Jak zdobyć pieniądze na studia wyższe (cz. 3)

Monika Szymańska
Bruno Fidrych
Składając dokumenty na uczelnię, pomyśl, za co się utrzymać w czasie studiów i jak załatwić formalności związane z uzyskaniem stypendium

Idziesz na studia? Przekalkuluj, ile będą kosztować, i sprawdź, skąd można zdobyć na nie dodatkowe pieniądze. W dzisiejszym poradniku podpowiadamy, kto może skorzystać ze studenckiego kredytu, jak dostać stypendium, czy starać się o zagraniczny staż.

Ile to kosztuje

Jeszcze zanim wybierzesz kierunek, na którym chcesz się uczyć, musisz sprawdzić, czy dana uczelnia kształci w takim trybie, który ci odpowiada i na który cię stać. Można uczyć się stacjonarnie (dziennie i bez opłat) lub niestacjonarnie (wieczorowo i zaocznie - za pieniądze). Problem w tym, że miejsc na studiach stacjonarnych jest kilkakrotnie mniej niż chętnych ubiegających się o indeks. Dlatego tym, którym zabrakło miejsca, pozostają zajęcia odpłatne.

Nie we wszystkich szkołach wyższych jest możliwość nauki na wymarzonym kierunku dziennie albo zaocznie. W zależności od uczelni oraz kierunku, jaki wybierzemy, czesne za semestr waha się od 1500 do 3000 zł. Najpopularniejsze kierunki na renomowanych uczelniach mogą kosztować nawet prawie 10 000 zł za rok.

Najwięcej zapłacimy za studia wieczorowe na takich kierunkach, jak architektura (8600 zł za rok na Politechnice Warszawskiej) i prawo (7000 zł na Uniwersytecie Warszawskim). Ci, którzy wybiorą studia np. we Wrocławiu, za te same kierunki zapłacą blisko 1000 zł mniej. Przyszli studenci dziennikarstwa za kierunek ten najwięcej zapłacą na Uniwersytecie Jagiellońskim (blisko 5000 zł za zaoczny tryb nauki).

Dla porównania na Uniwersytecie Warszawskim będzie to wydatek rzędu 3700 zł za rok studiów zaocznych. Ci, którym marzy się psychologia, powinni być przygotowani na kwotę od 3900 zł za studia wieczorowe na Uniwersytecie Warszawskim do 5000-5200 zł na Uniwersytetach Jagiellońskim i Wrocławskim.

Studenci, którzy zdecydują się na studia płatne, zawsze mają możliwość zmiany trybu w czasie nauki. Można to zrobić na zasadach ściśle określonych przez uczelniane rady wydziałów. Ale nauka na studiach bezpłatnych też kosztuje. Ucząc się w dużym akademickim mieście, też musimy liczyć się z większymi wydatkami. Na wynajęcie pokoju, jedzenie, ksera i książki potrzebne nam będzie co najmniej 800 zł miesięcznie.

Stypendia

Studiując wieczorowo lub zaocznie, można oczywiście rozpocząć pracę, ale niestety często zarobki znacznie rozmijają się z potrzebami. Opłacenie studiów, stancji i utrzymanie się to dla większości zbyt duże obciążenie . Dlatego warto skorzystać ze stypendiów.

Socjalne i mieszkaniowe

Jeżeli student znajduje się w ciężkiej sytuacji materialnej, może ubiegać się o przyznanie stypendium socjalnego, mieszkaniowego bądź zapomogi. O możliwościach i warunkach przyznania stypendium socjalnego należy dowiadywać się indywidualnie na macierzystej uczelni.

Najczęściej odbywa się to tak, że składa się w szkole wniosek, władze uczelni ustalają wcześniej próg dochodowy na członka rodziny studenta i na tej podstawie wyliczają, kto i w jakiej wysokości dostanie stypendium. Żeby otrzymać stypendium socjalne i mieszkaniowe na Politechnice Warszawskiej, dochód na członka rodziny studenta musi wynosić najwyżej 572 zł miesięcznie. Do otrzymania stypendium na wyżywienie - 351 zł. Suma stypendium socjalnego jest co roku ustalana przez władze uczelni. Stawki są różne - najniższe to 50 zł, zdarzają się również takie po 400 zł na miesiąc.

Dodatek mieszkaniowy to z reguły 50 proc. sumy poniesionych miesięcznych kosztów, ale nie więcej niż 200 zł miesięcznie. Ważne jest, aby nie przegapić terminu na składanie wniosków o pomoc finansową, który zwykle mija pod koniec października. Każda uczelnia ustanawia ten termin indywidualnie, należy więc bacznie śledzić informacje pojawiające się na temat pomocy materialnej na stronach internetowych uczelni bądź pytać o szczegóły w dziekanacie.

Naukowe

Najlepsi studenci mogą starać się o przyznanie stypendium naukowego. Przy naliczaniu średniej do otrzymania stypendium bierze się pod uwagę wyniki ze wszystkich egzaminów i zaliczeń końcowych. Rady wydziałów poszczególnych uczelni ustanawiają listy rankingowe, według których ustala się liczbę studentów wykazujących się najwyższą średnią ocen, którzy mogą otrzymać stypendium. Zwykle stypendium można uzyskać już przy średniej 4,3. Na Politechnice Wrocławskiej w ubiegłym roku akademickim można było dostać od 220 do 420 zł miesięcznie za dobre wyniki w nauce.

Ministerialne

Studenci mają też szansę na stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wyniki zarówno w sporcie, jak i nauce. Żeby skorzystać z ministerialnych funduszy student musi wykazać się nadzwyczajną działalnością naukową, aktywnie działać w kołach naukowych, a także brać udział w badaniach i konkursach akademickich. Ponadto średnia ocen z roku studiów nie powinna być niższa niż 4,7. Natomiast jeżeli ubiegamy się o stypendium za wybitne osiągnięcia w sporcie, musimy mieć na swoim koncie występy na akademickich mistrzostwach świata lub Europy bądź udział w igrzyskach olimpijskich. Stypendia ministra wypłacane są przez 10 miesięcy.

Natomiast studenci korzystający z programu stypendiów pomostowych będą mogli w roku akademickim 2008/2009 liczyć na kwotę w wysokości 3800 zł, która będzie wypłacana przez okres 10 miesięcy po 380 zł. miesięcznie.

Jedź za granicę

Stypendia to nie tylko pomoc materialna, programy stypendialne dają studentom nieograniczone możliwości rozwoju. Już od lat polskie uczelnie współpracują z zagranicznymi ośrodkami naukowymi, realizując unijny program stypendialny - Socrates-Erasmus.

W jego ramach na zachodnie uczelnie wyjechało już kilka tysięcy studentów, którzy na europejskich uniwersytetach mogą studiować, poznawać kulturę i język kraju, w którym przebywają. Do tej pory studenci mieli możliwość jedynie studiowania na zagranicznej uczelni, teraz mogą tam również praktykować i odbywać staże. Wyjazd z Erasmusem daje studentom ogromne możliwości rozwoju. Takie doświadczenie jest nie tylko wielką przygodą, lecz także mocnym punktem w przyszłym zawodowym CV studenta.

Z wyjazdu Erasmusa mogą korzystać studenci od drugiego roku studiów, dobrze posługujący się językiem obcym. Wszystkie procedury i szczegóły znajdziecie na stronie internetowej (patrz ramka). Warto więc już zawczasu bliżej zainteresować się możliwościami takiego wyjazdu, bowiem chętnych jest bardzo wielu, a szansę dostaną najlepsi. Rekrutacja prowadzona jest raz do roku. O szczegóły można pytać w uczelnianych biurach karier.

Nauka za kredyt

Kredyt studencki wypłacany jest co miesiąc w kwocie 400 lub 600 zł. Możesz go zacząć spłacać dwa lata po ukończeniu nauki. O kredyt może ubiegać się każdy student. Wymagane jest jedynie rozpoczęcie studiów przed ukończeniem 25 lat. Kredyt udzielany jest przez banki z dopłatą z budżetu państwa. Dostaje się go przez całe studia, ale nie dłużej niż na 6 lat.

Jeżeli jesteś zainteresowany kredytem studenckim, idź do swojego dziekanatu po zaświadczenie o tym, że jesteś studentem i otrzymałeś wpis na kolejny semestr. Następnie wybierz bank (o kredyt możesz starać się tylko w jednym banku). Wraz z wypełnionym bankowym wnioskiem będziesz musiał również przedstawić inne dokumenty:
- oświadczenie o liczbie osób w rodzinie,
- zaświadczenie urzędu skarbowego o dochodach uzyskanych w ostatnim roku podatkowym,
- dane poręczycieli kredytu.

Po około 2 tygodniach po ostatecznym terminie składania wniosków o kredyt (upływa on 15 listopada) Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, biorąc pod uwagę informacje z banków, ogłosi maksymalną wysokość dochodu na osobę w rodzinie uprawniającą studenta do ubiegania się o kredyt. W ubiegłym roku akademickim wymagany próg wynosił 2200 zł miesięcznie.

Wówczas jeżeli dochód, jaki został wpisany do wniosku, będzie niższy, bank zaproponuje podpisanie umowy kredytowej. Pierwsze pieniądze dla studentów, ze względów organizacyjnych, wpłyną prawdopodobnie na początku następnego roku z wyrównaniem od października. Jeżeli przedstawione przez studenta zabezpieczenie nie jest dla banku wystarczające, może on ubiegać się o kredyt w innym banku do dnia 28 lutego. Umowy podpisywane są do 31 marca.

Zanim podejmiesz decyzję o wyborze banku, sprawdź, jakie dodatkowe koszty będziesz musiał ponieść. Banki pobierają bowiem różnego rodzaju opłaty, np. za uruchomienie każdej transzy kredytu czy ubezpieczenie kredytu. Oprocentowanie takiego kredytu studenckiego wynosi 3 proc. rocznie.

Aby dostać pożyczkę, musisz też znaleźć osoby o odpowiednio wysokich dochodach, które będą twoimi poręczycielami (mogą być to na przykład twoi rodzice). Kredyt studencki wypłacany jest przez 10 miesięcy w roku, bank może wstrzymać wypłatę kredytu w przypadku niezaliczenia przez studenta semestru. Bank może umorzyć ci 20 proc. kredytu, jeżeli znajdziesz się w gronie 5 proc. najlepszych studentów uczelni. W sukurs studentom przychodzą także uczelnie, oferując pomoc finansową w postaci studenckich kredytów czy dopłat ze środków Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie