Jak segregować śmieci, żeby na tym zyskać

Alicja Zboińska
Rozdzielając odpady przy wyrzucaniu, nie tylko chronisz środowisko naturalne, ale możesz nawet zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie. W naszym poradniku tłumaczymy jak to zrobić.

Wprowadzenie wysokich stawek za wywóz śmieci ma nas zmusić do segregacji i recyklingu odpadów. Szczególnie że na tle innych krajów Unii Europejskiej, zwłaszcza Niemiec, Austrii, Holandii, wypadamy bardzo słabo.

Statystyczny Polak zużywa rocznie 60 kg papieru, do recyklingu przekazuje niecałe 36 proc., zaś przeciętny Austriak, Holender czy Niemiec prawie dwa razy tyle oddaje na makulaturę. Z danych Krajowej Izby Gospodarki Odpadami wynika, że ok. 98 proc. odpadów, które ulegają biodegradacji, trafia na wysypiska. Tymczasem do 2010 r. na składowiska ma trafiać nie więcej niż 75 proc. takich śmieci, a do 2020 r. - nie więcej niż 35 proc. Wymaga tego od nas Unia Europejska. Przed nami spore wyzwanie.

Na większości polskich osiedli znajdziemy pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów. Im mniej śmieci będzie do nich trafiało, tym więcej zapłacimy za odpadki niesegregowane.

W dzisiejszym poradniku podpowiadamy, jak dzielić śmieci, i pokazujemy, jakie niesie to korzyści także dla naszych portfeli.

1. Niebieskie pojemniki służą do składowania papieru.
Wrzucamy: gazety, katalogi, papier szkolny i biurowy, książki w miękkich okładkach lub z usuniętymi twardymi, torebki papierowe, papier pakowy, pudełka kartonowe, tekturę. Przed wyrzuceniem należy z nich usunąć zszywki, części metalowe i elementy plastikowe.

Nie wolno wrzucać: zabrudzonego i tłustego papieru, papieru z folią, papieru termicznego, kartonów po mleku i napojach, rachunków, faktur, pieluch jednorazowych, podpasek, worków po cemencie i tapet.

2. Żółte pojemniki są przeznaczone na metal i plastik.
Wrzucamy: butelki po napojach (najlepiej zgniecione), butelki po płynach do naczyń, plastikowe nakrętki, torebki, worki, reklamówki, koszyczki po owocach. To także miejsce na puszki po napojach, konserwach, drobny złom, metale kolorowe, kapsle. Opakowania powinny być czyste i zgniecione.

Nie wolno wrzucać: butelek i pojemników z zawartością, opakowań po lekach, pojemników po wyrobach garmażeryjnych, po olejach spożywczych, chłodniczych, silnikowych, zabawek, sprzętu AGD, styropianu, a także opakowań po aerozolach, puszek po farbach i baterii.

3. Białe pojemniki służą do składowania szkła bezbarwnego.
Wrzucamy: butelki szklane po napojach i żywności, butelki po napojach alkoholowych, szklane opakowania po kosmetykach. Szkła przed wrzuceniem nie należy tłuc, opakowania powinny być czyste.

Nie wolno wrzucać: szkła stołowego, fajansu, porcelany i ceramiki, luster, szkła okiennego, żarówek, lamp neonowych i fluorescencyjnych, reflektorów, izolatorów, szkła żaroodpornego, doniczek, szkieł okularowych, ekranów i lamp telewizyjnych, szyb samochodowych.

4. Pojemniki zielone są przeznaczone na szkło kolorowe.
Wrzucamy: butelki i słoiki po napojach i żywności, butelki po napojach alkoholowych i opakowania po kosmetykach. Szkło kolorowe powinno być czyste i niepotłuczone.

Nie wolno wrzucać: szkła stołowego, fajansu, porcelany i ceramiki, luster, szkła okiennego, żarówek, witraży, reflektorów, doniczek, szkła okularowego, ekranów i lamp telewizyjnych, szyb samochodowych.

Nie ma chyba gospodarstwa domowego, w którym nie wykorzystywano by baterii. Nie można się bez nich obyć w budownictwie, energetyce, handlu, łączności, transporcie, usługach serwisowych, służbie zdrowia, służbach mundurowych, szkolnictwie. Wyrzucanie ich na śmietnik jest nieodpowiedzialne i kosztowne, można je bowiem z powodzeniem odzyskiwać.

Zbiórką baterii zajmuje się m.in. Reba Organizacja Odzysku. Na stronie internetowej www.reba.pl można znaleźć adresy sklepów i punktów, w których znajdują się specjalnie do tego przeznaczone pojemniki.

Należy do nich wrzucać baterie o następujących kodach:
160602 - baterie i akumulatory niklowo-kadmowe,
160603 - baterie zawierające rtęć,
160604 - baterie alkaliczne (z wyłączeniem zawierających rtęć),
160605 - inne baterie i akumulatory,
200133 - baterie i akumulatory łącznie z wymienionymi w 160602 i 160603 oraz niesortowane baterie i akumulatory zawierające te baterie,
200134 - wszelkie inne baterie i akumulatory.

Urządzeń, które mają baterie zamontowane na stałe, nie wolno wyrzucać do śmietnika. Należy je traktować tak jak elektrośmieci, czyli oddawać do recyklingu - do sklepów lub innych punktów, które prowadzą taką zbiórkę.

Z utylizacją wszelkich śmieci organicznych, czyli bioodpadów, może sobie poradzić każdy z nas, szczególnie gdy jest właścicielem gospodarstwa rolnego lub ma ogródek przy domu. Wystarczy założyć kompostownik, czyli zwykłą drewnianą skrzynię lub cembrowinę z desek. Można też kupić w wielu marketach budowlanych gotowe kompostowniki. Jest to o tyle ważne, że bioodpady stanowią aż 70 proc. wszystkich naszych śmieci.

PAMIĘTAJ!
Nie wolno mieszać bioodpadów z innymi śmieciami. Zwłaszcza trzeba pamiętać o tym, by nie mieszać bioodpadów z lekami i bateriami, które są odpadami niebezpiecznymi. Te śmiecie, zmieszane z innymi odpadami, nie nadają się do kompostowania, nie są zaliczane poza tym do śmieci recyklingowanych.

Jeżeli zastosujemy się do tej zasady, będziemy mogli posegregować nawet 90-95 proc. odpadów z naszych domów. Pozwoli to na kolosalną oszczędność - zmniejszenie ilości śmieci, za wywóz których będziemy płacić przynajmniej o połowę mniej.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można oddać do sklepu - przy zakupie nowego urządzenia sklepy muszą nieodpłatnie odebrać od nas stare. Część sklepów pobiera opłatę za zużyty sprzęt, jeśli urządzenia nie dostarczy się samemu, a odbierają go przy dostawie nowych urządzeń (jest to zgodne z prawem). Sprzęt można też dostarczać do firm, które zajmują się recyklingiem, w większości miast informacje o nich zawarte są na stronach internetowych urzędów miast i gmin.

Elektrośmieci to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zawierający szkodliwe i trujące substancje. Są to w szczególności:
- świetlówki z rtęcią, która gdy trafi do wody i przeniknie do mózgu, powoduje zaburzenia wzroku, słuchu, mowy, koordynacji ruchowej;
- komputery ze związkami bromu, który powoduje schorzenia układu rozrodczego i problemy neurologiczne;
- baterie z kadmem, który zaburza czynności nerek, powoduje nadciśnienie, wywołuje nowotwory;
- lodówki i zamrażarki z PCB (polichrowanymi bifenylami), który dostając się do wody, powoduje uszkodzenia wątroby, osłabia odporność, wpływa na zaburzenia neurologiczne i hormonalne;
- freon w klimatyzatorach i lodówkach - jest szkodliwy dla warstwy ozonowej, ciągle spotykamy go w urządzeniach starszego typu.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
student

Uważam, że selektywna zbiórka odpadów komunalnych jest bardzo pozytywną sprawą. Niesie za sobą ogromne korzyści. Moja rodzina od dawna segreguje makulaturę, a od kilku miesięcy zacząłem zbierać szklane słoiki i butelki, które dokładnie wymyłem. Recykling naprawdę bardzo pozytywnie wpływa na ekologię i ekonomię. Myślę, że starczy tylko więcej osób namówić do tego.

Dodaj ogłoszenie