Jak wyglądają kontrole sklepów z dopalaczami? [WYWIAD]

  Jak wyglądają kontrole sklepów z dopalaczami? [WYWIAD]

  Patryk Drabek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dorota Wodzisławska-Czapla, zastępca śląskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

  Dorota Wodzisławska-Czapla, zastępca śląskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego. ©P. Drabek

  Jak wyglądają kontrole sklepów z dopalaczami? Dlaczego z problemem nikt nie może sobie poradzić od kilku lat? Z Dorotą Wodzisławską-Czaplą, zastępcą śląskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, rozmawia Patryk Drabek.
  Dorota Wodzisławska-Czapla, zastępca śląskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

  Dorota Wodzisławska-Czapla, zastępca śląskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego. ©P. Drabek

  Jak radzicie sobie z falą zatruć dopalaczami w województwie śląskim?
  Nasze działania są dwukierunkowe. Po pierwsze, nękanie i sprawdzanie sklepów, gdzie są sprzedawane dopalacze. Przeprowadzanie kontroli, jeśli była taka możliwość. Te sklepy z dopalaczami zostały zamknięte i, niestety, nie jest to nasza zasługa. Wywieszono po prostu kartki, że są nieczynne. Nie ustajemy jednak w drążeniu tematu.


  W jaki sposób przeprowadzaliście takie kontrole? Czy nie było tak, że musieliście wcześniej informować o tym właścicieli?
  Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej - do momentu, gdy nie były to narkotyki, tylko środki zastępcze - nakazywano nam, by powiadomić przedsiębiorcę o takiej kontroli. Wiem, że pojawiają się zarzuty pod naszym adresem, ale działaliśmy zgodnie z ustawą. Po 1 lipca sytuacja zmieniła się i sklepy nie były zawiadamiane. Teraz są zamknięte.

  Zbieracie również dane dotyczące osób, które zatruły się dopalaczami w województwie śląskim. Jak obecnie przedstawiają się te dane?
  Jeżeli chodzi o dane od 3 do 15 lipca, do północy, to mieliśmy w sumie 597 zatruć i podejrzeń zatruć. Z tego 434 osoby były hospitalizowane. Pięć osób było w stanie ciężkim. Jak z tego widać, szpitale i pogotowie sprawdziły się, zaopiekowano się tymi osobami. Nie było żadnych zgonów. Odnotowaliśmy je tylko między styczniem a lipcem tego roku. W tym czasie zmarły trzy osoby.

  Jakie inne działania podjęliście jako Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach?
  Chcemy dotrzeć do mieszkańców z informacjami, że dopalacze to śmierć. To nie jest zabawa, tylko poważna rzecz.

  Wcześniej o tym nie informowaliście?
  Pracowaliśmy ciężko przez cały ubiegły rok i połowę tego, ale jak widać nie przyniosło to takiego efektu, jakbyśmy chcieli, skoro mamy tyle osób, które dobrowolnie skazują się na uszczerbek na życiu czy też śmierć. W związku z tym planujemy teraz zmasowany atak. Jesteśmy w internecie oraz w miejscach wypoczynku dzieci i młodzieży. Przez cały weekend nie zabraknie nas na największych imprezach w województwie śląskim. Będziemy mieć ze sobą alkogogle i narkogogle, które można sobie przymierzyć. Może ktoś stwierdzi, że taniej kupić sobie takie okularki niż zażywać "Mocarza" i narażać się na śmierć. Na pewno będziemy w Katowicach na placu Kwiatowym, a nie zabraknie nas także na imprezach muzycznych w Chorzowie i w Żywcu. Pojawimy się też w Bielsku-Białej na imprezie związanej z eurodance. Każdy człowiek, którego przekonamy do tego, że dopalacze to śmierć i są inne, sensowne sposoby spędzania wolnego czasu, to będzie nasz sukces.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dopalacze

  franek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Pamietam,ze kiedys taki szalbierz z PO,wszem i wobec ogladszal,ze skonczylo sie z dopalaczami w Polsce.Wyszlo,jak zawsze w tym rzadzie przesztepcow.To tez sie nie udalo.A moze bysmy sobie...rozwiń całość

  Pamietam,ze kiedys taki szalbierz z PO,wszem i wobec ogladszal,ze skonczylo sie z dopalaczami w Polsce.Wyszlo,jak zawsze w tym rzadzie przesztepcow.To tez sie nie udalo.A moze bysmy sobie przypomnieli,co sie tym aferzystowm udalo...???zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo