Jak uniknąć powołania do wojska w trakcie wojny? Najlepiej...

  Jak uniknąć powołania do wojska w trakcie wojny? Najlepiej zostać radnym. W Krakowie nawet połowa uniknie poboru

  Zdjęcie autora materiału
  Piotr Ogórek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  W czasie wojny, do wojska nie trafią m.in. radni

  W czasie wojny, do wojska nie trafią m.in. radni ©marek szawdyn/polska press

  Na początku każdej kadencji samorządowej Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego aktualizuje listę osób, które są zwolnione ze służby wojskowej w czasie mobilizacji lub wojny. Na tej liście najwięcej miejsc zajmują radni miejscy. Spośród urzędników tylko pięć osób nie musi się spodziewać powołania. Natomiast radnych, których pobór ominie, ostatnio było aż 20.
  W czasie wojny, do wojska nie trafią m.in. radni

  W czasie wojny, do wojska nie trafią m.in. radni ©marek szawdyn/polska press

  W trakcie powszechnej mobilizacji lub wojny do wojska w każdej chwili mogą trafić wszyscy, którzy są zdolni do służby wojskowej. Reguluje to ustawa o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej oraz rozporządzenie Rady Ministrów z 2004. Powyższe dokumenty regulują także kwestię, kto może być zwolniony z tego obowiązku. To tak zwana reklamacja od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej.

  Kto znajduje się na takiej liście? Z urzędu reklamację dostają posłowie, senatorowie i właśnie radni. Oprócz tego zwolnieni ze służby są osoby zajmujące kierownicze stanowiska państwowe (m.in. prezydent, premier, ministrowie, wojewodowie, marszałkowie i wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, RPO, szef NBP), a także osoby z kwalifikacjami lub na stanowiskach niezbędnych dla zapewnienia obrony lub bezpieczeństwa państwa. Na wniosek zwolnione ze służby mogą być też osoby np. pracujące w samorządzie.

  Ile mamy takich osób w krakowskim urzędzie? W 43-osobowej radzie miasta na koniec kadencji było 33 mężczyzn. 20 z nich było zwolnionych ze służby wojskowej w trakcie wojny i mobilizacji. Poza służbą są starsi (powyżej 60 roku życia) oraz niezdolni do służby - kategorie D (z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej) i E.

  - W Urzędzie Miasta Krakowa obecnie reklamowanych na wniosek od pełnienia czynnej służby wojskowej jest pięć osób - mówi Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu. To zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Kierownik Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Dyżurni Centrum Zarządzania Kryzysowego. To pracownicy UMK realizujący zadania obronne.

  A ilu radnych obecnej kadencji będzie zwolnionych ze służby w trakcie wojny i mobilizacji? - W tej chwili Kancelaria Rady Miasta Krakowa zbiera niezbędne dane nowych radnych w celu przygotowania i przekazania wniosku do właściwych Wojskowych Komendantów Uzupełnień w celu reklamowania z urzędu radnych kadencji 2018-2023 - dodaje Nowak.

  W nowej radzie miasta znów jest 33 mężczyzn. Powyżej 60. roku życia jest 10.

  KONIECZNIE SPRAWDŹ:  FLESZ: 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - Czy będzie kolejny rekord?

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  i bardzo dobrze

  normals (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  wyobraź sobie obronę kraju w jednym okopie z koniunkturalistą i niepoprawnym konformistą ;)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cyrk

  Obywatel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  A Franek Dolas jest na liście?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo