Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak świętować Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów? Święto przypomina o Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

Marek Twaróg
Katowicki Instytut Pamięci Narodowej przygotował z myślą o Narodowym Dniu Ratujących Żydów wystawę „Żegota — Rada Pomocy Żydom” w Katowicach, otwarcie 23 marca 2018 o godz. 14.00, w budynku Poczty Polskiej w Katowicach, przy ul. Pocztowej 9, ekspozycja czynna do 4 kwietnia
Katowicki Instytut Pamięci Narodowej przygotował z myślą o Narodowym Dniu Ratujących Żydów wystawę „Żegota — Rada Pomocy Żydom” w Katowicach, otwarcie 23 marca 2018 o godz. 14.00, w budynku Poczty Polskiej w Katowicach, przy ul. Pocztowej 9, ekspozycja czynna do 4 kwietnia Arek Gola
Narodowy Dzień Polaków Ratujących Żydów przypada 24 marca. W tym roku to nowe święto państwowe obchodzić będziemy po raz pierwszy, a jego celem jest upamiętnienie tysięcy Polaków, którzy - nie bacząc na niebezpieczeństwo - w czasie II wojny światowej pomagali przetrwać Żydom.

Dzień Polaków Ratujących Żydów

Narodowy Dzień Polaków Ratujących Żydów to dziewiąte oficjalnie ustanowione święto państwowe w Polsce, jednak nie jest to dzień wolny od pracy.

W ustawie wprowadzającej ten dzień do kalendarza czytamy, że „Suwerenna Polska, chcąc uczcić pamięć milionów ofiar Zagłady i rodaków, którzy spieszyli im na ratunek, czuje się zobowiązana do strzeżenia prawdy o tym, co zdarzyło się podczas okupacji naszego kraju przez hitlerowską III Rzeszę”.

Polacy pomagali Żydom

Trudno dziś określić, jak wielka liczba Polaków pomagała Żydom w czasie hitlerowskiej okupacji. Wiadomo jednak, że wśród Sprawiedliwych Wśród narodów Świata największa grupę stanowią właśnie Polacy. Jest ich prawie 7 tysięcy, w tym bohaterowie jak Irena Sendlerowa, Jan Karski, Witold Pilecki, Władysław Bartoszewski i inni twórcy Rady Pomocy Żydom („Żegota”).

Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów obchodzimy 24 marca nie bez powodu. To na pamiątkę wydarzenia, które miało miejsce 24 marca 1944 roku we wsi Markowa pod Łańcutem na Podkarpaciu. Wtedy to Niemcy zamordowali państwa Józefa i Wiktorię Ulmów wraz z szóstką swoich dzieci - właśnie za ukrywanie dwóch rodzin żydowskich. To wydarzenie jest niczym symbol wielkiej tragedii Żydów i Polaków, ale też wielu heroicznych postaw.

Narodowy Dzień Polaków Ratujących Żydów JAK ŚWIĘTOWAĆ

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów w Polsce odbywa się wiele imprez, wystaw i uroczystości, koordynowanych najczęściej przez Instytut Pamięci Narodowej. Lokalnie może zostać podjęta decyzja, że z tej okazji zawyją syreny.

Katowicki Instytut Pamięci Narodowej przygotował:

- wystawę „Żegota — Rada Pomocy Żydom” w Katowicach, otwarcie 23 marca 2018 o godz. 14.00, w budynku Poczty Polskiej w Katowicach, przy ul. Pocztowej 9, ekspozycja czynna do 4 kwietnia;

- wystawę „Życie przechowane. Mieszkańcy Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z pomocą Żydom w czasie II wojny światowej”. Wystawa trwa w Gliwicach od 25 lutego do 31 sierpnia 2018, ale właśnie 24 marca (sobota o godzinie 12) przygotowano oprowadzanie kuratorskie dr Aleksandry Namysło, współautorki wystawy (Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, oddział Muzeum w Gliwicach, ul. Ks. J. Poniatowskiego 14).

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

TYDZIEŃ Magazyn informacyjny reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!