Jak przyspieszyć wypłatę odszkodowania po karambolu?

Maciej Badowski AIP
Przed wypłatą odszkodowania należy ustalić sprawcę wypadku. W przypadku karamboli jest to jednak zazwyczaj bardzo trudne i zajmuje wiele czasu.
Przed wypłatą odszkodowania należy ustalić sprawcę wypadku. W przypadku karamboli jest to jednak zazwyczaj bardzo trudne i zajmuje wiele czasu. Dariusz Śmigielski
Mgła, autostrada, śliskie podłoże – w ostatnich tygodniach połączenie tych czynników ponownie udowodniło swoją niszczycielską siłę. Czy w przypadku potężnych karamboli jest możliwe przyspieszenie wypłaty odszkodowania?

Za tył z OC, za przód z AC

Generalna zasada w przypadku wypadków drogowych brzmi: winny zdarzeniu jest kierowca najeżdżający z tyłu na inny samochód – przypomina Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Ta zasada obowiązuje także w przypadku karamboli. W związku z tym kierowca pierwszego samochodu powinien otrzymać odszkodowanie z OC osoby kierującej drugim autem. Osoba z drugiego samochodu powinna dostać pieniądze z OC kierowcy
z trzeciego auta, ale jedynie na naprawę tyłu swojego pojazdu. Pieniądze na naprawę przodu samochodu może otrzymać tylko z wykupionego przez siebie ubezpieczenia AC.

Problem z karambolami jest jednak taki, że bardzo rzadko mamy do czynienia z tak klarowną sytuacją. Często samochód ciężarowy popchnie kilka aut na siebie. Niejednokrotnie okazuje się, że pierwszy kierowca także złamał jakieś przepisy i ponosi część winy za wypadek. Może być też tak, że jakaś osoba zdążyła wyhamować, ale uderzające z tyłu auto sprawiło, że i tak wjechała na pojazd z przodu (w takim przypadku kierowca, który zdążył wyhamować, otrzyma pieniądze na naprawę zarówno przodu jak
i tyłu auta).

Dlatego ubezpieczyciele z wypłatą jakiegokolwiek odszkodowania wolą poczekać, aż policja ustali ostatecznie stopień odpowiedzialności wszystkich uczestników wypadku.

Czy kierowca może przyspieszyć wypłatę odszkodowania?

W polskim prawie brakuje specjalnych uregulowań związanych z wypłatą odszkodowania w przypadku karamboli. Pojedynczy kierowca może jednak w pewnym stopniu przyspieszyć wypłatę świadczenia.

Przede wszystkim należy jak najszybciej zgłosić szkodę i dostarczyć do ubezpieczyciela wszystkie wymagane dokumenty – podkreśla Paweł Kuczyński z Ubea.pl. Warto także wykonać własną dokumentację fotograficzną samochodu.

Dodatkowo, jeżeli osoba, która uderzyła w nasz samochód, przyznaje się do winy, dobrze jest wypełnić wspólne oświadczenie i przekazać je towarzystwu. Dzięki temu mamy szansę otrzymać szybciej przynajmniej część pieniędzy.

Najlepiej wypłacić odszkodowanie z AC

Mimo wszystko po karambolu w najlepszej sytuacji są kierowcy, którzy wykupili dobrowolne ubezpieczenie AC. Te osoby mogą naprawić całą szkodę z tej polisy. Wadą takiego rozwiązania jest oczywiście utrata zniżek na ubezpieczeniu AC. Niewątpliwą zaletą szybkość wypłaty.

Trzeba także pamiętać, że jeżeli postępowanie udowodni brak winy danego kierowcy, ubezpieczyciel, który wypłacił odszkodowanie z AC, może zażądać od towarzystwa sprawcy wypadku zwrotu wypłaconych pieniędzy. Jeżeli ubezpieczyciel się na to zdecyduje, niewinny kierowca nie straci zniżek na AC.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu