reklama

Jak wybrać konto osobiste, a jak do prowadzenia firmy?

Materiał informacyjnyZaktualizowano 
Konto bankowe – bez niego dziś trudno się obejść. Mało kto decyduje się na inny sposób otrzymywania wynagrodzenia, oszczędzania, przechowywania swoich comiesięcznych wpływów. Konto bankowe stwarza wiele możliwości, tak dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Ofert na rynku nie brakuje, są coraz bardziej kuszące. Skąd zatem taka trudność w wyborze banku, w którym zostanie założone konto osobiste lub firmowe, a nawet obydwa?

Konto osobiste

Założenie konta osobistego nie trwa długo. Można w tym celu wybrać się do oddziału stacjonarnego w dowolnym mieście, nie tylko swoim. Najczęściej w dużych galeriach znajdziemy również punkty, w których udzielane są podstawowe informacje, ale i można założyć konto osobiste. Dla bardziej wymagających dostępne są formalności załatwiane online. To ogromna wygoda, co więcej, można bez pośpiechu porównać przygotowane oferty i zastanowić się, która z nich będzie dla nas najlepsza.
Warto wejść na stronę główną wybranego banku, na przykład https://www.aliorbank.pl/. Ocenić przejrzystość, łatwość odnajdywania najważniejszych informacji. Nie uda się zobaczyć, jak od środka wygląda panel dla klienta, który już ma założone konto, ale pierwsze wrażenie także ma znaczenie w tym przypadku.

Decydując się na założenie konta osobistego, trzeba dobrze przemyśleć własne potrzeby. Zastanowić się, do czego będziemy je wykorzystywać. Jak często z niego planujemy korzystać, wybierzemy płatności online czy może zależy nam na wypłatach z bankomatów i możliwości korzystania z wpłatomatów? A może jeszcze inaczej, liczymy na osobisty kontakt z pracownikami banku, i tym samym potrzebujemy bezproblemowego dojazdu do wybranego oddziału. Takich detali jest wiele, a to one czynią daną ofertą dla nas zadowalającą lub nie.

Na co zwrócić uwagę wybierając bank?

Na reklamach możemy dostrzec mnóstwo ofert banków, które proponują konta osobiste całkowicie za darmo. Tak naprawdę jednak, bardzo rzadko zdarzają się oferty, które nie wiążą się z żadnymi płatnościami. Czy to oznacza, że czekają nas comiesięczne wydatki? Niekoniecznie. Równie często oferty darmowe oznaczają, że nie przyjdzie nam płacić za otwarcie, prowadzenie rachunku, przelewy czy wypłaty z bankomatów, a także użytkowanie karty debetowej, ale po spełnieniu określonych warunków. To właśnie te warunki różnią banki między sobą.

Własne potrzeby i oczekiwania znów są na pierwszym miejscu. Bezpłatne prowadzenie konta osobistego, zwykle wiąże się z koniecznością uzyskiwania wpływów na określonym poziomie. Pod tym względem trzeba porównać oferty, bo w jednym banku może być wymagane jedynie 1000 zł wpływów, podczas gdy w innym na przykład 2500 zł.

Wykonywanie transakcji internetowych może być płatne, powyżej określonej w warunkach ich liczby lub decydując się na przelewy zagraniczne albo na konta założone w innych bankach. O tym elemencie nie można zapominać, bo kilka złotych miesięcznie, a nawet więcej, w skali roku daje niemałą kwotę.

Korzystanie z karty debetowej, zwykle wydawanej do konta osobistego. Nie jest to jednak obowiązek. Karta może pozostać nieaktywna, jeśli uznamy od samego początku, że większość wpływów gromadzimy na innym koncie, a drugie ma być dodatkowym i nie potrzebujemy wypłacać z niego gotówki korzystając z karty. Decydując się jednak na kartę debetową, najczęściej trzeba wykonać określoną liczbę transakcji bezgotówkowych lub dokonać transakcji na wskazaną kwotę, by nie ponosić kosztów.

Częściej płacimy kartą, czy jednak wolimy udać się do bankomatu i zapłacić gotówką za większość wydatków? W drugiej opcji znów należy sprawdzić, czy nie ma limitów wypłat gotówkowych, a jeśli są, to ile przyjdzie nam dodatkowo zapłacić za nadprogramową wypłatę, także z bankomatów poza krajem. Gdy bank daje szansę na bezpłatne i nielimitowane wypłaty jedynie w swoich bankomatach, powinniśmy mieć je w okolicy. Może się również okazać, że za niewielką dodatkową opłatą, ze wszystkich bankomatów podejmiemy gotówkę, bez pobierania prowizji.

Tabela opłat i prowizji. Ten dokument musi być dla nas podstawą. To w nim znajdziemy dokładne informacje, za co, kiedy i w jaki sposób przyjdzie nam płacić. Warto zweryfikować zapisy z ofertą przedstawioną przez pracownika banku. Nie o wszystkim bowiem w placówce się mówi, a niekiedy sami zapomnimy o coś zapytać. Tabela opłat i prowizji rozwiewa wszelkie wątpliwości.
Na koniec dobrze jest przyjrzeć się dodatkowym produktom, dostępnym, gdy skorzysta się z oferty konta osobistego. Takich produktów finansowych jest całkiem sporo, i nigdy nie wiadomo, który z nich nam się przyda. Wystarczy spojrzeć na stronę https://www.totalmoney.pl/wizytowki,57,alior-bank, by już zyskać ogląd, co proponuje dana placówka.

Konto firmowe

Czy konto firmowe to obowiązek? W teorii nie. Nie ma zapisów nakazujących zakładanie konta firmowego. Przedsiębiorcy mogą wciąż korzystać z konta osobistego, ale w praktyce jest to rozwiązanie mało wygodne i również mało bezpieczne. W razie kontroli, trzeba wykazywać, które przychody były firmowymi. Urząd zyskuje wgląd w prywatne wydatki, co z jednej strony budzi dyskomfort, z drugiej może zaś oznaczać, że niektóre z transakcji wykonywanych nie firmowo, lecz prywatnie, zaczną budzić podejrzenia i trzeba będzie udowadniać, że nie miały związku z prowadzoną działalnością.

Brak konta firmowego oznacza ponadto, że w przypadku gdy kontrahent będzie chciał wysłać przelew w formie split payment, czyli płatności podzielonej, a przedsiębiorca będzie korzystał tylko z konta osobistego, taka transakcja zostanie zwrócona do nadawcy. I ostatni argument przemawiający za założeniem konta firmowego – lepsza kontrola nad wydatkami firmowymi i prywatnymi. Rozgraniczenie pieniędzy wpływających na konto ze względu na transakcje firmowe, a innych wpływów, które nie są rozliczane jako przychody firmy.

Z dodatków, ale jakże ważnych, można wymienić ponadto sporą liczbę funkcjonalności i produktów dostosowanych tylko do potrzeb prowadzenia działalności. Mowa chociażby o pomocy w prowadzeniu księgowości, ofertach pożyczek i kredytów dla przedsiębiorców.
Na co można liczyć warto sprawdzić na przykład na stronie https://www.tanie-konto.pl/alior-bank/ikonto-biznes/.

Już wiemy, że bez konta firmowego się nie obejdzie. Jak dokonać właściwego wyboru? Warto pokusić się o ocenę korzystania z wybranych kont przez innych klientów. Bez problemów znajdziemy je w sieci. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło 'alior bank opinie' lub używając nazwy innego dowolnego banku i gotowe.

Kryteria wyboru nie będą się w znacznym stopniu różniły od tych, jakie uwzględnia się przy dylematach odnośnie konta osobistego. Najbardziej interesują nas opłaty. Zwykle są to płatności za prowadzenie konta i korzystanie z karty debetowej, ale można ich uniknąć, spełniając określone warunki – wysokość wpływów, przelew do ZUS czy US, wykonanie transakcji bezgotówkowych w danej liczbie lub na wskazaną kwotę. O wszystkim dowiemy się ze strony banku, spotykając się z doradcą, a przede wszystkim mając przed oczami dokument – Tabela opłat i prowizji.

Co dalej? Warto się zastanowić, czy konto firmowe zakładać tam, gdzie już posiadamy konto osobiste, czy w innym banku. Usługi w jednej placówce oznaczają łatwiejsze logowanie, szybkie transakcje pomiędzy własnymi kontami, bez czekania. Ale taka opcja nie musi nam odpowiadać. Porównanie ofert to podstawa, zarówno jeśli chodzi o konta osobiste, jak i biznesowe. Dobrze jest skorzystać ze specjalnie przygotowanych rankingów, na przykład tutaj http://bankowe-konta.info/konto/alior-bank/. Jedno zestawienie, w jednym miejscu, by wygodnie zapoznać się ze szczegółami, bez konieczności urządzania sobie wycieczek po wszystkich placówkach bankowych.

Dodatkowe korzyści, one naprawdę istnieją! Zastanówmy się, czego potrzebujemy, z jakich usług korzystamy najczęściej, jakie inwestycje planujemy w przyszłości. Każde konto biznesowe jest opatrzone dodatkami – darmowym prowadzeniem księgowości, przechowywaniem dokumentów, propozycjami pożyczek i kredytów na cele firmowe. Prowadząc biznes, nawet jednoosobową działalność gospodarczą, wydatki piętrzą się z każdym kolejnym rokiem. Już na samym początku warto pomyśleć, w którym kierunku chcemy iść, bo to jeden z elementów, który pomoże podjąć decyzję odnośnie banku, z którego usług będziemy korzystać.

Przede wszystkim, nie dajmy się zwieść tylko reklamom w mediach. Każda oferta ma swoje zalety i wady, ale to, co dla osoby fizycznej może być wadą, dla przedsiębiorcy okaże się być zaletą i odwrotnie. Konta osobiste i biznesowe, choć prezentują się podobnie, to jednak mają za zadanie spełniać odmienne funkcje. Oznaczają dostęp do innych produktów finansowych, funkcjonalności, a przede wszystkim są obarczone innymi kosztami. Wybierajmy cierpliwie porównując oferty, szukając opinii, korzystając z rankingów i analizując, co jest nam niezbędne na daną chwilę, jak i z czego prawdopodobnie będziemy chcieli skorzystać w przyszłości.

Rząd robi poduszkę na ewentualne spowolnienie gospodarcze

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie