Jak Władysław Gomułka cisnął kapciem w telewizor Belweder

  Jak Władysław Gomułka cisnął kapciem w telewizor Belweder

  Sławomir Koper, pisarz

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Wpływowe działaczki, żony sekretarzy i niezależne artystki - PRL-owskie kobiety w obiektywie Sławomira Kopra
  Wanda Wasilewska, Julia Brystygierowa, Zofia Gomułkowa, Stanisława Gierek czy Nina Andrycz - we wszechogarniającej siermiędze niektórym paniom żyło się

  Wanda Wasilewska, Julia Brystygierowa, Zofia Gomułkowa, Stanisława Gierek czy Nina Andrycz - we wszechogarniającej siermiędze niektórym paniom żyło się całkiem nieźle ©Bogusław Nieznalski/Archiwum Dziennika Bałtyckiego

  Towarzyszka Zofia mogła dyskretnie załatwiać różne sprawy, ale nigdy oficjalnie nie sprzeciwiała się mężowi. Wiesław był uparty, szybko też tracił cierpliwość. Zresztą w wielu codziennych sprawach mieli podobne zdanie.

  Należały do nich kwestie programu telewizyjnego (pamiętajmy, że był wówczas tylko jeden) i osób pojawiających się na szklanym ekranie. Do legend należy jednak zaliczyć informację, iż to ona zażądała od Andrzeja Wajdy wycięcia z "Ziemi obiecanej" sceny erotycznej w powozie. Film wszedł na ekrany w 1974 r., kiedy nie mieli już z mężem żadnych wpływów.

  Kalina Jędrusik, telewizor i kapeć


  Nie zmienia to jednak faktu, że pani Gomułkowa szczerze nie znosiła Kaliny Jędrusik. Podobno nabrała do niej niechęci podczas transmisji koncertu dla robotników, gdy aktorka występowała w sukni z ogromnym dekoltem, a na piersiach widoczny był krzyżyk. Zofia interweniowała i dyrekcja telewizji poprosiła aktorkę, aby w przyszłości pokazywała się na wizji "przyzwoicie" ubrana. Faktycznie, następnym razem pojawiła się zapięta pod szyję, ale w pewnej chwili odwróciła się do kamery tyłem, zdjęła szal i pokazała dekolt do pośladków.

  Gomułkowie z niechęcią odnosili się do kabaretów, ze szczególnym uwzględnieniem Kabaretu Starszych Panów. Inteligencka rozrywka była dla nich raczej niezrozumiała, zresztą irytowały ich stroje i tytuły. Opowiadano, że gdy na wizji pojawiała się Jędrusik (zadebiutowała w jednym z pierwszych odcinków kabaretu), I sekretarz rzucał w telewizor kapciem. Inni dodawali bardziej drastyczne szczegóły, zamiast kapcia towarzysz Wiesław miał używać kałamarza czy popielniczki. Eleonora Syzdek, biografka wielu prominentnych postaci z czasów PRL, uważała to jednak za plotki:

  "Nie mógł rzucać kapciami w telewizor (ani tym bardziej popielniczką czy kałamarzem), bo był człowiekiem oszczędnym. Jego oszczędność była wręcz legendarna. Niszczenie czegokolwiek, a zwłaszcza rzeczy cennej, jaką w tamtych czasach był telewizor, nie mieściło mu się w głowie. Zresztą on nie miał czasu na telewizję. To był wybitny człowiek, najbardziej pracowity spośród I sekretarzy. Czytał wszystkie dokumenty. Wystarczy prześledzić jego dzień pracy".

  Zdecydowanie protestował również Strzelecki. Podawał bardziej logiczny powód, jego ojciec był po prostu kaleką i w ogóle nie nosił kapci. W domu posługiwał się specjalnym obuwiem ortopedycznym.

  Inna sprawa, że tryb życia polityka raczej wykluczał oglądanie Kabaretu Starszych Panów. W domu pojawiał się o dziewiętnastej trzydzieści na "Dziennik telewizyjny", który oglądał z żoną podczas kolacji. Nie interesował się późniejszym programem, z wyjątkiem czwartków, kiedy oglądał Teatr Sensacji "Kobra". A następnie kładł się spać.
  « 2 4 5 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  OK

  ssjj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Jeżeli nawet nie lubił i rzucał kapciem to raczej dobrze o nim świadczy bo jako sekretarz mógł zrobić wszystko a nie zrobił żadnych ruchów żeby ich wyeliminować z telewizji czy w inny sposób...rozwiń całość

  Jeżeli nawet nie lubił i rzucał kapciem to raczej dobrze o nim świadczy bo jako sekretarz mógł zrobić wszystko a nie zrobił żadnych ruchów żeby ich wyeliminować z telewizji czy w inny sposób utrudnić życie, a podejrzewam że prawdą jest że po prostu tego nie oglądał, bez sensowne wyśmiewanie się z człowieka za coś czego nie zrobił zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie no gomulka wielki czlowiek

  ttt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 41 / 35

  smiech ,ten nieudacznik ,prostak i morderca ,to palant jakich malo

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dobra pamięć o złych czasach

  Mięta, pisarz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 61 / 85

  Kogo to obchodzi.Ni pies ni wydra,coś na kształt świdra , towarzyszu Koper.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dobra pamięć o złych czasach

  Mięta, pisarz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 89 / 70

  Kogo to obchodzi.Ni pies ni wydra,coś na kształt świdra , towarzyszu Koper.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dobra pamięć o złych czasach

  Mięta, pisarz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 94 / 94

  Kogo to obchodzi.Ni pies ni wydra,coś na kształt świdra , towarzyszu Koper.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To wszystko przez Tuska!

  Ania (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 125 / 71

  I jego ekipę.

  Powinni przeprosić!

  Gdy premierem był Przewodniczący Kaczyński, taka sytuacja byłaby nie do pomyślenia.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo