Jak wybrać najlepszy kierunek studiów (cz. 1)

Bogumiła Nehrebecka
Bruno Fidrych/Polska
Rozpoczęła się rekrutacja na uczelnie. Zanim dokonasz wyboru, sprawdź, które specjalności zapewnią ci po studiach najlepszy start na rynku pracy.

Trwa rejestracja internetowa kandydatów. Na początku lipca rozpoczną się konkursy świadectw maturalnych oraz egzaminy i rozmowy z kandydatami na niektórych kierunkach. Pierwsze listy kwalifikacyjne będą ogłoszone w drugim tygodniu lipca, a po złożeniu dokumentów, czyli mniej więcej dwa tygodnie później, zostaną wywieszone listy przyjętych. Terminy, które podajemy, są orientacyjne, bo każda uczelnia sama je ustala wewnętrznym rozporządzeniem rektora.

Zanim jednak kandydat na studenta złoży papiery na uczelni, musi wiedzieć, co chce studiować i jaki zawód zdobyć. W dzisiejszym poradniku podpowiadamy, jak wybrać kierunek, którego ukończenie może zapewnić ci najlepszy start w życiu zawodowym.

Decyzję musisz podjąć sam. Nie zastanawiaj się, na co idą koledzy, gdzie przyjmują bez egzaminu lub czego oczekują od ciebie rodzice. Weź pod uwagę inne bardzo ważne kryteria wyboru:
1. twoje zainteresowania (lepiej robić to, na co ma się ochotę, oraz mieć ochotę na to, co się robi).
2. obecne i przyszłe zapotrzebowanie na absolwentów (czyli jak jest dziś i jakie są przewidywane trendy na rynku pracy).
3. możliwości tzw. mobilności zawodowej (przemyśl, czy i jakie są szanse na zmianę zawodu w przyszłości czy jego uzupełnienie, w zależności od potrzeb rynku pracy).

Wybierając kierunek, powinieneś więc pogodzić ze sobą zarówno swoje zainteresowania, predyspozycje, zdolności i możliwości, jakie dają ci dotychczasowe wyniki nauki (np. punkty za świadectwo), z możliwościami sfinansowania swoich studiów, jak i z perspektywami na zatrudnienie po ich zakończeniu.

Wybór kierunku możesz zacząć także od zorientowania się, jakie stypendia możesz dostać w trakcie studiów oraz jakie praktyki i staże cię interesują. Ważne są także szanse na dobrą pracę w przyszłości. Może ci pomóc w tym tzw. zamawianie kierunków studiów przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest to program stypendialny dla studentów pierwszego roku, ale tylko tych na kierunkach wybranych przez resort, które są ważne dla naszej gospodarki. W roku akademickim 2008/2009 są to:
inżynieria biomedyczna i środowiskowa,
mechatronika,
budownictwo,
energetyka,
elektrotechnika,
mechanika i budowa maszyn,
automatyka i robotyka,
matematyka,
biotechnologia rolnicza i medyczna.

Połowa najlepszych studentów, czyli blisko 1500 osób na tych kierunkach, będzie dostawała blisko 1 tys. zł miesięcznie. Ministerstwo wybrało te specjalności na podstawie analizy tegorocznego rynku pracy. Trudno jednak z całą pewnością powiedzieć, czy prognozy urzędników się sprawdzą i za pięć czy dziesięć lat fachowcy w tych dziedzinach będą rozchwytywani na rynku pracy.

Dzisiejsi maturzyści muszą się liczyć z tym, że w przyszłości będą zmieniać pracę częściej niż ich rodzice i będą za nią jeździć nie tylko po Polsce. Wiąże się to z umiędzynarodowieniem działalności gospodarczej oraz rozwojem i upowszechnieniem zaawansowanych technologii teleinformatycznych. Pracodawcy będą szukali ludzi wszechstronnie wykształconych. Jeden dyplom już nie wystarczy: ważne będą dodatkowe kursy, uprawnienia i specjalizacje. Podstawą zatrudnienia będzie nie tylko znajomość języków obcych i obsługi komputera, ale też umiejętność szybkiego przekwalifikowywania się zawodowego i adaptacji do nowych warunków pracy.

Na podstawie analiz rynkowych można ułożyć listę zawodów i specjalności, które do 2010 r. będą się szybko rozwijać. Prawdopodobnie stosunkowo łatwo będzie zdobyć pracę w branżach:
informatycznej i bankowości,
turystycznej, zwłaszcza w hotelarstwie i gastronomii,
medycznej,
ochronie środowiska,
edukacji,
rozrywce, mediach,
opiece społecznej.

Prognozowanie zmian na rynku pracy w Polsce nie jest trudne. Zmiany te są ściśle związane z tendencjami społeczno-gospodarczymi na świecie. A ponieważ dopiero doganiamy kraje Europy Zachodniej, to zmiany, które teraz u nas zachodzą, Anglicy, Francuzi czy Niemcy przerabiali kilkanaście lat temu.

Za kilka lat to nie wielkie korporacje będą oferować najwięcej miejsc pracy, tylko małe i średnie przedsiębiorstwa. Wielu dzisiejszych maturzystów będzie ich właścicielami, bo będzie coraz bardziej się opłacało zakładać własne firmy, które najszybciej wykorzystają pojawiające się na rynku okazje.

Jak powyższe analizy przekładają się na statystykę kierunków kształcenia, które wybrali ubiegłoroczni maturzyści? Od paru lat preferencje kandydatów na studia nie zmieniają się. Psychologia, filologie, zwłaszcza anglistyka , informatyka, architektura - to najbardziej oblegane kierunki studiów.

O popularności kierunków studiów mówią dwa rodzaje danych: rzeczywiste liczby kandydatów i miejsc na danym kierunku, czyli ilu studentów faktycznie tam zdaje, oraz liczba osób ubiegających się o jedno miejsce (patrz ramka). Po tych zestawieniach widać, że ubiegłoroczni maturzyści w dużym stopniu kierowali się przy swoich wyborach tendencjami na rynku pracy, ale tylko w zakresie kierunków humanistycznych, ekonomicznych i medycznych, a mniej - technicznych. Tutaj od lat brakuje chętnych np. do uzyskania dyplomu inżyniera budownictwa czy elektroniki.

Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że nawet jeśli wybierzesz kierunek mający przed sobą przyszłość, np. turystykę i rekreację czy psychologię, a przez kilka lat wstecz i kilka lat po ukończeniu przez ciebie studiów tysiące świeżo upieczonych psychologów trafi na rynek pracy, bardzo trudno będzie ci znaleźć dobrze płatne zajęcie z powodu ogromnej konkurencji.

Może warto pomyśleć o kierunkach wyjątkowych, tzw. niszowych, gdzie konkurencja będzie znikoma?

W tym roku maturzysta może rozważyć np. wybór matematyki finansowej i zostać aktuariuszem (to połączenie teoretycznej matematyki ze statystyką, teorią ryzyka i zarządzaniem portfelem finansowym) lub neurokognitywistykę, która łączy psychologię z najnowszą wiedzą na temat funkcjonowania mózgu (neurofizjologią poznawczą) z informatyką i modelowaniem sieci neuronalnych.

Absolwenci takich studiów nie mogą liczyć na gazetowe ogłoszenia typu "poszukuję aktuariusza", ale gdy szefom biur maklerskich, banków, agencji marketingowych itp. przedstawią swój dyplom, mają olbrzymie szanse na etat.

Rzadko spotykane specjalizacje można znaleźć na uniwersytetach i uczelniach artystycznych. Kierunkiem multidyscyplinarnym jest kognitywistyka. Proponuje ją m.in. Uniwersytet w Poznaniu. To nauka o umyśle i procesach poznawczych. Łączy takie dziedziny wiedzy jak: psychologia, biologia, informatyka, teorie sztucznej inteligencji, lingwistyka, logika i filozofia. W Bydgoszczy można zdobyć tytuł kantora muzyki kościelnej, a na Uniwersytecie Warszawskim sporą popularnością cieszy się tybetologia.

Poznaj charakter różnych kierunków, nie skupiaj się tylko na jednym. Jeśli np. chcesz pracować z dziećmi, bierz pod uwagę nie tylko pedagogikę, ale i psychologię (możesz zostać dziecięcym psychoterapeutą) czy nawet fizjoterapię. Bierz pod uwagę program studiów - to, czego się tam nauczysz, a nie tylko to, jaki dyplom dostaniesz. Sam z siebie dyplom nie daje pracy, liczą się konkretne umiejętności.

Oficjalne strony uczelni znajdziesz w wyszukiwarce. Oprócz warunków przyjęcia czy terminów rekrutacji znajdziesz tam wykaz kierunków i opis programu nauczania każdego z nich.

Możesz też zadzwonić lub wybrać się na wydział nauki szkoły wyższej, poprosić o biuletyn informacyjny dla kandydatów na studia, porozmawiać z tymi, którzy już studiują na tym kierunku.

Następnie ułóż w kolejności te specjalności, które interesują cię najbardziej. Wpisz co najmniej trzy. Sprawdź warunki rekrutacji i - co też bardzo ważne - terminy np. rozmów kwalifikacyjnych czy egzaminów. Może bowiem zdarzyć się i tak, że będą odbywały się w tym samym dniu i będziesz musiał z któregoś z nich zrezygnować. Sprawdź też, ile będzie cię kosztowało złożenie dokumentów na uczelniach.

Według liczby kandydatów (10 tys. i więcej) w roku akademickim 2007/2008 najwięcej kandydatów było na:
pedagogikę: 37 490
prawo: 31 827
zarządzanie: 27 707
ekonomię: 22 026
administrację: 21 014
stosunki międzynarodowe: 19 553
informatykę: 18 890
filologię (specjalność - filologia angielska): 17 998
turystykę i rekreację: 16 746
socjologię: 16 682
budownictwo: 16 179
politologię: 16 143
psychologię: 14 961
filologię polską: 14 172
biotechnologię: 13 127
ochronę środowiska: 11 301
europeistykę: 10 945
finanse i rachunkowość: 10 804 Według liczby kandydatów (trzech i więcej) na miejsce:
weterynaria: 7,3
dietetyka: 6,6
międzynarodowe stosunki gospodarcze: 6,5
psychologia: 5,7
etnologia: 5,5
logistyka: 5,3
dziennikarstwo i komunikacja społeczna: 5,2
prawo: 5,1
gospodarka przestrzenna: 5,0
historia sztuki: 4,9
międzywydziałowe indywidualne studia matematyczno-przyrodnicze: 4,8
stosunki międzynarodowe: 4,7
biotechnologia: 4,6
międzywydziałowe indywidualne studia humanistyczne: 4,6
kulturoznawstwo: 4,1
europeistyka: 4,1
archeologia: 4,1

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
elka
dokladnie, najlepiej dobrze zastanowic sie co bedzie potrzebne za jkis czas, a nie na to co mowia na miescie czy o czym mowia w mediach. sama wybralam fizjoterapie na almamer i wierze, ze podjelam wlasciwa decyzje. oczywiscie okaze sie za lat kilka, ale wiele faktow podpowiada mi, ze bedzie po mojej mysli.
Z
Zbyszek
Najważniejsze żeby przeprowadzić dobrą analizę co będzie najlepsze do studiowania nie tylko na najbliższe lata ale na długa przyszłość. Ja skorzystałem z poradnika, do którego dostęp można znaleźć na stronce jakiestudiawybrac.pl .Polecam z czystym sumieniem, sam takej analizy bym nie przeprowadził bo poprostu trochę za młody jestem , może po studiach - jak już skończę moją informatykę i będę miał jakieś doświadczenie
Dodaj ogłoszenie