Jak zmienić branżę i zostać specjalistą od big data? Zacznij karierę w data science

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Dr hab. Ewa Frątczak, prof. Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, kierownik Zakładu Metod Statystycznych i Analiz Biznesowych
Dr hab. Ewa Frątczak, prof. Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, kierownik Zakładu Metod Statystycznych i Analiz Biznesowych materiały prasowe SGH
- Dziś studenci, będąc na studiach licencjackich, realizują różne staże i praktyki – czy to w organizacjach z branży finansów, marketingu czy też w przemyśle – mówi dr hab. Ewa Frątczak z SGH w Warszawie. Ekspertka zdradza, jakie kompetencje są najwyżej cenione na rynku, gdzie szukać możliwości rozwoju i w jakim wieku przebranżowienie jest możliwe.

Rozmowa z dr hab. Ewa Frątczak, kierowniczką Zakładu Metod Statystycznych i Analiz Biznesowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wiele osób chce się przebranżowić i rozpocząć karierę w IT. Kogo preferują pracodawcy: osoby, które dopiero wchodzą na rynek pracy, czy pracowników z doświadczeniem zawodowym, zdobytym w innych branżach?

Myślę, że jednych i drugich. Osoby z pewnym doświadczeniem zawodowym z miejsca wnoszą do instytucji tak zwaną wartość dodaną poprzez przekaz swojego know-how. Osoby wchodzące dopiero na rynek pracy są bardziej elastyczne, z dużym optymizmem, w które instytucja może zainwestować. I one też, pracując w zespołach, mogą tworzyć w firmie wartość dodaną.

Dziś studenci, będąc na studiach licencjackich, realizują różne staże i praktyki – czy to w organizacjach z branży finansów, marketingu czy też w przemyśle. W przypadku studiów magisterskich zdecydowana większość studentów posiada już zatrudnienie w różnej formie umów o pracę. Ze względu na duży deficyt informatyków, wiele firm ze specjalistycznym profilem zatrudnia zarówno nowych, jak i doświadczonych pracowników, z założeniem szkolenia ze specjalistycznych narzędzi czy oprogramowania.

Czy to prawda, że na przebranżowienie nigdy nie jest za późno?

Tak – nigdy. Z moich doświadczeń jako kierowniczki kilku różnych programów studiów podyplomowych przy Kolegium Analiz Ekonomicznych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie wynika, że przebranżowienie jest możliwe. Żeby ten proces zakończył się sukcesem, należy podejść do niego racjonalnie, profesjonalnie i z dużą determinacją. Wtedy sukces jest murowany.

Warto przeczytać również:

Pamiętam jednego ze studentów, który trafił do nas na studia podyplomowe po doktoracie z archiwistyki. Obserwowałam słuchacza przez cały rok współpracy – zrealizował wszystkie dodatkowe szkolenia, które wykładowcy polecali studentom jako możliwości dokształcania w formie online. Dzisiaj kieruje zespołem analityków w jednym ze znanych zagranicznych banków w Warszawie. Zatem, „chcieć to móc”.

Jakie kompetencje powinni rozwijać przyszli analitycy czy programiści? Które umiejętności są najwyżej oceniane przez pracodawców?

Dzisiejszy analityk poszukiwany na rynku pracy to najczęściej data scientist. W myśl określenia „Data, data everywhere”, trzeba mieć talenty analityczne, aby przekształcały wiedzę z danych w procesie analizy i modelowania na wymierne efekty dla firm. Dodałabym jeszcze, że powinni to być ludzie z pasją, wizją i talentem analitycznym. Mówi się o wielu kompetencjach i umiejętnościach, jakie powinien posiadać dzisiaj data scientist. Profesor M. Rappa, założyciel jednego z pierwszych instytutów analitycznych w USA kształcących analityków, wymienia: umiejętności techniczne (statystyczne, ekonometryczne, informatyczne, tzw. umiejętności twarde), umiejętności pracy zespołowej, umiejętności komunikacyjne (chodzi nie tylko o dobre komunikowanie się na poziomie zespołu, ale przede wszystkim o komunikację z decydentami i wypełnienie luki zaufania pomiędzy twardą analityką a spojrzeniem na biznes), umiejętności biznesowe (znajomość i rozumienie biznesu), opanowanie narzędzi i znajomość złożoności systemów tych narzędzi. Do tego przydałyby się: odrobina empatii i dobra intuicja.

Co można zmienić na lepsze w kwestii kształcenia przyszłych pracowników IT?

Zapewnić uczelniom większy dostęp do nowoczesnych narzędzi IT i zwiększyć fundusze na naukę, granty badawcze czy dobre i profesjonalne wyposażenie IT. Nie bez znaczenia jest poziom kadry akademickiej. Niestety, ta na polskich uczelniach otrzymuje niezbyt wysokie wynagrodzenia, a często nawet zbyt niskie. Udział nauki w PKB szereguje Polskę na szarym końcu krajów Unii Europejskiej. Bardzo mnie to martwi.

Warto przeczytać również:

Czy można połączyć karierę naukową z pracą w IT?

Młode pokolenie doktorantów, adiunktów i profesorów często łączy pracę na uczelni z pracą analityka IT w różnych branżach. Praktyka bardzo wzbogaca, dlatego prezentują oni wysoki poziom wiedzy, profesjonalizmu i doświadczenia. A studenci szybko to rozpoznają, co przekłada się na rosnącą liczbę studentów na seminariach licencjackich i magisterskich. Studenci mają dziś naprawdę duże możliwości wyboru i współpracy z tej klasy nauczycielami akademickimi.

Na polskim rynku pracy można spotkać wielu młodych specjalistów ds. IT. Jak odnajdują się w tym gronie osoby w wieku średnim lub seniorzy? Czy wiek stanowi barierę w branży IT?

Osoby w wieku średnim odnajdują się doskonale, ponieważ są w pełni sił i zaangażowania w pracę związaną z sektorem IT. Seniorzy, jeśli mają predyspozycje i bardzo chcą, to również mogą znaleźć miejsce dla siebie. Trzeba mieć otwartą głowę, kochać nowe technologie, starać się być z nimi na bieżąco, a reszta przyjdzie sama.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu