PPK 2020: Rezygnacja. Jak się wypisać? Jak złożyć wniosek? Jak Pracownicze Plany Kapitałowe wpłyną na pensje i emerytury?

Co to jest PPK? Na czym dokładnie polegają Pracownicze Plany Kapitałowe? Jak wpłyną na nasze pensje i emerytury? Czy można wypisać się z PPK? Jak to zrobić? W naszym tekście znajdziecie wiele przydatnych informacji o tym projekcie.

PPK - na czym polegają Pracownicze Plany Kapitałowe?

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe to najnowszy pomysł naszych rządzących. Jego celem ma być pomoc Polakom w odkładaniu pieniędzy na emeryturę. Program oszczędnościowy zakłada, że co miesiąc z pensji pracownika będzie odprowadzana konkretna część jego wynagrodzenia. Pieniądze mają być gromadzone na prywatnym koncie. Na czym dokładnie polega PPK?[/b] Jaka kwota będzie potrącana na rzecz Pracowniczych Planów Kapitałowych? Czy można się z tego programu wypisać?

Nowy kodeks pracy: 12.12.2019 r. Wyższy ZUS, zmiany w urlopa...

Czy trzeba przystąpić do PPK?

Dużym plusem Pracowniczych Planów Kapitałowych jest to, że jest to program dobrowolny. Oznacza to ni mniej ni więcej, że każdy pracownik może podjąć decyzję czy chce w ten sposób odkładać pieniądze, czy nie. Warto jednak podkreślić, że każdy z automatu jest do PPK włączany. Jedyną możliwością jest wypisanie się z tego programu. Jeśli nie zrobimy tego na czas, z naszej pensji będzie pobierana konkretna kwota. Z PPK można się wypisać także w trakcie jego obowiązywania. Oznacza to, że nawet jeśli przez kilka miesięcy należeliśmy do PPK i odkładaliśmy pieniądze w ramach tego projektu, to w każdej chwili można z tej opcji zrezygnować. Tak samo w każdym momencie można będzie dołączyć do Pracowniczych Planów Kapitałowych jeśli uznamy, że jest to dla nas korzystne rozwiązanie i dobry sposób na zabezpieczenie swojej sytuacji finansowej na starość. PPK to system w stu procentach prywatny, dlatego ich obsługą będą zajmować się towarzystwa funduszy inwestycyjnych.

Dlaczego pracownicy odchodzą z firmy? W czasach, kiedy coraz częściej mówi się o rynku pracownika, a rekrutacje na wiele stanowisk tkwią w martwym punkcie, bo brakuje chętnych do pracy, warto pamiętać o tym, że rotacja pracowników wciąż trwa. Ludzie przychodzą do firmy, a odchodzą od szefa i powinien to uświadomić sobie każdy, kto zmaga się z problemem specjalistów uciekających do innych firm. Poznaj 10 grzechów głównych szefów, przez które pracownicy odchodzą z firmy!

10 powodów, przez które się zwalniamy. Dlaczego pracownicy o...

PPK ile wynosi składka?

Pieniądze na PPK mają wpłacać zarówno pracownicy jak i pracodawcy. Jakie to będą kwoty? - Wpłata podstawowa do PPK wyniesie 2 proc. wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od uczestnika programu i 1,5 proc. wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od podmiotu zatrudniającego - czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Jest to stawka minimalna, oczywiście będzie można zadeklarować chęć wpłacania większej kwoty w ramach PPK. Różne warianty sprawiają, że pracownik będzie mógł na poczet przyszłych oszczędności odłożyć od 3,5 do nawet 8 proc. wynagrodzenia.

Pomyślano też o osobach zarabiających mniej. Wszyscy, których zarobki wynoszą 120 proc. (lub mniej) minimalnego wynagrodzenia w danym roku będą mogły wpłacać mniej niż 2 proc. wynagrodzenia. Nie może to być jednak mniej niż 0,5 proc.

Kiedy rusza PPK?

Przepisy o PPK obowiązują już od 1 stycznia. Jednak pracodawcy dostali trochę czasu, żeby się do tego przygotować. PPK będzie wdrażany stopniowo, zależnie od wielkości firmy i liczby zatrudnionych w niej osób.

Firmy będą przystępować do PPK według poniższego harmonogramu:

  • firma zatrudniająca powyżej 250 osób - 1 lipca 2019
  • firma zatrudniająca od 50 do 249 osób - 1 stycznia 2020
  • firma zatrudniająca od 20 do 49 osób - 1 lipca 2020
  • pozostałe firmy - 1 stycznia 2021

Z założenia wypłata środków zgromadzonych na koncie PPK ma nastąpić po ukończeniu 60. roku życia. Jednak każdy będzie mógł wypłacić pieniądze wcześniej. Jak informuje Ministerstwo Finansów oszczędności zostaną jednak pomniejszone o:

  • podatek od zysków kapitałowych
  • 30% wartości wpłat po stronie pracodawcy - pobrane 30% zapisywane jest pracownikowi jako jego składka na ubezpieczenie emerytalne w ZUS
  • środki pochodzące z dopłat od Państwa

Dodatkowo środki będą mogły zostać wypłacone wcześniej w wyjątkowych sytuacjach. Konkretnie chodzi o:

  • chorobę uczestnika, jego małżonka lub dziecka (do 25% środków, bez obowiązku zwrotu)
  • pokrycie wkładu własnego w związku z zaciągnięciem kredytu na budowę domu lub zakup mieszkania, ale tylko dla uczestników przed 45. rokiem życia (do 100 % środków z obowiązkiem zwrotu w ciągu maksymalnie 15 lat)

Jak się wypisać z PPK?

Założenie twórców Pracowniczych Planów Kapitałowych jest takie, że każdy pracownik zostanie z automatu dopisany do programu. Można będzie z niego zrezygnować w każdej chwili. Jest także możliwość wypisania się z PPK przed jego uruchomieniem. Aby to zrobić, należy u swojego pracodawcy złożyć odpowiednią deklarację. Trzeba jednak pamiętać, że ową deklarację trzeba będzie składać co 4 lata. W przeciwnym wypadku zostaniemy znów automatycznie wcieleni do PPK. Ponownie złożenie deklaracji będzie niezbędne w przypadku zmiany pracy.

PPK Wnioski (wzory)i

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl