czas żeby nawet trolle zaczęły myśleć ?

ten NIErząd działa jak w BURDELU , boss bierze krocie a panienki grosze

M
MENEL

OCHŁAPY , a nie pomoc

G
Gość

Jedno jest pewne ten kto w nabliższym czasie straci pracę napewno nie weźmie udziału w zadnych najbliższych wyborach a jak by już głosował to napewno wtedy nie na tych którzy odebrali mu pracę i utrzymanie

G
Gość
2 kwietnia, 6:17, Gość:

Rząd działa sprawiedliwie. Brawo i szacunek.

może czas żeby nawet trolle zaczęły myśleć ?

K
Krzysztof Kornatowicz

Większość z "Polaków" to chodzący, pogodzeni z losem niewolnicy, cieszący się z rzuconej im przez właścicieli Polski kostki ! W Polsce mamy do czynienia z sytuacją nadzwyczajną. W sytuacji nadzwyczajnej, na przykład zagrażającej życiu przedsiębiorcy, szpital obligowany jest ratować jego życie nie bacząc na zaległości z haraczem ZUS-owskim ! Władze to nie są właściciele państwa, tylko słudzy (służący) Narodu, który jest właścicielem Polski !!!

W Polsce w związku z pandemią zaistniała sytuacja nadzwyczajna i nie można dzielić potrzebujących na podgrupy "grzecznych", których "nakarmimy" i "niegrzecznych", którzy z rożnych powodów nie wywiązali się ze swoich "obowiązków kontrybucyjnych" względem państwa, przez co od tego państwa "kromki chleba" w potrzebie czarnej godziny nie dostaną. Władza jest tylko administratorem majątku pana. A panem i właścicielem państwa jest Naród! Tak też z woli pana, zapisanej w art.67 Konstytucji, punkt 2, który brzmi ;

"Obywatel pozostający bez pracy nie z własnej woli i nie mający innych środków utrzymania ma prawo do zabezpieczenia społecznego, którego zakres i formy określa ustawa"

A z czyjej to winy zamknięto nasze ubogie warsztaciki pracy?! Ano z winy władz i podjętych przez nie decyzji.

A zatem obowiązkiem władzy jest nakarmienie głodnego obywatela w sytuacji nadzwyczajnej, szczególnie obecnie, kiedy to sama władza pro publico bono (dla dobra publicznego) zamknęła wielu przedsiębiorcom ich warsztaty pracy, przerywając im możliwość pozyskania pieniędzy na własne utrzymanie. Tym "ofiarom" dobra publicznego społeczeństwo korzystające z ich poświęcenia winno solidarnie pomóc w ich niedoli, chociażby dzieląc się publicznym "chlebem".

Niedopuszczalną zbrodnią władzy jest rozdawnictwo publicznego chleba dla pokornych, grzecznych, płacących daniny publiczne obywateli, w chwili czarnej godziny, a pozbawienie opieki i pomocy państwa tych, którzy władzy nie służyli. Wielu z nich nie służyło w różnym stopniu i z różnych przyczyn, na przykład nie zdążyli zarobić na opłacenie haraczu ZUSowsko-podatkowego w ostatnim czasie, a teraz dodatkowo nie mogą zarobić już nie tylko na te haracze, ale na własny chleb. A tychże obywateli władza ludowa zamierza pozbawić dodatku "chlebnego" na przetrwanie pandemii.

Ja w tym miejscu, aby nie rozwlekać tematu, nie będę się rozpisywał nad błędami w rozdawnictwie, takimi, jak udzielanie pomocy przedsiębiorcom, których przychód sięga 9 milionów rocznie.

Skupiam się jeno na kolejnej krzywdzie ludzkiej ze strony władzy na Polskę, które zamierzam nagłaśniać i domagać się jak najszybciej objęciem pomocą ekonomiczną wykluczonych z niej "niepokornych" obywateli/przedsiębiorców.

Lamenty związane z brakiem funduszy w budżecie zostawiam na inne dywagacje. Jak to powiedziała jedna mądra - wystarczy nie kraść. Dziś ratujemy potrzebujących, abstra[wulgaryzm]ąc od samej pandemii.

G
Gość

Jeśli nie wiesz, jak skorzystać z pomocy, jeśli jesteś samozatrudniony, to skorzystaj z poradnika.

https://finansenatak.pl/2020/04/01/tarcza-antykryzysowa-poradnik-dla-samozatrudnionych/

G
Gość

Rząd działa sprawiedliwie. Brawo i szacunek.

G
Gość

Siedzisz w domu??? Zacznij zarabiać przez internet na stronie http://zarabianiezdalne.pl

wystarczy laptop lub telefon, mozna zarabiać dniówki na poziomie do 1000zł dziennie, praca dla każdego od 18lat, zostało jeszcze kilkanaście miejsc

M
Maliszkiewicz

Nazywam się Maliszkiewicz Chcę wprowadzić idealną firmę pożyczkową dla każdego tutaj w moim kraju Właśnie potwierdziłem i otrzymałem alert kredytowy z mojego banku, że moje konto zostało zasilone kwotą 400 000 kwoty pożyczki, którą złożyłem od firmy pożyczkowej Stella Rene, którą śledziłem spełnił ich wymaganie i zapewnił wszystko, czego potrzebują po podpisaniu dokumentu umowy. Otrzymałem powiadomienie z mojego banku, że moje konto zostało zasilone i chcę użyć tego medium, aby podziękować, a także poinformować wszystkich, że Stella Rene pozostaje prawdziwą firmą, która pomaga w warunki kryzysu finansowego skontaktuj się dziś pod adresem e-mail mrsstellareneloanfirm1@gmail.com, aby uzyskać własną szybką pożyczkę i odnieść sukces do przełomu kredytowego, a dziś wszystkim zaświadczyłem, że ta firma pożyczkowa jest legalna i prawdziwa dzięki Stelli Rene, dyrektorowi generalnemu i zarządowi firma kocha was wszystkich.

Maliszkiewicza

G
Gość

A co tarcza antykryzysowa ma do zaoferowania dla osób niepełnosprawnych którym niezostała przedłużona umowa i nie mogą podjąć zatrudnienia przez sytuacje z korona wirusem

G
Gość

Zasiłki dla zwolnionych osób powinny być przyznane. Ta sytuacja odbija się na każdej gałęzi gospodarki też na transporcie https://www.eu-transport.pl/transport-a-koronawirus/

Oby wprowadzono pomoc dla najbardziej dotkniętych lub ograniczonych działalności.

G
Gość

Solidarni władcy, bohaterscy obrońcy narodu przed komunistyczną własnością narodu powinni jeszcze raz sprzedać naród by biznesmenom nie zabrakło na kawior.

200 miliardów mogło zahamować epidemię w miesiąc. Gdyby inne kraje zamiast głupot zamknęły kraje to w miesiąc cała epidemia zostałaby opanowana. Nie byłoby tylu śmierci, harówki lekarzy, utraty zdrowia nieleczonych pacjentów z innymi chorobami. Tylko Chiny jako barbarzyńscy komuniści podeszli do epidemii humanitarnie reszta kapitalistów dba o biznes bandziorów. Tak jak niedawno bankowców którzy po dofinansowaniu dalej szaleją.

M
Maciej

Czy osoba która otworzyła działalność w styczniu tego roku 2020 ale w lutym i marcu nie osiągnęła żadnego przychodu, czy przysługuję jej wynagrodzenie postojowe w kwocie 2000 zł?

Dodaj ogłoszenie