Jak SB tropiła Żyda z Poznania [ZDJĘCIA]

  Jak SB tropiła Żyda z Poznania [ZDJĘCIA]

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Tajna policja PRL zainteresowała się Kazimierzem Flatauem jeszcze przed Poznańskim Czerwcem 1956
  1/4
  przejdź do galerii

  Tajna policja PRL zainteresowała się Kazimierzem Flatauem jeszcze przed Poznańskim Czerwcem 1956

  Kazimierza Flataua uznano za wroga PRL w 1956 roku, a w latach 60. inwigilowano go, podejrzewając o związki z izraelskim wywiadem. O nieznanej historii działań SB przeciwko poznańskiemu fizykowi, muzykowi i astrologowi pisze Krzysztof M. Kaźmierczak.
  Jego życie to splot paradoksów. Kazimierz Flatau był ewangelikiem a zarazem jednym z najsłynniejszych poznańskich Żydów okresu powojennego. Urodził się w Warszawie, uważał, że jego ojczyzną są poznańskie Jeżyce, a pierwszym językiem jakim mówił był... angielski. Swoim pochodzeniem zainteresował się dopiero podczas okupacji. W czasie, gdy bycie Żydem wiązało się ze śmiertelnym ryzykiem on zaczął uczyć się hebrajskiego.
  Korzenie żydowskie zaczął eksponować w PRL w okresie, gdy Związek Radziecki wystąpił przeciwko Izraelowi wspierając kraje arabskie i rozpoczęto w Polsce nagonkę na osoby pochodzenia żydowskiego.

  Proponował rozstrzeliwać agentów
  Pierwszą sprawę przeciwko Flatauowi tajna policja wszczęła w marcu 1956 roku. Podejrzewano go, że zamierza uciec za granice. Doniosła o tym bezpieka informatorka "Dorota".

  Do dyskretnej kontroli fizyka użyto kilku tajnych współpracowników. Jedną z nich była "Zosia", którą mieszkała w kamienicy Flatauów na Jeżycach w Poznaniu. Zainteresowanie bezpieki wzrosło znacznie po tym, gdy TW "Ewa" (agentką tą była siostra jego żony), poinformowała, że Kazimierz Flatau podczas wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956 roku mówił, że "najważniejszą rzeczą jest zdobycie akt konfidentów Urzędu Bezpieczeństwa i kilku z nich zastrzelenie publiczne".
  Inwigilację zakończono w grudniu 1957 roku. Szczegóły podejmowanych wówczas działań bezpieki nie są znane, gdyż nie zachowały się dokumenty z tamtej sprawy.

  Czuł się ambasadorem Izraela
  Więcej wiadomo na temat ponownego zainteresowania się Flatauem przez tajną policję. W listopadzie 1963 roku major Henryk Szysz-kowski z Departamentu II MSW w Warszawie polecił szefowi Wydziału II w Poznaniu zebranie na jego temat "bliższych danych charakteryzujących".

  Poznańskie SB sprawdziło informacje archiwalne. Po ich przeanalizowaniu kapitan Edmund Kaczmarek stwierdził, że sprawa nie została w latach 50. właściwie wyjaśniona. Zanotował też, że TW "Ewa" przekazywała na temat Flataua materiały wskazujące na jego wrogi stosunek do PRL.

  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wow

  krewny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Tej, notabene Kazimierz Flatau byl Zydem i to Zydem wyznajacym kabale, nigdy Ewangelikiem ;)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Flatau

  Łada (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 96 / 79

  Dość skomplikowane to wszystko, ale za mało w tym POLSKI.


  Zdjęcie autora komentarza
  Polska tamtych czasów...

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  Zgłoś naruszenie treści / 77 / 80

  była jeszcze w dużym stopniu odbiciem Polski przedwojennej i starszej - wielonarodowościowej, wieloreligijnej. Historia i dorobek Polski to dzieło ludzi o bardzo różnych korzeniach. Historia...rozwiń całość

  była jeszcze w dużym stopniu odbiciem Polski przedwojennej i starszej - wielonarodowościowej, wieloreligijnej. Historia i dorobek Polski to dzieło ludzi o bardzo różnych korzeniach. Historia Kazimierza Flataua (i jego rodziny, w której nie brakowało osób wybitnych) jest tego odzwierciedleniem. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ja się z tym zgadzam.

  Widukind (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 79 / 71

  Widukind

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo