Jak segregować śmieci PORADNIK Nowe zasady segregacji opadów komunalnych

Sandra Gozdur
ZMIESZANE - czarny koszDo tego pojemnika wrzucaj tylko to, czego nie udało się rozdzielić do pojemników na odpady segregowane lub czego nie możecie oddać do PSZOK-u lub MPSZOK-u (co to jest, dowiecie się dalej). możemy wrzucać:- resztki mięsne i kości- mokry lub zabrudzony papier- zużyte materiały higieniczne- pieluchy jednorazowe- żwirek z kuwet dla zwierząt- fajans- potłuczone szkło i lustra - tekstylia nie możemy wrzucać:- sprzętu elektrycznego i elektronicznego- AGD - baterii i akumulatorów- odpadów budowlanych i remontowych- opadów zielonych- leków i chemikaliów
ZMIESZANE - czarny koszDo tego pojemnika wrzucaj tylko to, czego nie udało się rozdzielić do pojemników na odpady segregowane lub czego nie możecie oddać do PSZOK-u lub MPSZOK-u (co to jest, dowiecie się dalej). możemy wrzucać:- resztki mięsne i kości- mokry lub zabrudzony papier- zużyte materiały higieniczne- pieluchy jednorazowe- żwirek z kuwet dla zwierząt- fajans- potłuczone szkło i lustra - tekstylia nie możemy wrzucać:- sprzętu elektrycznego i elektronicznego- AGD - baterii i akumulatorów- odpadów budowlanych i remontowych- opadów zielonych- leków i chemikaliów WOJCIECH WOJTKIELEWICZ
Jak segregować śmieci? 1 stycznia 2019 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące segregacji odpadów. Zamiast trzech pojemników, teraz obowiązuje ich aż pięć! Dla wielu osób wciąż jest to "czarna magia" i mimo szczerych chęci mają duży problem z poprawną segregacją śmieci.

Razem z Nowym Rokiem weszły w Warszawie nowe przepisy dotyczące segregacji opadów komunalnych. Do końca 2018 roku obowiązywały 3 frakcje. Teraz śmieci należy dzielić na 5 pojemników: niebieski – papier, żółty - metale i tworzywa sztuczne, zielony – szkło, brązowy - bio i czarny – zmieszane. W okresie od marca do listopada dostawiony będzie jeszcze jeden kosz - szary, na tzw. „odpady zielone”, czyli skoszoną trawę i liście.

Nowe zasady segregacji odpadów w Warszawie będą wdrażane stopniowo. Pojemniki w altankach będą pojawiać się sukcesywnie. Dopóki w altanach będą trzy pojemniki, mieszkańcy będą segregować według starego systemu.

Odpowiedni worek

Trzeba także pamiętać, że nowy system zobowiązuje również do przechowywania śmieci w workach o określonym kolorze.

  • do zbierania papieru – kolor niebieski, napis ”papier”,
  • do zbierania metali, tworzyw sztucznych i opakowań wielomateriałowych - kolor żółty, napis „metale i tworzywa sztuczne”,
  • dla opakowań ze szkła - kolor zielony, napis „szkło”,
  • dla bioodpadów z gospodarstw domowych - kolor brązowy, napis „bio”,
  • dla odpadów zielonych - kolor szary, napis „odpady zielone”,
  • dla odpadów zmieszanych - kolor czarny, napis „odpady zmieszane”,
  • do zbierania odpadów wielkogabarytowych – kolor dowolnie wybrany za wyjątkiem kolorów określonych powyżej, napis – „odpady wielkogabarytowe”

Segregowanie z problemami

Okazuje się, że segregacji śmieci według nowych zasad nie jest taka łatwa. Mieszkańcy cały czas borykają się z problemami przy wyrzucaniu opadów. Najczęstsze błędy dotyczą pojemnika brązowego, czyli "bio". Tam nie mogą wylądować odpadów pochodzenia zwierzęcego oraz tłuszcze. Oznacza to, że obierki po owocach czy warzywach albo fusy po kawie możemy tam wyrzucić, ale kości już nie. Podobnie jest z jajkami - skorupki wyrzucimy do "bio", ale całe jajka do kosza z napisem "zmieszane". Miejsce na kartony po sokach czy mleku, czyli tzw. tetrapaki jest w koszu żółtym z napisem "metale i tworzywa sztuczne". Butelkę po olei, która mimo, iż jest plastikowa to wyrzucamy do opadów zmieszanych, tak jak mokry czy zabrudzony papier. Styropianową tackę, np. po włoszczyźnie, wrzucamy do metali i tworzyw sztucznych, jeśli nie jest zatłuszczona, w innym przypadku do zmieszanych.

Dbaj o środowisko

Przeciętnie człowiek w ciągu roku produkuje ok 350 kg śmieci. Każdego dnia warto pamiętać o minimalizowaniu odpadów. Ważną kwestią jest także, aby zgnieść butelki i puszki oraz złożyć kartony, przed wyrzuceniem ich do kosza.
Jeśli wyrzucacie opakowania to koniecznie bez zawartości czy resztek produktów. Żadnych słoików czy opakowań nie trzeba myć. Ważne, aby zostały dobrze opróżnione.
Pamiętajcie także o punktach PSZOK i MPSZOK (więcej informacji o nich znajdziecie w naszych slajdach).


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Jak segregować śmieci PORADNIK Nowe zasady segregacji opadów komunalnych - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na i.pl Portal i.pl