Jak uszyć maseczkę w domu? Jak zrobić maskę bez szycia? Proste sposoby na wykonanie wielorazowej maseczki ochronnej DIY

JK
Skuteczną maseczkę ochronną można uszyć samodzielnie, a także wykonać bez szycia
Skuteczną maseczkę ochronną można uszyć samodzielnie, a także wykonać bez szycia Kuznetsov Dmitry/123RF
Obowiązek zasłaniania ust i nosa jeszcze długo nie zostanie zniesiony. Wręcz przeciwnie, przepisy będą wymagać rezygnacji z przyłbic czy szalików. Warto więc mieć zapas maseczek na zmianę, przy czym nie trzeba ich wcale kupować! Maskę ochronną można wykonać na wiele sposobów w domu. Podpowiadamy, jak uczyć maseczkę oraz jak zrobić ją bez użycia igły i nici – a także co zrobić, by nie parowały w niej okulary.

Obowiązek zasłaniania twarzy

Zdaniem lekarzy noszenie maseczek ochronnych jest nawet ważniejsze niż stosowanie jednorazowych rękawiczek, ponieważ dłonie zawsze można umyć. Obowiązek zasłaniania twarzy ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby, dlatego też dotyczy wszystkich, nawet osób zaszczepionych. Aby zakryć usta i nos, wystarczy wykorzystać to, co jest akurat pod ręką, do własnoręcznego wykonania maski.

od 16 lat

Warto pamiętać, aby maseczkę regularnie dezynfekować i nie doprowadzać do stanu, w którym nosimy ją tak długo, iż staje się kompletnie wilgotna. Dlatego też dobrze jest mieć kilka zapasowych maseczek, które można łatwo wymieniać w razie potrzeby długotrwałego noszenia. Jak samodzielnie wykonać wielorazową maseczkę ochronną bez szycia?

Maseczka bez szycia wykonana z T-shirta

Do wykonania takiej maseczki potrzebna jest:

  • bawełniana koszulka (T-shirt),
  • nożyczki,
  • linijka.

Jak zrobić maseczkę?

  1. Przygotuj bawełnianą koszulkę.
  2. Odetnij dolny fragment tak, by miał szerokość ok. 17-20 cm. Z odciętego pasa materiału wytnij wzdłuż mniejszy prostokąt o wymiarach 15-18 cm, a paski pozostałego materiału rozetnij.
  3. Zawiąż paski na szyi oraz na głowie.

1. Przygotuj bawełnianą koszulkę.2. Odetnij dolny fragment tak, by miał szerokość ok. 17-20 cm.3. Z odciętego pasa materiału wytnij wzdłuż mniejszy prostokąt,

Maseczka bez szycia z bandany

Do wykonania takiej maseczki potrzebna jest:

  • chustka typu bandana o długości boku ok. 40 cm,
  • 2 gumki recepturki,
  • filtr do kawy.

Jak zrobić maseczkę?

1. Przygotuj bandanę o długości ok. 40 cm i złóż ją na pół.2. Przygotuj filtr do kawy i odetnij jego dolną, węższą część.3. Na złożonej na pół bandanie

Jak uszyć maseczkę ochronną?

Jeśli posiadasz w domu maszynę do szycia, możesz spróbować samodzielnie uszyć maseczkę ochronną na twarz. Nie jest to wcale trudne. W razie braku maszyny można także zszyć maseczkę ręcznie, choć zajmie to więcej czasu.

Do wykonania takiej maseczki potrzebne są:

  • 2 kawałki materiału o wymiarach 25 x 15 cm,
  • 2 kawałki elastycznego sznurka lub gumki o długości 15 cm,
  • igła z nitką,
  • nożyczki,
  • ew. maszyna do szycia.

Jak zrobić maseczkę?

1. Wytnij dwa prostokąty z bawełny o wymiarach 25 x 15 cm. Użyj ciasno tkanej bawełny, np. z prześcieradła lub T-shirta. Ułóż dwa prostokąty na sobie.2.

Wielorazowe maseczki na twarz – jakich materiałów użyć?

Czy każdy materiał nadaje się do zrobienia maseczki? Projektantka mody, Waleria Tokarzewska-Karaszewicz, podpowiada:

Maseczki wielorazowe ochronne możemy wykonać z tkanin lnianych, dzianiny (dresówka, jersey), oraz z najbardziej popularnego materiału wykorzystywanego do tego celu - bawełny (np. typu pościelowego).

Projektantka dodaje, że najważniejszy w doborze materiału jest jego skład, o czym często nie myślimy kupując ubrania. Materiały, które nie nadają się do produkcji maseczek, to z grubsza wszystkie syntetyczne materiały.

