Jak się chronić przed kleszczami? Choroby odkleszczowe: borelioza i babeszjoza. Objawy

Anna Nagel
123RF
Jak chronić się przed kleszczami? Jak chronić psa przed kleszczami? Co to jest babeszjoza? Co to jest borelioza? Jakie są objawy chorób odkleszczowych? To pytania na czasie. Mamy w tym roku prawdziwą inwazję kleszczy. Aż 40 proc. kleszczy na Mazowszu jest nosicielami groźnej dla zdrowia boreliozy – alarmowali ostatnio naukowcy z SGGW, którzy przeprowadzili kompleksowe badania. Jednak te pajęczaki mogą być groźne również dla naszych zwierząt. Jak mówią weterynarze – nasila się liczba psów chorujących na babeszjozę.

Co to jest borelioza?

Borelioza, krętkowica kleszczowa, choroba z Lyme to groźna dla ludzi choroba wywoływana przez bakterie przenoszone przez kleszcze. Krętkiem Borrelia burgdorferi, bo to nimi najczęściej zarażone są kleszcze w Polsce, najczęściej zarażamy się po ukąszeniu przez tego owada.

Jak wykryć boreliozę? Objawy

U ludzi można zaobserwować trzy fazy zakażenia.

  • Stadium wczesne ograniczone. Występuje od 7 do 30 dni po ukąszeniu. Objawem, którym można zaobserwować jest tzw. rumień wędrujący. Jest to czerwona lub różowa plama na skórze, najpierw w miejscu ukąszenia, potem w innych. Dodatkowo chory może mieć objawy przeziębienia lub grypy: fatalne samopoczucie, gorączkę, ból mięśni i stawów.
  • Stadium wczesne rozsiane. To już bardzo groźny moment, bo bakterie przedostają się do narządów wewnętrznych: serca, nerek, układu mięśniowego. Ta faza ma miejsce ok. 2-3 miesiące po zarażeniu, o ile pacjent nie był leczony.
  • Stadium późne. To choroba zadawniona pojawiająca się wiele lat po ukąszeniu i prowadzi do niedoczynności wielu narządów. Może prowadzić do śmierci.

BORELIOZA I BABESZJOZA. INWAZJA KLESZCZY NA MAZOWSZU.

W związku z nasileniem zakażeń kleszczy właśnie tym krętkiem po każdym ukąszeniu przez kleszcza, zwłaszcza w przypadku dzieci powinniśmy udać się do lekarza. Po wyciągnięciu kleszcza możemy go włożyć do szczelnego pojemniczka i przekazać go do badań. W przypadku podejrzenia, że kleszcz może być zarażony – osoba ukąszona przez kleszcza otrzyma od lekarza antybiotyk, który zabije bakterie.

Co to jest babeszjoza?

Babeszjoza nie ma nic wspólnego z boreliozą. Jest to jednak groźna choroba, która może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Odpowiedzialne za nią są pierwotniaki z gatunku Babesia canis. Choroba atakuje podstępnie, bo babeszje przenikają do krwinek czerwonych, czyli erytrocytów krwi psa i powodują ich rozpad. To z kolei prowadzi do uszkodzenia nerek i wątroby, a wtedy choroba może być dla psa śmiertelna. W razie wyleczenia z babeszjozy często zwierzę nigdy już nie wraca do pełnego zdrowia.

Jak wykryć babeszjozę? Objawy u psa

Bardzo często – zwłaszcza, gdy pies ma gęste futro nie jesteśmy w stanie od razu wykryć kleszcza. Powinniśmy być jednak czujni – jeśli pies biega po trawie (a tam najczęściej przebywają kleszcze) i ma pierwsze niepojące objawy – powinniśmy natychmiast udać się do weterynarza. Pierwszymi objawami babeszjozy u psów jest apatia, suchy gorący nos, osłabienie, brak apetytu. O tej porze roku każdy taki objaw powinien być dla właściciela psa dzwonkiem alarmowym.

JAK BORELIOZA MOŻE ZNISZCZYĆ ŻYCIE

Babeszjoza u ludzi. Objawy

Chorobę tę nazywa się „malarią północy”. Jest niesłychanie rzadka w naszej części Europy. Do zakażenia dochodzi przez ukąszenie kleszcza. Zakażać mogą larwy kleszczy (nimfy) i osobniki dorosłe. Choroba wylęga się przez 1-8 tygodni. Najczęściej występające objawy to gorączka, dreszcze, poty i bóle mięśniowe oraz utrata apetytu, ogólne rozbicie, zmęczenie, nudności. Ponadto obserwuje się powiększenie wątroby i śledzion. Zakażenie często zbiega się z zakażeniem boreliozą. Leczenie polega na podawaniu leków przeciwmalarycznych.

Co to jest kleszczowe zapaleniu mózgu?

Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba wirusowa. Wirus z rodziny Flaviviridae przenosżą kleszcze. Przenoszą je najczęściej gryzonie i małe zwierzęta leśne. Do zachorowań na terenie Polski najczęściej dochodzi na Warmii i Mazurach, Suwalszczyźnie i Białostoczczyźnie.

Jak wykryć kleszczowe zapalenie mózgu? Objawy

W pierwszej fazie zakażony ma objawy jak przy przeziębieniu i grypie. Są to bóle mięśniowe, gorączka, nudności, biegunka. Takie objawy mogą występować nawet przez tydzień. Po tym czasie może dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu, zapalenia móżdżku lub zapalenia rdzenia kręgowego. Bezwzględnie w przypadku takich objawów po ukąszeniu przez kleszcza należy udać się do lekarza.

Najlepszą – i jedyną ochroną przed kleszczowym zapaleniem mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych jest szczepionka. Szczepić pownny się osoby, które spędzają dużo czasu na terenach leśnych i łąkach położonych na obszarach występowania zagrożenia.

Jak chronić się przed kleszczami? Domowe Sposoby

To mit, że kleszcze spadają na ludzi i zwierzęta z drzew. Zazwyczaj przebywają one w trawach, zwłaszcza wysokich. W ostatnich latach coraz więcej kleszczy można spotkać nie tylko w lesie, ale i na miejskich czy prywatnych trawnikach, zwłaszcza, jeśli nie są wykoszone.

Najlepsze sposoby na kleszcze to:

Odpowiednia odzież zakrywająca jak najwięcej ciała. Dobrą ochroną są wysokie kalosze, w które można włożyć nogawki od spodni

  • Oglądanie swojego ciała po przyjściu ze spaceru. Kleszcze sadowią się najczęściej tam, gdzie skóra jest najcieńsza i najdelikatniejsza: w okolicach wewnętrznego zgięcia łokcia, pod kolanami, w okolicach pachwin, na brzuchu
  • Stosowanie środków odstraszających kleszcze. Najskuteczniejsze są środki chemiczne zawierające substancję DEET , powyżej 30 proc.
  • Podobnie należy chronić zwierzęta domowe, zwłaszcza psy. Na rynku dostępne są środki doustne (tabletki Bravecto), obroże, krople. Innym wariantem, beż użycia chemii jest odstraszacz klesczów o nazwie TickLess, który wiesza się psom na obroży. Ma ono upośledzać narządy Hallera, dzięki który6m kleszcze rozpoznają swoje ofiary. Urządzenie mogą nosić też ludzie.

Jak usunąć kleszcza? Domowe sposoby

  • W przypadku, kiedy kleszcz już wbije się w skórę nie należy go smarować tłuszczem, jak głoszą starsi ludzie. Pozbawiony możliwości oddychania kleszcz zazwyczaj „wypluwa” substancje, które właśnie prowadzą do zakażeń.
  • Kleszcza należy usnąć pincetą (pęsetą), która nie może być ostro zakończona, ponieważ grozi to rozerwaniem insekta. Należy delikatnie chwycić kleszcza i pociągnąć ku sobie, w taki sposób, by go nie rozgnieść.
  • W aptekach można kupić specjalne szczypce (pęsety lub pincety) do usuwania kleszczy. Ich cena waha się od 9 do 30 zł. Większość działa na bardzo podobnej zasadzie, są też modele, które oprócz usunięcia owada odsysają też z ranki jego wydzieliny.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Milutka

Tak, kleszcze są bardzo niebezpieczne i bardzo się boję, jak jakiś wbije się w skórę mojego psa. Zabezpieczam go specjalną obrożą, ale czasami jakiś się wbije. Od razu staram się go wyjąć specjalną kleszczołapką.Tutaj znalazłam fajny artykuł na ten temat: pies.pl/zdrowie/kleszcz-u-psa-co-robic.

j
justycha

Trzeba chronić nasze psiaki przed tym. Mój pies też kiedyś zdechł przez to choróbsko :( A co do fiprex to ja właśnie też to używam dla psa i chyba jest skuteczny bo to pierwszy sezon gdzie nie miał kleszczy.

t
tereska

babeszjoza jest wlaśnie u zwierząt, niestety mojej znajomek piesek zdechł z jej powodu. Ja zabezpieczam fiprexem psem obecnie, i nie mam problemu, ale obawiam się nadal bo mamy prawdziwy wysyp.

Dodaj ogłoszenie