Jak usunąć kleszcza? Ochrona przed kleszczami. Gdzie występują kleszcze? Borelioza a kleszcze [OBJAWY, PROFILAKTYKA]

as, EA, regiodom, szym
Jak usunąć kleszcza? Jak chronić się przed kleszczami i gdzie występują? Borelioza a kleszcze. Te fakty warto znać.
Jak usunąć kleszcza? Jak chronić się przed kleszczami i gdzie występują? Borelioza a kleszcze. Te fakty warto znać. 123RF
Jak usunąć kleszcza? Z tym pytaniem możemy już niebawem się zmierzyć, ponieważ wraz z początkiem wiosny do ataku ruszyły kleszcze - alarmują leśnicy. Gdzie występują kleszcze? Nie tylko w lasach, ale nawet w środku miasta, w parkach, ogródkach działkowych, na skwerach, przydomowych klombach oraz trawnikach. Jak chronić się przed kleszczami, skoro okazuje się, że te pajęczaki pojawiły się nawet w blokach? Z lektury materiału dowiesz się jak usunąć kleszcza, jakie są objawy boreliozy, a także gdzie, gdzie udać się po pomoc, gdy ukąsi nas kleszcz.

Gdzie występują kleszcze?

Można na nie trafić na wycieczce do lasu, wizycie w parku, na działce, a w ostatnim czasie nawet... na terenach zielonych w centrach miast i w okolicy bloków mieszkalnych. Kleszcze, które odpowiedzialne są za takie groźne choroby jak np. borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu, atakują również na Pomorzu.

Jak ochronić się przed kleszczem

- Na początku wiosny aktywne stają się samice. Wygrzebują się ze ściółki oraz z wierzchnich warstw gleby, w których spędziły zimę, by składać jaja. Jedna kleszczowa mama może ich złożyć nawet trzy tysiące! Późnym latem z jaj wylęgają się malutkie, niemal niewidoczne, przezroczyste larwy i rozpoczynają łowy w trawie. Najbardziej narażone na ich ataki są drobne ssaki i ptaki. Nie pogardzą jednak psem, kotem oraz człowiekiem, idącym przez trawy – ostrzegają przedstawiciele Lasów Państwowych.

Jak usunąć kleszcza? Jak chronić się przed kleszczami i gdzie występują? Borelioza a kleszcze. Te fakty warto znać.

Jak usunąć kleszcza? Ochrona przed kleszczami. Gdzie występu...

Jak usunąć kleszcza?

Co zrobić, gdy już zobaczymy, że mamy kleszcza? Małgorzata Konik, lekarz rodzinny, specjalista w leczeniu boreliozy metodą ILADS, radzi, by – jeżeli umiemy zrobić to samodzielnie – jak najszybciej usuną go z naszego ciała. Można do tego wykorzystać pęsetkę lub kleszczołapki. Ekspertka nie poleca jednak pompek próżniowych do usuwania kleszczy.

Jak usunąć kleszcza? Jak chronić się przed kleszczami i gdzie występują? Borelioza a kleszcze. Te fakty warto znać.
Jak usunąć kleszcza? Jak chronić się przed kleszczami i gdzie występują? Borelioza a kleszcze. Te fakty warto znać. 123RF

Czytaj: Kleszcze ruszyły do ataku. Mapa pokąsań na Pomorzu

Jak chronić się przed kleszczami?

Przed kleszczami chronić muszą się nie tylko ludzie, ale również zwierzęta. Zacznijmy od czworonogów. Na rynku istnieje cały szereg preparatów zabezpieczających przed kleszczami, to: obroże, kropelki i tabletki. Zdaniem weterynarza – Cezarego Okrasy – zanim zastosujemy dany środek u naszego pupila, skonsultujmy to z lekarzem.

W przypadku ludzi trudniej się przed nimi zabezpieczyć. Jak zatem skutecznie chronić się przed kleszczami?

- Gdy znajdziemy kleszcza na ciele, powinniśmy go natychmiast usunąć. Z kolei gdy zauważymy rumień, jak najszybciej musimy się zgłosić do lekarza - radzi Anna Obuchowska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

Jak dokładnie uchronić się przed kleszczem zdradza lekarz, Małgorzata Konik:

Dzień Dobry TVN/x-news

Jak rozpoznać boreliozę?

Specjaliści ostrzegają, że gdy po ugryzieniu przez kleszcza na ciele wystąpi charakterystyczny rumień, a oprócz niego czasem objawy grypopodobne, może to oznaczać, że dana osoba zachorowała na boreliozę.

U niektórych osób rozwijają się neuroborelioza (zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, zapalenie nerwów czaszkowych i nerwów obwodowych), zapalenie stawów czy zaburzenia rytmu serca.

Boreliozę leczy się antybiotykami. Z kolei przypadki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu wymagają hospitalizacji.

Czytaj: Kleszcze, mistrzowie survivalu, nadal żerują. Grozi nam wysyp

U chorych na kleszczowe zapalenie mózgu w pierwszych dniach występują objawy grypopodobne, potem pojawia się wysoka gorączka, silne bóle głowy, u niektórych osób może dojść do porażenia splotów barkowych, nerwów czaszkowych, mózgu.

Jest cieplej, pojawiają się kleszcze. "Aktywnie szuka żywiciela, ale trzeba być blisko by zaatakował"

TVN24/x-news

POLECAMY NA STREFIE AGRO:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl