Jak się wypisać z PPK? Do kiedy trzeba złożyć wniosek o rezygnację? Jak Pracownicze Plany Kapitałowe wpłyną na pensje i emerytury? [23.10]

Zaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (4 zdjęcia)
Co to jest PPK? Na czym dokładnie polegają Pracownicze Plany Kapitałowe? Jak wpłyną na nasze pensje i emerytury? Czy można wypisać się z PPK? Jak to zrobić? W naszym tekście znajdziecie wiele przydatnych informacji o tym projekcie.

PPK - na czym polegają Pracownicze Plany Kapitałowe?

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe to najnowszy pomysł naszych rządzących. Jego celem ma być pomoc Polakom w odkładaniu pieniędzy na emeryturę. Program oszczędnościowy zakłada, że co miesiąc z pensji pracownika będzie odprowadzana konkretna część jego wynagrodzenia. Pieniądze mają być gromadzone na prywatnym koncie. Na czym dokładnie polega PPK?[/b] Jaka kwota będzie potrącana na rzecz Pracowniczych Planów Kapitałowych? Czy można się z tego programu wypisać?

Nowy kodeks pracy: 23.10.2019 r. W 2020 r. wyższy ZUS, zmian...

Czy trzeba przystąpić do PPK?

Dużym plusem Pracowniczych Planów Kapitałowych jest to, że jest to program dobrowolny. Oznacza to ni mniej ni więcej, że każdy pracownik może podjąć decyzję czy chce w ten sposób odkładać pieniądze, czy nie. Warto jednak podkreślić, że każdy z automatu jest do PPK włączany. Jedyną możliwością jest wypisanie się z tego programu. Jeśli nie zrobimy tego na czas, z naszej pensji będzie pobierana konkretna kwota. Z PPK można się wypisać także w trakcie jego obowiązywania. Oznacza to, że nawet jeśli przez kilka miesięcy należeliśmy do PPK i odkładaliśmy pieniądze w ramach tego projektu, to w każdej chwili można z tej opcji zrezygnować. Tak samo w każdym momencie można będzie dołączyć do Pracowniczych Planów Kapitałowych jeśli uznamy, że jest to dla nas korzystne rozwiązanie i dobry sposób na zabezpieczenie swojej sytuacji finansowej na starość. PPK to system w stu procentach prywatny, dlatego ich obsługą będą zajmować się towarzystwa funduszy inwestycyjnych.

10 powodów, przez które się zwalniamy. Dlaczego pracownicy o...

PPK ile wynosi składka?

Pieniądze na PPK mają wpłacać zarówno pracownicy jak i pracodawcy. Jakie to będą kwoty? - Wpłata podstawowa do PPK wyniesie 2 proc. wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od uczestnika programu i 1,5 proc. wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od podmiotu zatrudniającego - czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Jest to stawka minimalna, oczywiście będzie można zadeklarować chęć wpłacania większej kwoty w ramach PPK. Różne warianty sprawiają, że pracownik będzie mógł na poczet przyszłych oszczędności odłożyć od 3,5 do nawet 8 proc. wynagrodzenia.

Pomyślano też o osobach zarabiających mniej. Wszyscy, których zarobki wynoszą 120 proc. (lub mniej) minimalnego wynagrodzenia w danym roku będą mogły wpłacać mniej niż 2 proc. wynagrodzenia. Nie może to być jednak mniej niż 0,5 proc.

Kiedy rusza PPK?

Przepisy o PPK obowiązują już od 1 stycznia. Jednak pracodawcy dostali trochę czasu, żeby się do tego przygotować. PPK będzie wdrażany stopniowo, zależnie od wielkości firmy i liczby zatrudnionych w niej osób.

Firmy będą przystępować do PPK według poniższego harmonogramu:

  • firma zatrudniająca powyżej 250 osób - 1 lipca 2019
  • firma zatrudniająca od 50 do 249 osób - 1 stycznia 2020
  • firma zatrudniająca od 20 do 49 osób - 1 lipca 2020
  • pozostałe firmy - 1 stycznia 2021

Z założenia wypłata środków zgromadzonych na koncie PPK ma nastąpić po ukończeniu 60. roku życia. Jednak każdy będzie mógł wypłacić pieniądze wcześniej. Jak informuje Ministerstwo Finansów oszczędności zostaną jednak pomniejszone o:

  • podatek od zysków kapitałowych
  • 30% wartości wpłat po stronie pracodawcy - pobrane 30% zapisywane jest pracownikowi jako jego składka na ubezpieczenie emerytalne w ZUS
  • środki pochodzące z dopłat od Państwa

Dodatkowo środki będą mogły zostać wypłacone wcześniej w wyjątkowych sytuacjach. Konkretnie chodzi o:

  • chorobę uczestnika, jego małżonka lub dziecka (do 25% środków, bez obowiązku zwrotu)
  • pokrycie wkładu własnego w związku z zaciągnięciem kredytu na budowę domu lub zakup mieszkania, ale tylko dla uczestników przed 45. rokiem życia (do 100 % środków z obowiązkiem zwrotu w ciągu maksymalnie 15 lat)

Jak się wypisać z PPK?

Założenie twórców Pracowniczych Planów Kapitałowych jest takie, że każdy pracownik zostanie z automatu dopisany do programu. Można będzie z niego zrezygnować w każdej chwili. Jest także możliwość wypisania się z PPK przed jego uruchomieniem. Aby to zrobić, należy u swojego pracodawcy złożyć odpowiednią deklarację. Trzeba jednak pamiętać, że ową deklarację trzeba będzie składać co 4 lata. W przeciwnym wypadku zostaniemy znów automatycznie wcieleni do PPK. Ponownie złożenie deklaracji będzie niezbędne w przypadku zmiany pracy.

Rezygnacja z PPK WNIOSEK

Deklaracja PPK

Rezygnacja z PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 102

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nickey
8 października, 14:55, ladka:

skoro ktoś chce się wypisać z tego programu to niech po prostu to zrobi i tyle. Nigdy chyba nie zrozumiem po co krytykować coś skoro i tak nie chcemy w tym być i brać udziału. Każdego z nas emerytura to powinna być prywatna sprawa

A z czyich pieniędzy rząd dołoży kretynko?

A
Aqa111

Ppk idzie na pincetplusy!!to zwykle okradanie obywatela i opłacanie patologi!!zwykle oszustwo..gotowanie żaby...

K
Konrad

A ja chce sie wypisać raz na całe życie z tego PPK oczywiście nie ma takiej możliwości co za złodzieje

G
Gość
11 października, 14:23, franka:

przecież program jest dobrowolny i nikt nikogo tutaj nie zmusza. Każdy sam musi zadecydować co z jego emeryturą będzie.

nie jest dobrowolny bo przechodzisz z automatu

k
kasandra
3 października, 13:05, foka:

co by nie mówić to zawsze jest to jakaś szansa tak naprawdę by nie marudzić na stare lata że jest źle i nie stać nas na leki czy jakieś zakupy

15 października, 14:34, Gość:

ja wolę odkładać sama co miesiąc 100 zł. w dupie mam ich PPK z których i tak już nic nie bedzie do czasu mojego przejścia na emeryturę. 1200 zł przez 30 lat to 36000. wystarczy dla mnie

Skoro chcesz sama odkładać to po prostu to rób. Ale jeśli ktoś wie że więcej uda mu się odłożyć z państwem to niech to robi. Ja sama z doświadczenia wiem, że samej to nigdy by mi się nie udało odłożyć takiej kasy jak tutaj z ppk

G
Gość
3 października, 13:05, foka:

co by nie mówić to zawsze jest to jakaś szansa tak naprawdę by nie marudzić na stare lata że jest źle i nie stać nas na leki czy jakieś zakupy

ja wolę odkładać sama co miesiąc 100 zł. w dupie mam ich PPK z których i tak już nic nie bedzie do czasu mojego przejścia na emeryturę. 1200 zł przez 30 lat to 36000. wystarczy dla mnie

f
franka

przecież program jest dobrowolny i nikt nikogo tutaj nie zmusza. Każdy sam musi zadecydować co z jego emeryturą będzie.

c
czechmar

kolejny fałszywy artykuł. kiedy ktos wreszcie otworzy oczy ludziom i powie prawdę że z uczestnictwa w PPK nie można zrezygnować? czy to az taka niewygodna prawda zeby wprowadzac ludzi celowo w błąd?

c
czechmar
10 czerwca, 18:45, Edgar:

Już samo to, że z założenia każdy bez pytania jest przypisany do programu jest wysoce niepokojące. Dodatkowo, skomplikowane zasady rezygnacji wskazują, że pieniądze te najprawdopodobniej posłużą do bieżącego łatania budżetu. Dodatkowa emerytura w wysokości 20,- mnie nie interesuje.Niech płacą składki ci, którzy wierzą w bajki.

2 października, 13:47, Rozbawiony:

1 oświadczenie w formie papierowej danej pracodawcy jest skomplikowaną procedurą?

ta? to pokaz w jaki prosty i magiczny sposob mozna zrezygnowac z uczestnictwa w ppK:) zaskocze cie jesli ci powiem ze nie ma takiej mozliwosci?

Q
Quwerty

Nikt nie wie co będzie za Rok a co dopiero za lat kilkanaście lub kilkadziesiąt PPK to następne gówno jak nikt nie zadba o siebie na nic nie można liczyć .Grabie zawsze grabią do Siebie nigdy od Siebie .Lepiej samemu odkładać jak inwestować w coś bez pokrycia i na start stracić 15 lub 17 % za opłaty Złodzieje zawsze będą złodziejami Tylko ładniej potrafiąc Mówić i mamić ludzi a Ci co ufają ich sprawa Na zdrowie jak z OFE.

G
Gość

Skoro po rezygnacji muszę oddać 30% dopłat pracodawcy oraz 17% (dzisiaj) podatek kapitałowy to otrzymam niewiele więcej niż wpłaciłem.

Pocałujta w tyłek wójta

l
ladka

skoro ktoś chce się wypisać z tego programu to niech po prostu to zrobi i tyle. Nigdy chyba nie zrozumiem po co krytykować coś skoro i tak nie chcemy w tym być i brać udziału. Każdego z nas emerytura to powinna być prywatna sprawa

Z
Zwz
13 września, 11:25, Gość:

Ja tam nie zamierzam dokładać się po raz kolejny i jeszcze wciągać w to pracodawcy. Wypisuję się z PPK, w każdym momencie mogę do niego wrócić, jeśli zmienią się warunki uczestnictwa i zapewni mnie ktoś, że te pieniądze nie wyparują.

Do tego momentu sam sobie będę odkładał, będzie mniej niż w PPK - trudno, ale przynajmniej moje i wyciągnę jak będę potrzebował, bez łaski.

25 września, 19:56, Gość:

Ja podobnie

1 października, 23:05, Gość:

Zapewnienie, że pieniądze nie wyparują masz w art 3 ustawy. Mówi o prywatności środków.

Papier wszystko przyjmnie !!!!!!!!!!!!

G
Gość

Po OFE wiekszosc nie zaufa juz takim

planom. O argumentach za i przeciw PPK mozna tez poczytac tutaj:

https://ludzkiefinanse.pl

G
Gość

Ppk to program do sciagania pieniedzy na 500 plus. Rzad mysli jedynie o biezacej sytuacji finansowej i natychmiastowych srodkach zaradczych. Nie mysli o tym jak za kilkanascie lat wytlumaczy ludziom zapisanym do ppk ze ich pieniedzy nie ma i nie bedzie

Dodaj ogłoszenie