Jak robić dobre zdjęcia, czyli sztuka kadrowania

  Jak robić dobre zdjęcia, czyli sztuka kadrowania

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Duża jasna plama odwraca uwagę od twarzy fotografowanego dziecka
  1/5
  przejdź do galerii

  Duża jasna plama odwraca uwagę od twarzy fotografowanego dziecka ©Małgosia Abramowska / Akademia Nikona

  Ogromna popularność fotografii cyfrowej sprawiła, że dzisiaj właściwie każdy posiada aparat fotograficzny. Możliwości techniczne nowoczesnego sprzętu i zaawansowane funkcje pozwalają w większości przypadków na zrobienie poprawnego technicznie zdjęcia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że te naprawdę udane robi zdolny fotograf, a nie nawet najlepszy aparat. Eksperci Akademii Nikona zebrali kilka podstawowych zasad, dzięki którym dowiecie się, na czym polega istota dobrego kadru.

  Środek nie jest najważniejszy


  Początkujący fotoamatorzy często główny motyw fotografii umieszczają w samym środku zdjęcia. Zaletą takiej kompozycji, zakładając, że zdjęcie nie zawiera zbędnych elementów, jest wrażenie równowagi i całkowite skupienie wzroku na fotografowanym obiekcie. To dotyczy jednak zdjęć, których tematem jest jeden obiekt. Uwiecznianie w taki sposób naszych bliskich jest dobre w przypadku portretu, lecz trudno tak opisać miejsce czy sytuację, w której występują. Wybór ciekawszego kadru wymaga większej świadomości kompozycji od fotografującego. Poznanie kilku prostych reguł w tym temacie bardzo ułatwi uzyskanie zamierzonego i ciekawego zdjęcia.

  Reguła trzech i zasada złotego podziału (złotych proporcji)


  Jedną z podstawowych zasad udanej kompozycji jest tzw. reguła trzech (trójpodziału). Jej ideą jest podział obrazu na dziewięć części za pomocą dwóch linii poziomych i dwóch pionowych. Cztery punkty powstałe z przecięcia tych linii nazywamy mocnymi punktami obrazu. Elementy kadru, które znajdą się w tych punktach lub wzdłuż linii, staną się ważniejsze od pozostałych.

  Podobnie jest z zasadą złotego podziału (tzw. boskich proporcji), występującą w przyrodzie (np. w budowie roślin, muszli) i stosowaną w architekturze i malarstwie od tysiącleci. Wykorzystanie jej daje harmonijny i wyważony obraz, naturalny dla naszego oka.

  Bądź sprytniejszy od aparatu


  Umieszczanie obiektu w centrum kadru przez osoby zaczynające swoją przygodę z fotografią w głównej mierze jest spowodowane tym, że pole ustawienia autofocusu jest umieszczone centralnie. Nowe aparaty dają jednak możliwości dowolnego ustawienia tego punktu. Wykorzystujmy też funkcje śledzenia obiektu czy wykrywania twarzy w programach tematycznych (np. portret). Możemy też przekadrować obraz po ustawieniu ostrości. Należy to zrobić z wciśniętym do połowy spustem migawki i wykonać zdjęcie dopiero po przesunięciu głównego obiektu z centrum kadru. Pamiętajmy jednak, aby znalazł się on w jednym z mocnych punktów według wspomnianej wyżej reguły trzech.

  Pamiętaj! Najlepsze zdjęcia to najprostsze zdjęcia


  Dobre zdjęcie charakteryzuje prosty, łatwy do odczytania kadr. Za każdym razem, kiedy komponujemy obraz, powinniśmy się zastanowić nad tym, co znajduje się dookoła fotografowanego obiektu. Zdarza się, że na zdjęciu jest za dużo elementów, które odciągają uwagę widza od głównego motywu. Czasem w kadrze uwzględniamy też za dużo niepotrzebnego tła lub pierwszego planu (np. nieba lub chodnika). Rejestrowany obraz powinien zawierać tylko niezbędne elementy. Wyeliminowanie ze zdjęcia zbędnych rzeczy podkreśla znaczenie głównego obiektu, wprowadzając dodatkowo wrażenie porządku i równowagi. Uważajmy też na elementy pozostające w zbyt dużym kontraście do tematu zdjęcia (np. bardzo jasne i ciemne plamy lub kształty) lub konkurujące z nim (np. jaskrawy i mocny kolor w stonowanym kadrze).

  Materiał powstał przy współpracy z Akademią Nikona
  « 2

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  Magda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Bardzo dobry, merytoryczny artykuł i to na temat, który mnie interesuje. Ja od siebie polecam również ten wpis https://www.faceandlook.pl/jak-zatrzymac-czas - większość z was powinien zainteresować.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  majka

  Zgłoś naruszenie treści

  Ja żeby robić dobre zdjęcia zapisałam się na warsztaty fotograficzne do studia Multiart i dzięki nim moje zdjęcia wyglądają dużo lepiej. Znacznie szybciej nauczymy się fotografować pod okiem...rozwiń całość

  Ja żeby robić dobre zdjęcia zapisałam się na warsztaty fotograficzne do studia Multiart i dzięki nim moje zdjęcia wyglądają dużo lepiej. Znacznie szybciej nauczymy się fotografować pod okiem profesjonalisty niż ucząc się na własnych błędachzwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo