Jak poskromić cukrzycę?

Materiał informacyjny

- Jak poskromić cukrzycę? To pytanie zadaje sobie wiele osób, bo cukrzyca to jedna z najczęściej występujących chorób, a Polacy wciąż wiedzą o niej zbyt mało. Dlatego tak ważne są działania edukacyjne, które Polskie Stowarzyszenie Diabetyków prowadzi m.in. we współpracy z ekspertami medycznymi, towarzystwami naukowymi i instytucjami zajmującymi się ochroną zdrowia. – mówi Anna Śliwińska – prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, partner kampanii edukacyjnej „Dłuższe życie z cukrzycą”.

Z okazji Dnia Diabetyka (27.06.) w ramach kampanii „Dłuższe życie z cukrzycą” powstała animacja edukacyjna, pokazująca plakaty, przygotowane przez studentów uczelni artystycznych w konkursie pt. „Poskromienie cukrzycy”. Studenci przedstawili powikłania sercowo-naczyniowe cukrzycy, takie jak udar mózgu czy zawał serca, które wpływają na jakość i długość życia diabetyków.

W Polsce z cukrzycą mierzy się blisko 3 miliony osób, czyli co 11 dorosły. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych i prowadzi do wielu powikłań. Nierozpoznana lub niewłaściwie leczona, stanowi jedną z głównych przyczyn niesamodzielności, jak również wczesnej umieralności. Ważne jest, aby pamiętać, że leczenie cukrzycy typu 2 (na ten typ cukrzycy choruje 80% diabetyków) to nie tylko obniżanie poziomu cukru we krwi, ale także skuteczna walka z chorobami sercowo-naczyniowymi, które mogą skrócić życie osób chorych na cukrzycę nawet o 12 lat.

Zapraszamy do obejrzenia animacji edukacyjnej oraz zapoznania się z podstawowymi informacjami o cukrzycy, które mogą przydać się każdemu z nas.

Wideo

Dodaj ogłoszenie