Jak nosić maseczki ochronne?

W przypadku zarówno jednorazowych, jak i wielorazowych maseczek ochronnych należy przestrzegać zasad ich noszenia w celu uniknięcia zakażenia. Główny Inspektorat Sanitarny wydał instrukcję prawidłowego zakładania i zdejmowania jednorazowej maseczki ochronnej. Jak robić to poprawnie?

  • Przed założeniem maseczki powinniśmy dokładnie umyć ręce mydłem i wodą lub zdezynfekować je płynem antybakteryjnym na bazie alkoholu.
  • Należy założyć maseczkę tak, by zakrywała nos i usta. Musimy upewnić się, że między maską a twarzą nie ma żadnych przerw.
  • Aby zdjąć maskę należy chwycić ją od tyłu za wiązanie. Przy tym etapie potrzeba szczególnej ostrożności, by nie dotknąć przedniej części maseczki.
  • Zdjętą maseczkę jednorazową należy wyrzucić - umieszczając ją w zamykanym pojemniku.
  • Nie należy wyrzucać maseczki do toalety.
  • Po ściągnięciu maseczki myjemy ręce wodą i mydłem lub dezynfekujemy.
Jak uszyć maseczkę w domu? Jak zrobić maskę bez szycia? Proste sposoby na wykonanie wielorazowej maseczki ochronnej DIY
Ministerstwo Zdrowia

W przypadku wielorazowych maseczek ochronnych należy prawidłowo je zdezynfekować, aby nadawały się do ponownego założenia. Jak to zrobić?

Jak dezynfekować wielorazową maseczkę ?

Po prawidłowym zdjęciu maseczki (patrz wyżej) należy poddać ją dezynfekcji w taki sposób, aby zachowała swoje właściwości i jednocześnie pozostała sterylna do następnego założenia. Jak to zrobić?

  • Bawełniane maseczki wielokrotnego użytku po wykorzystaniu należy wyprać w gorącej wodzie. Najlepiej dodatkowo zalać je wrzątkiem lub wrzucić do gotującej wody.
  • Po wypraniu można maseczkę wyprasować gorącym żelazkiem.
  • Innym sposobem dezynfekcji maseczki jest włożenie jej do piekarnika nagrzanego do 70 stopni Celsjusza na 30 minut.
  • Bawełniane maseczki można także zdezynfekować za pomocą środków antybakteryjnych o zawartości minimum 70% alkoholu.

Co zrobić, by w maseczce nie parowały okulary?

Dla osób noszących okulary obowiązek noszenia maseczek może okazać się prawdziwą zmorą. Wszystko przez to, że wydychane, ciepłe powietrze nie wydostaje się na wprost, lecz do góry sprawiając, że okulary stają się zaparowane. Jest to nie tylko uciążliwe, ale i niebezpieczne - poprawianie maseczki ręką lub przecieranie okularów w trakcie robienia zakupów może doprowadzić do zakażenia. Co zrobić, aby okulary nie parowały w trakcie noszenia maseczki? Oto trzy domowe sposoby:

  1. Przyczyną zaparowanych okularów jest to, że maseczka nie przylega w pełni do twarzy, a wydychane powietrze wydostaje się szczeliną między policzkami, nosem i maseczką. Aby uniknąć parowania, uszczelnij maseczkę w tym miejscu. W wolną przestrzeń możesz włożyć kawałek materiału, zwiniętą chusteczkę higieniczną lub watę.
  2. Drugim sposobem na parujące okulary jest posmarowanie ich gliceryną. Należy na miękką szmatkę nanieść 3 krople gliceryny i wetrzeć ją w szkła. Tym sposobem para wodna nie powinna osiadać na okularach.
  3. Nie posiadasz w domu gliceryny? Zamiast niej sprawdzi się także zwykłe mydło. Wystarczy kilka kropli mydła w płynie naniesionego na szkła, by okulary były odporne na parę wodną. Pamiętaj, aby dobrze wypolerować okulary miękką szmatką - tak, by nie zostały na nich smugi.

Pomysłowe maseczki ochronne

W Chinach, w obliczu niedoboru maseczek higienicznych w sklepach, obywatele wykazują się niebywałą kreatywnością w tworzeniu prowizorycznych zasłon twarzy z tego, co jest pod ręką. Można się zainspirować, jednak polecamy dosyć klasyczną - w porównaniu z poniższymi zestawieniami - maseczkę z t-shirta.

juxtapose
Dziwne pomysły na maseczki

Niektórzy radzą sobie jak mogą. Choć można się zainspirować, lepiej jednak potraktować podobne pomysły w kategorii żartu.


Zobacz więcej oryginalnych pomysłów na maseczki ochronne:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl