Jak zaoszczędzić pieniądze? 5 prostych zasad eko-oszczędzania, które możesz wprowadzić już dziś

Materiał partnera zewnętrznego Eko Region
W dobie kryzysu spowodowanego koronawirusem wszyscy stanęliśmy przed nowymi wyzwaniami, takimi jak obostrzenia dotyczące przemieszczania się czy braku możliwości korzystania z wielu usług oraz obiektów handlowych. To niesie konieczność przemyślenia codziennych wydatków oraz stworzenia planu oszczędnościowego. Takie rozwiązania powinny zostać wdrożone zarówno przez osoby prywatne jak i firmy. Jedną z możliwości, którą każdy z nas może wprowadzić dziś w życie, jest plan polegający na eko-oszczędzaniu. Poznaj 5 prostych zasad, które pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze.

Jak oszczędzać wodę?

Woda to życie – wiedzą to już najmłodsi. Lekarze zachęcają do jej regularnego picia, rolnicy z utęsknieniem oczekują opadów deszczu. Niedobory wody stają się coraz poważniejszym problemem również w naszej części świata. W większości miejsc w Polsce od wielu tygodni nie padał deszcz, a na dodatek mieliśmy bezśnieżną zimę – naukowcy i meteorolodzy biją na alarm – czeka nas ogromna susza.

Dlatego tak ważne jest rozsądne wykorzystywanie wody – mniejsze zużycie to nie tylko oszczędności i niższe rachunki, ale i troska o środowisko.

Jak oszczędzać wodę? Sprawdzonych sposobów jest wiele.

 1. Wybieraj szybki prysznic, zamiast długiej kąpieli w wannie.
 2. Zakręcaj kran w trakcie mycia zębów.
 3. Napraw cieknący kran lub wymień go na nowoczesny.
 4. Zainwestuj w zmywarkę – włączaj ją, gdy będzie pełna (podobnie z pralką).
 5. Zbieraj deszczówkę w ogrodzie.

Jak oszczędzać prąd?

Choć ludzie żyli bez elektryczności przez tysiące lat, dziś problemem staje się jeden wieczór bez prądu w domu. Zasila on wszystkie podstawowe sprzęty – komputery, telefony, telewizory, lodówki czy pralki. W ostatnich latach rachunki za prąd poszybowały w górę, dlatego nie warto zostawiać na noc choćby małej lampki. A przecież oszczędzanie prądu to mniejsze rachunki!

Co zrobić, by zużywać mniej prądu?

 1. Pamiętaj o wyłączaniu światła
 2. Wymień żarówki na energooszczędne
 3. Wyłączaj na noc listwy zasilające
 4. Kupuj sprzęty o wysokiej klasie energetycznej (najlepiej A+++)
 5. Korzystaj z kuchenki gazowej i tradycyjnego czajnika

Jak oszczędzać jedzenie?

Za niewyrzucaniem jedzenia przemawiają nie tylko względy finansowe, ale i etyczne – wiele osób cierpi głód. Rozsądne korzystanie z żywności to także troska o nasze zdrowie.

Proste sposoby na oszczędzanie żywności

 1. Nie rób dużych zapasów.
 2. Przygotuj listę zakupów.
 3. Zwracaj uwagę na datę przydatności do spożycia.
 4. Przechowuj odpowiednio produkty (wiele z nich można zamrozić).
 5. Szukaj przepisów, ze wszystkiego można coś ugotować.

Powtórne życie śmieci. Nie wyrzucaj, wykorzystaj

Śmieci zalewają naszą planetę, zatruwają rzeki i oceany, walają się po lasach i plażach. Nic dziwnego – dziś wiele produktów jest jednorazowych, a nawet najmniejsze rzeczy są zapakowane w duże foliowe opakowania. Na szczęście w ostatnich latach wzrasta świadomość konsumentów i producentów – coraz popularniejsze stają się papierowe lub materiałowe torby na zakupy, owoce i warzywa są sprzedawane luzem, a za tradycyjne, plastikowe reklamówki trzeba płacić.

Jak powtórnie wykorzystać opakowania czy zużyte przedmioty?

 1. Zabieraj na zakupy własne reklamówki – zarówno papierowe jak i plastikowe.
 2. Włącz kreatywne myślenie – zużyta puszka konserwowa czy małe pudełko mogą posłużyć jako oryginalna zabawka dla dziecka.
 3. Stara paleta może posłużyć jako mebel ogrodowy, a dziurawy garnek jako doniczka.
 4. Szklane słoiki i butelki wykorzystuj wielokrotnie, np. do przechowywania domowych przetworów.
 5. Zbieraj, a następnie sprzedaj makulaturę i złom, które zostaną ponownie przerobione.

Prawidłowa segregacja odpadów

Okazuje się, że zaoszczędzić pieniądze można także dzięki prawidłowej segregacji odpadów. To nie tylko oszczędność, ale i inwestycja, dzięki której my i przyszłe pokolenia będą mogły żyć w przyjaznym środowisku naturalnym.

Jak zaoszczędzić na segregacji śmieci?

 1. Wybierz odbiór segregowanych, a nie zamieszanych śmieci.
 2. Świadomie wybierz firmę odbierającą odpady – przede wszystkim sprawdź ceny. Zwróć uwagę, czy to w 100 procentach polska firma, która płaci podatki lokalnie. Ważna jest terminowość odbioru odpadów (najlepiej, gdy plan jest rozpisany na cały rok). Bardzo ważną kwestią jest miejsce, w które trafiają śmieci – sprawdź, czy to nowoczesne zakłady i czym są przewożone – najlepiej, jeśli to nowoczesny i tym samym ekologiczny tabor. Wszystkie te wymagania spełnia spółka Eko Region.
 3. Dowiedz się, czy firma przekazuje własne pojemniki na śmieci (wiele z nich dostarcza jedynie plastikowe worki, a koszt śmietnika to nawet kilkaset złotych)
 4. Prawidłowo segreguj śmieci – dzięki temu unikniesz kary finansowej
 5. Zgniataj butelki i inne duże opakowania, zaoszczędzisz miejsce i np. worki.
Dodaj ogłoszenie