Jaką kawę Polacy lubią najbardziej?

Artykuł sponsorowany
Kawa stała się jednym z najpopularniejszych napojów świata, a w Polsce nie jest inaczej. Badanie przeprowadzone przez markę MK Cafe wykazało, że większość Polaków rozpoczyna dzień z lekką kawą z mlekiem, na drugim miejscu zaś znalazło się espresso, a stawkę zamyka cappuccino. Wyraźnie widać, że tradycja picia włoskiego espresso jeszcze nie jest tak powszechna jak na południu Europy, jednak coraz częściej sięgamy nawet po mocniejsze smaki kawy.

Rynek kawy w Polsce

Bardzo lubimy pić kawę nie tylko w kawiarniach, ale przede wszystkich we własnych domach, co ma odzwierciedlenie w liczbach. Rynek ten w Polsce wart jest ponad 5,3 mld zł, a rozwija się zwłaszcza segment kawy w kapsułkach i porcjowanej. Można zaryzykować stwierdzenie, że popularność ekspresów do kawy automatycznych, kapsułkowych czy nawet kolbowych również wpływa na nasze preferencje zakupowe.

Mimo że nadal najbardziej powszechnym rozwiązaniem jest zalewanie, wcześniej zmielonej mieszanki kawy bezpośrednio w kubku, coraz więcej z nas chce poczuć się jak w najlepszej kawiarni. Nic dziwnego, bo właśnie w domu najchętniej pijemy ten cudowny napar. Zdecydowanie częściej niż kiedyś również odwiedzamy punkty gastronomiczne i eksperymentujemy ze smakami. Co może mieć wpływ na ewolucję naszych upodobań?

Włoska tradycja picia kawy

DELONGHI_Jaką kawę Polacy lubią najbardziej

Rodzice i dziadkowie większości z nas pamiętają czasy, kiedy to jedyną kawą, na jaką mogli sobie pozwolić, była tzw. parzucha, czyli zmielona już mieszanka zalana wrzątkiem. Dziś na rynku mamy tak duży wybór ziaren i kapsułek oraz urządzeń do przygotowywania naparu, że dawny sposób zostaje powoli wypierany. Nadal króluje, ale na jego miejsce pcha się zacna konkurencja z południowej części Europy. Dla dużej części świata to właśnie Włosi są uznawani za prawdziwych smakoszy, jeśli chodzi o parzenie i przygotowywanie kawy. Dlaczego właśnie ten naród kojarzy się najbardziej z kawą?

Chociaż we Włoszech nie uprawia się kawy, to tutaj można znaleźć najlepsze palarnie świata. Wszystko zaczęło się już w XVI wieku, kiedy to doktor Leonhard Rauwolf jako pierwszy opisał kawę, wzbudzając zainteresowanie ziarnami wśród Europejczyków. Chociaż początkowo uważano go za napój szatana, papież Klemens VIII niejako zaakceptował nawyk picia kawy przez chrześcijan, co zaowocowało coraz większym zapotrzebowaniem na ten produkt. Jedna z pierwszych włoskich kawiarni powstała już w 1720 roku w Wenecji, a cieszy się popularnością do dziś.

Włoski styl picia kawy to mleczna mieszanka rano do śniadania (lub zamiast posiłku), podczas gdy w ciągu dnia południowcy raczą się espresso. Popularne we Włoszech są kawiarnie, w których zamawia się napój przy barze i pije się go na stojąco. Towarzyszy temu gwar i zgiełk – w końcu to naród temperamentny, a więc głośne rozmowy będą wskazane. Co ciekawe, kawiarnie są tam czynne do późnych godzin nocnych, ponieważ nawet wieczorne espresso nie jest niczym dziwnym dla Włocha. Trudno się dziwić, że na wakacjach podglądamy te zachowania, a najciekawsze nawyki próbujemy przenieść na nasz grunt.

Profesjonalne ekspresy do kawy w sklepach

Polubiliśmy picie kawy również dlatego, że na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci poprawił się jej smak. Jest to zasługa m.in. dostępu do dobrego jakościowo sprzętu w korzystnych cenach. Dzisiaj ekspres automatyczny o dobrych parametrach można znaleźć nie tylko specjalistycznych punktach dla gastronomii, ale tam, gdzie kupujemy pralki, lodówki czy inne sprzęty domowe.

Dla ceniących sobie proste rozwiązania i oszczędność czasu dobry będzie ekspres kapsułkowy, dla fanów tradycji przyda się kolbowy, a automatyczny ekspres do kawy zachwyci miłośników technologii. Dzisiaj wszystko jest na wyciągnięcie ręki, nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale również internetowych, a informacje techniczne o modelach można z powodzeniem znaleźć na stronach, czego przykładem są ekspresy automatyczne De’Longhi. Jak tu nie korzystać z takich dobrodziejstw?

Chęć eksperymentowania ze smakiem

Staliśmy się też odważniejsi w testowaniu nowości. Dowodem jest rozkwit sektora gastronomii i szeroka oferta napojów. Jeszcze 10-15 lat temu w menu kawiarni czy restauracji widniały klasyczne pozycje: espresso, cappuccino, caffè latte. Co zmieniło się dziś? Oto zaledwie kilka z napojów kawowych, jakie zamówimy w lokalu:

  • caffé lungo,
  • espresso doppio,
  • mocha,
  • ristretto,
  • flat white.

Mamy do wyboru również wszelkie wersje caffè latte z syropami smakowymi, co już czyni każdy przepis zupełnie wyjątkowym. Jeśli doliczymy do tego kawiarnie specjalizujące się w parzeniu różnego rodzaju eksperymentalnych kaw, menu będzie szersze niż w niejednej restauracji. Dochodzą do tego napoje inspirowane innymi krajami, czyli np. kawa po wiedeńsku, po wietnamsku czy choćby po turecku. Dla miłośników nowości doskonała będzie parzona na zimno kawa nitro, którą przygotowuje się pod ciśnieniem z użyciem ciekłego azotu, a to zaledwie jeden z wielu przepisów na ten cudowny napój. Nic dziwnego, że oszaleliśmy na punkcie kawy. Jak się powstrzymać?

Źródło:

http://research.inse.pl/images/pdf/rynek%20kawy%20inse%20research.pdfhttp://www.portalspozywczy.pl/kawa-herbata/wiadomosci/rynek-kawy-w-polsce-wart-5-3-mld-zl-a-herbaty-2-mld-zl,140293.html

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie