Jak umiejętnie myć zęby szczoteczką manualną?

Materiał informacyjny JakaSzczoteczka.pl
Najnowsze technologie dostępne na wyciągnięcie ręki sprawiły, że coraz częściej do codziennego dbania o jamę ustną wybieramy szczoteczki elektryczne lub soniczne. Zdaniem producentów i ekspertów, to właśnie one umożliwiają dokładne czyszczenie zębów i pielęgnację dziąseł. Jednak tradycyjną, manualną szczoteczką do zębów wciąż możemy prawidłowo zadbać o higienę – należy jednak przestrzegać kilku zasad.

Jak prawidłowo myć zęby?

Szczotkowanie zębów to to czynność, którą wydawałoby się każdy robi „z zamkniętymi oczami”. Jednak rutyna i przyzwyczajenie mogą być przyczyną wielu chorób i dolegliwości. Kilka ruchów szczoteczką i pospieszne wypłukanie jamy ustnej pastą nie wystarczą bowiem, aby cieszyć się zdrowym uzębieniem.

Dentyści zalecają korzystanie z określonego schematu, który powinniśmy wprowadzić do codziennej rutyny – tylko wtedy będziemy mieć pewność, że dokładnie usuniemy wszystkie zanieczyszczenia, które mogą prowadzić do chorób zębów i dziąseł. Jak więc myć zęby? Przede wszystkim przez minimum 2 minuty, poświęcając 30 sekund na każdy kwadrant (górny prawy, górny lewy, dolny prawy, dolny lewy):

1. Czyszcząc zewnętrzne i wewnętrzne powierzchnie zębów, przyłóż włosie szczoteczki pod kątem 45 stopni do miejsca, gdzie zęby stykają się z dziąsłami i wykonuj krótkie, okrężne ruchy – dzięki temu usuniesz resztki jedzenia i zapobiegniesz osadzaniu się kamienia.

2. Powierzchnie żujące szczotkuj przystawiając do nich włosie na płasko, ruchem poziomym w przód i w tył. Zwróć szczególną uwagę na przestrzenie w głębi jamy ustnej, za ostatnimi zębami (siódemkami lub ósemkami, jeśli takie posiadasz)

3. Wewnętrzną powierzchnię zębów przednich czyść włosiem na czubku szczoteczki, przystawiając ją na płasko i wykonując ruchy w pionie.

4. Nie zapominaj o szczotkowaniu języka – resztki pokarmu i bakterie, które na nim osiadają mogą być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust. Język czyść ruchami wymiatającymi za pomocą włosia, lub drugiej strony główki szczoteczki, jeśli jest wyposażona w specjalną, gumową nakładkę.

Jaka jest najlepsza pora na mycie zębów?

To, że zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie, czyli rano i wieczorem, jest jasne. Często zastanawiamy się jednak, czy robić to przed, czy po śniadaniu? Według ekspertów, idealnie byłoby szczotkować zęby 2 razy o poranku – przed i po posiłku. Mycie zębów zaraz po przebudzeniu usunie bakterie, które zgromadziły się w jamie ustnej podczas kilku godzin snu, natomiast drugie, dodatkowe mycie po śniadaniu, oczywiście oczyści zęby z resztek jedzenia. Naturalnie wieczorem zęby myjemy po kolacji.

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

Jeśli decydujemy się na mycie zębów szczoteczką manualną, warto zadbać o to, aby była odpowiednio dopasowana do naszych potrzeb. Zaczynając od włosia – jego długość wynosi optymalnie 1 cm. Następnie należy zwrócić uwagę na twardość – jeśli borykamy się z problemem wrażliwych lub krwawiących dziąseł, postawmy na szczoteczkę z włosiem typu „soft”.

Kolejnym parametrem przy wyborze szczoteczki jest wielkość główki – każdy z nas ma inną budowę – zbyt duża dla drobnej jamy ustnej szczoteczka będzie niewygodna w użyciu i nie dość precyzyjna, aby dokładnie wykonać swoje zadanie.

Jak często wymieniać szczoteczkę?

Szczoteczkę do zębów należy regularnie wymieniać, zazwyczaj po 2-3 miesiącach lub jeśli zauważymy, że włosie się odkształciło. To ważne, bo zużyta szczoteczka nie spełni już swojej funkcji. Stanie się zbyt tępa, by z powodzeniem usunąć zanieczyszczenia z powierzchni zębów, a poza tym zbierają się na niej bakterie i roztocza, które w wilgotnej łazience mają idealne warunki do rozwoju. Jeśli dbasz o środowisko i martwi Cię częste wymienianie szczoteczki, możesz zaopatrzyć się w biodegradowalną z bambusa, która jest już dostępna w większości drogerii.

Wybierając nową szczoteczkę warto rozważyć zakup szczoteczki sonicznej. Przy wyborze pomocne są poradniki:

- Jak działa szczoteczka soniczna? Czy jest skuteczna? >>

- Testy Opinie i Recenzje szczoteczek do zębów - JakaSzczoteczka.pl

Jak namówić dziecko do mycia zębów?

Dbanie o higienę jamy ustnej dziecka zaczynamy właściwie od samych narodzin. O ile przez pierwszych kilka lat czynność tą wykonuje rodzic, pozostawienie podopiecznego z tym „obowiązkiem” często przysparza problemów. Dzieci szybko się nudzą, nie rozumieją, dlaczego trzeba myć zęby i potrafią nieźle kombinować, aby zmylić rodzica! Aby zachęcić dziecko do mycia zębów, należy urozmaicić mu czas w łazience, zaczynając od szczoteczki z motywem ulubionego bohatera z bajki. Aby ząbki były myte wymagane 2 minuty, można na przykład słuchać ulubionej piosenki (choćby kultowe “Fasolki”), albo wykorzystać jedną z aplikacji na telefon, stworzonych specjalnie po to, aby zachęcić maluchy do dbania o higienę jamy ustnej. Dziecko chętniej będzie myło ząbki, jeśli skojarzy to z dobrą zabawą, wyzwaniem, a nie przykrym obowiązkiem.

Nowa szczoteczka soniczna ułatwia proces mycia zębów wykonując część ruchów za użytkownika. Nie jesteś pewny czy dzieci mogą używać elektrycznych szczoteczek sonicznych? Sprawdź poradnik: Czy dzieci mogą używać szczoteczek sonicznych? >>

O czym jeszcze należy pamiętać myjąc zęby?

Samo szczotkowanie zębów, zwłaszcza szczoteczką manualną nie wystarczy, aby zachować jamę ustną w zdrowiu. Do codziennych rytuałów pielęgnacyjnych powinniśmy dołączyć nitkowanie przestrzeni międzyzębowych oraz stosować płyn do płukania. Zarówno nić dentystyczna, jak i płyn są w stanie dotrzeć do miejsc, do których nie dostanie się włosie szczoteczki, a to właśnie w tych miejscach najczęściej dochodzi do stanów zapalnych, z uwagi na gromadzenie się resztek jedzenia, śliny i bakterii.

Jeśli nasza ulubiona szczoteczka nie posiada części do mycia języka, warto zaopatrzyć się w specjalną skrobaczkę. Jak używać skrobaczki do języka? Ruchami posuwistymi prowadzić ją po powierzchni języka – zazwyczaj wyposażona jest w gumowe lub silikonowe wypustki, które dokładnie zbierają brud. Zarówno skrobaczkę, jak i szczoteczkę do zębów należy po każdym użyciu myć w gorącej wodzie i przechowywać w czystym i suchym miejscu.

Dodaj ogłoszenie