Jak zostać celnikiem? Czy potrzebne są studia? Najważniejsze informacje dla osób, które marzą o pracy w Służbie Celno-Skarbowej

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Ten zawód możesz wykonywać już po szkole średniej. Ale warto pójść na studia. Dlaczego?
Ten zawód możesz wykonywać już po szkole średniej. Ale warto pójść na studia. Dlaczego? Andrzej Szkocki/Polska Press
O pracy w mundurze każdego roku marzy wiele osób. Jedną z dróg jest zawód celnika. A dokładniej funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej, będącej częścią Krajowej Administracji Skarbowej. Instytucja ta podlega pod Ministerstwo Finansów. Czy żeby zostać celnikiem, trzeba mieć studia wyższe? Jaką szkołę należy ukończyć? Jak wygląda nabór do służby celno-skarbowej i gdzie właściwie pracuje celnik? Wyjaśniamy.

Spis treści

Zawód: celnik. Czym się zajmuje funkcjonariusz celno-skarbowy?

Termin „Celnik” nie obowiązuje już oficjalnie w odniesieniu do funkcjonariusza służby celnej. W 2017 roku Polska Służba Celna została zastąpiona Służbą Celno-Skarbową, a zawód, o którym myślmy, mówiąc „celnik”, to właśnie funkcjonariusz służby celno-skarbowej.

Oczywiście, ze względu na przyzwyczajenie, słowo „celnik” nadal pozostaje w potocznym użyciu. Służba celna podlega pod Ministerstwo Finansów i należy do grupy służb mundurowych.

Służba funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej to nie tylko praca biurowo-administracyjna, ale również działania w terenie. Funkcjonariusz wykonuje kontrole w zakresie przestrzegania przepisów prawa celnego oraz poboru należności celnych i akcyzowych. Odprawia podróżnych i towary, kontroluje ruch i transport drogowy. Dba, by nielegalne i niebezpieczne towary nie trafiły do Polski i innych krajów UE. Ponadto funkcjonariusze zajmują się rozpracowaniem grup przestępczych, wykrywaniem kontrabandy czy kontrolą gier i zakładów wzajemnych – przypomina Strefa Biznesu cytując Izbę Administracji Skarbowej we Wrocławiu.

Zakres obowiązków celników zależy w dużej mierze od zajmowanego stanowiska. Zawód celnika reguluje Ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej.

Jakie wykształcenie ma funkcjonariusz służby celno-skarbowej?

Jak czytamy w rozdziale 3, dziale 6 ustawy dot. Krajowej Administracji Skarbowej, pt. „Przebieg służby w Służbie Celno-Skarbowej”, funkcjonariuszem może być osoba:

  • będąca obywatelem polskim;
  • korzystająca z pełni praw publicznych;
  • która nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;
  • posiadająca co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe;
  • ciesząca się nieposzlakowaną opinią;
  • której stan zdrowia pozwala na pełnienie służby na określonym stanowisku.

Zatem już po ukończeniu szkoły ponadpodstawowej można starać się o miejsce w szeregach służby celno-skarbowej. Aby zostać celnikiem, nie wystarczy jednak złożyć CV.

Przyjęcie kandydata do służby w Służbie Celno-Skarbowej następuje po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego, na które składa się:

  • złożenie kwestionariusza osobowego, a także dokumentów stwierdzających wymagane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe oraz zawierających dane o uprzednim zatrudnieniu lub pełnieniu służby;
  • test wiedzy;
  • test sprawności fizycznej;
  • test psychologiczny i kompetencyjny;
  • rozmowa kwalifikacyjna;
  • ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Służbie Celno-Skarbowej;
  • sprawdzenie w ewidencjach, rejestrach i kartotekach prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym kandydata do służby.

W pierwszej kolejności kandydaci są przyjmowani do służby przygotowawczej, a dopiero po spełnieniu określonych warunków do służby stałej.

Czy warto iść na studia, aby zostać celnikiem?

Nie jest wymagane wyższe wykształcenie, aby zostać funkcjonariuszem celnym. Jednak niektóre uczelnie mają w swojej ofercie kierunki takie jak:

  • Administracja celna i skarbowa,
  • Obsługa celna i logistyka międzynarodowa,
  • Agent celny,
  • Obsługa celno-podatkowa firm,
  • Prawo handlowe.

Są to studia zarówno licencjackie, jak i II stopnia, a także podyplomowe. Kiedy warto je podjąć, skoro celnikiem można zostać już z wykształceniem średnim?

Wyższe wykształcenie umożliwia szybszy awans na wyższy stopień, a tym samym większą odpowiedzialność zawodową, ale także wyższe zarobki.

Szeroko pojęta nabyta edukacja i umiejętności mogą wpłynąć na obejmowane stanowisko, czy też miejsce pracy (np. duże lotniska, małe przejścia graniczne, Izba Administracji Skarbowej).

W procesie rekrutacyjnym uwzględniane są także zdolności takie jak znajomość języków obcych czy wszelkie umiejętności miękkie. Celnik powinien wykazywać się odpornością na stres, otwartością oraz wysoką sprawnością fizyczną. Kandydaci na te stanowisko muszą też przejść test wiedzy dotyczący tej organizacji oraz zagadnień społeczno-gospodarczych. Do tego oceniana jest sprawność fizyczna, a także zdolność psychiczna do pełnienia służb – pisze Bartłomiej Ciepielewski.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak zostać celnikiem? Czy potrzebne są studia? Najważniejsze informacje dla osób, które marzą o pracy w Służbie Celno-Skarbowej - Strefa Edukacji

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl