Jaka będzie przyszłość Unii Europejskiej? Wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna zabrał głos

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 12 lat
Unia Europejska staje przed koniecznością odpowiedzi na wyzwania związane z kształtowaniem się nowego ładu międzynarodowego. Nie może być sparaliżowana stanowiskiem jednego kraju – powiedział „Rzeczpospolitej” wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna (Lewica). Odniósł się także między innymi do kwestii akcesji Ukrainy do UE.
Wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna odniósł się do sprawy reform Unii Europejskiej.
Wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna odniósł się do sprawy reform Unii Europejskiej. Adam Jankowski / Polska Press

Spis treści

Wiceminister spraw zagranicznych o reformie Unii Europejskiej

Wiceszef resortu spraw zagranicznych został spytany przez „Rzeczpospolitą” o plany reform Unii Europejskiej, w tym o plany Niemiec dotyczące zniesienia prawa weta w Radzie UE dotyczącego polityki międzynarodowej.

„Unia staje przed koniecznością odpowiedzi na wyzwania związane z kształtowaniem się nowego ładu międzynarodowego. Nie może być sparaliżowana stanowiskiem jednego kraju, jak ostatnio w sprawie Ukrainy blokadą prorosyjskiego Viktora Orbána. W jakimś stopniu rozumowanie Berlina jest więc zasadne” – odpowiedział wiceszef MSZ.

Ukraina dołączy do Unii Europejskiej

Szejna przypomniał, że były szef KE Jacques Delors, który niedawno zmarł, zawsze powtarzał, że UE nie będzie się rozwijać, „jeśli nie zachowa poszanowania dla tożsamości swoich krajów członkowskich”.

„Z pewnością niektóre decyzje, jak o przyjęciu do UE nowych państw, muszą być podejmowane w drodze jednomyślności. Czy dotyczy to również polityki zagranicznej? To jest dobry moment na rozpoczęcie dyskusji w tej sprawie (...) w duchu obowiązujących traktatów” – ocenił.

Wiceminister spraw zagranicznych dodał jednocześnie, że „na drodze do członkostwa Ukrainy w Unii stoją przede wszystkim kwestie gospodarcze i wojna”,

Współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego

Szejna został również spytany współpracę Polski, Francji oraz Niemiec w ramach tzw. Trójkąta Weimarskiego. Powiedział, że planowany jest szczyt trzech państw.

„Wcześniej zapewne dojdzie do spotkania w tej formule ministrów spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec jako zinstytucjonalizowanej formy współpracy” – zapowiedział wiceminister.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl